Evropská komise vybrala uskupení pro vývoj evropské digitální peněženky EUDI, součástí je společnost AVAST

SecurityGuideAktuality, Koktejl, Kyberbezpečnost

Evropská komise vybrala uskupení s názvem EU Digital Identity Wallet Consortium (EWC) k realizaci jednoho z velkých pilotních projektů v rámci nového ekosystému EU Digital Identity Wallet (peněženka EUDI). Avast, přední značka společnosti Gen™ v oblasti digitálního zabezpečení a ochrany soukromí, spoluzaložil vítězné konsorcium.

Peněženka EUDI je součástí navrhované směrnice eIDAS2.0, která poskytne všem evropským občanům přístup k důvěryhodné digitální identitě vydávané jejich vládou a akceptované všemi členskými státy EU a EFTA.

Konsorcium EWC, které vedou vlády Švédska a Finska, podporuje více než 50 organizací včetně vlád, odborníků z odvětví cestovního ruchu a elektronických plateb a technologických partnerů se zkušenostmi v oblasti digitální identity, aplikací peněženek, služeb digitální důvěry a integrace těchto technologií do online služeb.

Digitální peněženky se stávají běžnou záležitostí, pro občany EU tak bude peněženka EUDI zásadní inovací. Umožní jim bezpečněji prokázat svou identitu na internetu a mít kontrolu nad zveřejňováním svých osobních údajů. V pilotním projektu se zaměříme na cestování. Ukážeme, jak lze zjednodušit často problematické transakce na cestách a učinit je bezpečnějšími jak pro uživatele, tak pro cestovní kanceláře,“ říká obchodní ředitel pro Evropu ve společnosti Gen™ a člen výkonného týmu EWC Andrew Tobin.

Pilotní projekt EWC se zaměří na využití evropské digitální peněženky v oblasti cestování – například při poskytování informací o cestujících, nákupu zboží a služeb a důvěryhodných obchodních transakcích. Bude se soustředit na zásadní situace pro online život lidí a rovněž identifikuje překážky a faktory, které by mohly bránit přijetí a rozšíření peněženky EUDI. Uživatelskou přívětivost pilotních scénářů budou testovat a hodnotit koncoví uživatelé z celé Evropy.

Elektronické obchodování je po sociálních sítích a zasílání zpráv tím nejrozšířenějším využitím internetu. Ukázkou přínosu digitálních peněženek pro cestování budeme moci tyto poznatky přenést i na další typy e-commerce, jako jsou například online nákupy. Avast je hrdý na to, že se může podílet na tomto zásadním kroku k posílení digitální svobody po celém světě, který pomůže lidem žít jejich digitální život bezpečně, v soukromí a bez starostí dnes i v budoucnu,“ doplňuje Tobin.

Konsorcium EWC zahájí pilotní projekt začátkem příštího roku. Aktuální informace a kompletní seznam všech členů EWC jsou k dispozici zde.

Zdroj: TZ; JM