Doporučení EUCPN: Jak předcházet online podvodům?

SecurityGuideAktuality, Kyberbezpečnost

Evropská síť prevence kriminality (EUCPN) připravila dokument zaměřený na prevenci online podvodů (originální název Recommendation paper: how online fraud works and how to prevent it).

Ten pracuje s tím, že internetové podvody jsou v Evropě stále významným problémem a v dohledné budoucnosti jím zůstanou. V pěti kapitolách proto představuje možnou prevenci.

Podvádění druhých není nový fenomén. Podvody existují tak dlouho, jak dlouho existuje soukromé vlastnictví a schopnost komunikace. Co se však změnilo, je rozsah těchto podvodů, který se výrazně zvýšil. Široká popularita digitálních komunikačních technologií s sebou přinesla novou generaci podvodných schémat. Tyto “kyberneticky podporované” podvody se mohou šířit nepředstavitelnou rychlostí a zaměřit se na větší počet (potenciálních) obětí, přičemž zločinci mohou působit v anonymitě.

Podvodníci využívají nejrůznější techniky, z nichž každá má svá specifika: podvody s milostnými vztahy v online seznamovacích aplikacích, phishingové e-maily s podvodnými odkazy, investiční podvody s nejnovějšími kryptoměnami a mnoho dalších. Všechny tyto druhy podvodů však mají společný mechanismus: sociální inženýrství. Jedná se o techniku, která manipuluje s lidským chováním s cílem přimět lidi, aby vyhověli danému požadavku nebo poskytli důvěrné informace, které by za běžných okolností neposkytli.

Společenské změny, jako je krize COVID-19 a přechod na bezhotovostní společnost, vytvářejí nové příležitosti pro pachatele, jak se dostat k většímu počtu obětí. Podvodníci jsou flexibilní a ochotně přizpůsobují svůj způsob práce, aby zvýšili své šance na úspěch. S tím, jak si občané stále více zvykají využívat on-line služby, jako je internetové bankovnictví a internetové obchody, roste i okruh potenciálních obětí. Tento trend je již zřejmý, vzhledem k tomu, že online podvody jsou rok od roku rozšířenější.

Preventivní iniciativy

EUCPN navrhuje pět stavebních kamenů, které můžeme použít v úspěšných iniciativách prevence podvodů na internetu.

  • Cílem prvního je zvýšit úsilí, které je třeba vynaložit, a ztížit tak pachatelům jejich podvody.
  • Odborníci by také měli zvýšit rizika spojená s pácháním podvodů, aby posílili odrazující účinek. Klíčový je zejména tok informací mezi veřejnými a soukromými subjekty.
  • “Povolání” podvodníka by nemělo být atraktivním prostředkem k získání stálého příjmu. Při dopadení zločince se co nejdůsledněji zabaví jeho zisky a majetek, čímž se sníží jeho příjmy.
  • Omezením „provokací“ se sníží pravděpodobnost, že se zločinci nechají inspirovat k páchání trestné činnosti. Ačkoli v případě online podvodů není mnoho možností, jak toho dosáhnout, určitý potenciál tu přece jen je.
  • A konečně, preventivní iniciativy by měly pracovat i s výmluvami pachatelů. Ti rádi tvrdí, že jejich oběti se ani nedozvědí, co se jim stalo.

Originální dokument EUCPN najdete zde.

Zdroj: eucpn.org; JM