SECURITAS ČR pokračuje v inovaci – systém vzdálené ostrahy pro bezpečí cestujících na nádražních budovách

SecurityGuideAktuality, Bezpečnost pro širokou veřejnost, Koktejl, Soukromé bezpečnostní služby

Securitas_Operations_Center

Nádražní budovy Skrochovice, Děhylov, Louky nad Olší a Dětřichov nad Bystřicí už nepotřebují žádný personál, přesto nabídnou cestujícím stejný komfort a bezpečí.

Čekárny se zde otevírají a zavírají automaticky a s pomocí kamer je hlídá bezpečnostní agentura. Správa železnic tak se SECURITAS ČR pokračuje v inovaci, která se osvědčila v pilotním projektu nádraží ve Stráži nad Ohří v Karlovarském kraji.

Další čtyři nádraží, tentokrát v Moravskoslezském kraji, začala Správa železnic (SŽ) provozovat bez samostatného personálu díky službám bezpečnostní agentury SECURITAS ČR. Elektronické zámky a kamerový systém těchto nádražních budov spravuje centrální dispečink Securitas Operations Center (SOC) v Praze, který funguje nepřetržitě a podléhá přísným bezpečnostním normám Evropské unie.

Personál je neustále k dispozici – jenže na dálku

Nový systém v nádražích Skrochovice, Děhylov, Louky nad Olší a Dětřichov nad Bystřicí spočívá v tom, že se budova automaticky zamkne určitou dobu po příjezdu posledního vlakového spoje a ráno před příjezdem prvního se opět odemkne.  Na blížící se čas uzavření cestující upozorní automatické hlášení z místního audiosystému a před uzamknutím čekárnu na dálku zkontroluje operátor SOC s pomocí kamery. Pro případ, že by si někdo v čekárně zapomněl nějaký předmět, je na dveřích nádraží telefonní číslo na dispečink, který může v jakoukoli dobu na dálku otevřít a zavřít dveře. Pohybové čidlo navíc upozorní dispečink na situaci, když někdo zůstane v čekárně po zavírací době. Operátor pak může na dálku návštěvníka pustit ven nebo v krajním případě vyslat mobilní jednotku, která bude na místě do 10 minut a problém vyřeší.

Systém zvyšuje bezpečnost a snižuje náklady

Provoz dalších čtyř bezobslužných nádraží jsme spustili po úspěšném pilotním projektu ve Stráži nad Ohří,“ říká ředitel odboru bezpečnosti a krizového řízení Správy železnic Vladimír Abraham a dodává: „Vzdálená obsluha a ostraha železničních stanic šetří náklady – odpovídá to trendu, kdy s pokračující modernizací české železnice přibývá nádraží bez trvalého personálu.  Ještě důležitější je ale to, že zatímco komfort zůstává pro cestující stejný a čekárna je otevřená jako předtím, reálné zabezpečení budovy a jejího okolí je neustálé. Kamery a profesionální dispečink totiž chrání nádraží nepřetržitě.“

Technologicky jde o jednoduchý a osvědčený systém spočívající v kombinaci elektronického zabezpečení, automatických zámků a nepřetržitého kamerového dohledu. Spolehlivost garantuje dispečink Securitas Operations Center a bezpečnostní pojistkou celého řešení je, že v rámci celostátní sítě dokážeme garantovat dojezd mobilní jednotky zhruba do 10 minut, a tak můžeme s profesionálním týmem na místě vyřešit různé nestandardní situace,“ říká Jan Peroutka, ředitel bezpečnostních řešení společnosti SECURITAS ČR.

Čtyři nádraží ve Skrochovicích, Děhylově, Loukách nad Olší a Dětřichově nad Bystřicí jsou pokračováním pilotního projektu ve Stráži nad Ohří. Díky pozitivním zkušenostem plánuje Správa železnic, že bude pokračovat a nasadí systém v několika dalších nádražních budovách po celé ČR.

Zdroj: TZ; JM