Češi se mohou otestovat v oblasti digitální bezpečnosti

SecurityGuideAktuality, Koktejl, Kyberbezpečnost

Digitální mBank bojuje proti kybernetickým podvodům. Pro lidi proto připravila Test bezpečnosti, díky kterému si budou moci otestovat své znalosti v oblasti kybernetické bezpečnosti. Podle průzkumu mBank z roku 2021 se totiž téměř každý druhý Čech (49 %) alespoň jednou setkal se zneužitím citlivých informací, jako jsou osobní údaje nebo přístup k účtu na sociálních sítích. Třetina Čechů (33 %) se setkala s ohrožením svých financí. Ze srovnávaných věkových skupin čelí nejvyšší míře ohrožení Češi ve věkové skupině 15 až 25 let.

I proto v mBank opět přicházíme s edukační kampaní, jejíž součástí je i Test bezpečnosti. Češi ho najdou na našem webu v hlavním menu v sekci Bezpečnost. Své znalosti si tak může ověřit úplně každý. Jde o zajímavý a atraktivní způsob, jak zvýšit povědomí o možných digitálních hrozbách, a o možnost, jak předcházet možným nebezpečím v online světě. Chceme, aby si Češi otestovali znalosti reflektující aktuální digitální hrozby a aby zjistili, zda se jim dokáží bránit. Zároveň se dozvědí, co mohou sami udělat pro svou bezpečnost,” říká Kateřina Hrnčířová z mBank.

Otázky v testu se zaměřují na bezpečnost v oblasti on-line nakupování, cestování, používání sociálních sítí a další aktuální hrozby. „Čím více lidí se do testování zapojí, tím zajímavější a relevantnější výsledky o naší schopnosti bránit se v online prostředí získáme,” dodává Kateřina Hrnčířová.

Nejčastěji se setkáváme s phishingem

Průzkum mBank z roku 2021 také odhalil, že Češi se nejčastěji setkávají s phishingem. Reálnou zkušenost s ohrožením své bezpečnosti v online prostředí právě touto formou potvrdilo 71 % respondentů. „Phishing je typ útoku, při kterém se podvodník snaží elektronickou formou – prostřednictvím e-mailu nebo SMS – vylákat citlivé informace jako například heslo, číslo platební karty nebo jiné podobné údaje, které lze snadno zneužít,” dodává Karol Suchánek, ambasador mBank v oblasti bezpečnosti a expert na kybernetickou bezpečnost.

Jednou z největších současných hrozeb je i vishing, tedy podvodné telefonáty.

Ověřit si své znalosti v oblasti kybernetické bezpečnosti můžete zde.

Zdroj: TZ; JM