Vaše data na Dark Netu

bohemiawerbungAktuality, Kyberbezpečnost

Cibule:

Adam K. vystudoval v roce 2015 soukromou školu zaměřenou na obor počítačové systémy a sítě. Od malička ho bavilo programování a správa sítí a když se rozhodoval jaké profesi se bude věnovat, tohle byla jasná volba. Na českém trhu je velký nedostatek zkušených správců sítí a administrátorů. Adam byl vždy zapálený pro věc a vždy hledal různé možnosti jak řešit problémy, které nastanou. Bylo téměř jasné, že si ho nemůže nevšimnout velká nadnárodní společnost s pobočkou v Čechách, která se zabývá IT systémy a i navrhuje architektonická řešení. Pro Adama tohle byla velká výzva.

Strávil zde mnoho pěkných let, prohloubil své znalosti a na finanční stránku si také nemohl stěžovat. Majitel české pobočky si ho hodně hýčkal, protože věděl, jaký potenciál v něm je. Ale léta přibývala a Adamovo zapálení pomalu, jak to bývá, zhasínalo, nebyl už číslo jedna ve svém oboru a na jeho místo se chtěli dostat jiní, mladší a ambiciózní.

A to se i povedlo a jednoho dne bylo Adamovi naznačeno, že dostane jinou, pro něj podřadnější práci. To Adam neustál a rozhodl se odejít z firmy.

Dostal sice řádné odstupné, ale zmizela mu pozornost, na kterou byl zvyklý. A to byl začátek jeho plánu.

Věděl, že po jeho odchodu se bude měnit administrátorský přístup k hlavnímu serveru pobočky, protože sám tyhle bezpečnostní pravidla navrhoval. Věděl, že pobočka je vybavena pokročilými systémy na detekci hrozeb a útoku, takže i když měl zkušenosti s vyhledáváním zranitelností v systémech, tak věděl, že se firma snaží denně aktualizovat možné slabiny v systémech.

Měl jiný nápad. Připojil se přes svou VPN a stáhl si volně dostupný prohlížeč Tor, který umožňuje anonymně procházet internet a jeho stopování uživatelů je velice složité. Navíc pomocí prohlížeče Tor je umožněn vstup na další část internetu, Deep Web a Dark Net.

Tor využívá vícevrstvý způsob šifrování a je zde příhodné přirovnání k cibuli. Proto i název Onion Routing.

Kachna:

Adam si stáhl Tor a jeho součástí je i vyhledáváač DuckDuckGo, který umožňuje větší anonymitu v prohlížení, ale zejména přístup na skryté služby sítě Tor. Tyto stránky mají koncovku .onion a skládají se z dlouhé řady číslic a písmen. Na klasickém internetu si Adam zjistil, na jakých stránkách vůbec začít a kde se může dozvědět více informací, které by mohly být v souladu s jeho plánem.

Tržiště:

Po pár minutách studování ho stránky zavedli na místo, které funguje jako rozcestník. Zde se může vydat několika směry. Úplně ho teď nezajímali uniklé vládní či zpravodajské informace, ani různé metody hackování. Určitě ho nezajímali stránky se závadným obsahem, nákup drog, zbraní nebo dokonce i objednávky násilí na lidech. Jeho zajímalo něco jiného. Věděl, že na Dark Netu se platí bitcoinem a nebyl pro něj žádný problém si nějaký převést. Po pár minutách čtení a hledání toho správného si objednal zdiskreditování ředitele pobočky společnosti, ze které odešel. Domluvil si, že přes email ředitele dojde k poslání interních dokumentů konkurenčním firmám vč. přístupových údajů do systému a také k úniku informací o číslech firemních platebních karet vč. PINu. Jako pomyslný zlatý hřeb si objednal ještě získání přístupu do sociálních sití (Facebook, Instagram, Twitter) několika lidí z firmy, kteří se ucházeli o jeho místo. Za celou objednávku Adam zaplatil 7.200 EUR v bitcoinech.

Izrael:

Pod dlouholetým válečným konfliktem je Izrael jedna z nejvyspělejších vojenských a technologickým zemí s pokročilým systémem zpravodajství. V nedávné době jedna soukromá izraelská vývojářská společnost uvolnila na komerční trh jednu z pokročilých technologií analýzy informací na Deep Webu/Dark Netu. Tato technologie je plně automatizovaná a pružně reaguje na zájmové VIP osoby, IP adresy, pobočky a databáze, které můžou být významné pro chod společnosti. Tento pokročilý systém je schopný reagovat na uniklé informace prolomených databází společností, hesla administrátorů, soukromých účtů zaměstnanců, údajů platebních karet vč. PIN, se kterými se obchoduje na tržišti Dark Netu.

Pokud si myslíte, že je pro Vás tohle téma zajímavé, rádi si o tom pohovoříme dále.

Zdroj:   COMSEC Solutions, PR, RZ