Robo-poradci

SecurityGuideBezpečnostní technologie, Doporučené

Robo-poradci už spravují aktiva za 950 miliard USD.
U investorů bodují na základě revolučního procesu zhodnocování úspor

Praha 19. září 2019 – Příležitostí, jak zhodnotit peníze existuje mnoho. Vybrat si tu nejvhodnější variantu pro investice může být nelehký úkol. S tím si poradí investiční specialisté, ale budoucnost patří robotickým poradcům, takzvaným robo-advisorům. Tito automatičtí manažeři upravují portfolio investorů podle naprogramovaného algoritmu. V současné době se aktiva spravovaná robo-poradci po celém světě odhadují na 950 miliard USD. Očekává se, že toto číslo bude v následujících letech růst o 27 % a v roce 2023 dosáhne 2,5 bilionu USD. České a slovenské firmy sledují tento trend a vyvíjí moderní a efektivní řešení pro toto „chytré“ robotické investování.

Slovenská společnost Finamis, která je součástí českého dodavatele informačních systémů ARBES Group dokončila návrh a vývoj investičního robotického manažera, který významným způsobem ulehčuje život investorů. „Když chcete investovat a usilujete o vyšší zhodnocení, koho oslovíte? Zpravidla tým finančních poradců, se kterými se musíte pravidelně setkávat a diskutovat o svých investicích a na základě toho dochází k upravování investičního portfolia,“ vysvětluje Gabriel Gulyáš, marketingový manažer společnosti Finamis. Tento proces je časově a finančně náročný. „Proto jsme navrhli software poskytující automatizovanou analýzu a účinné zhodnocení vkladu,“ dodává Gabriel Gulyáš. První robo-poradce se objevil před deseti lety. Dnes už běžně fungují v investičních komunitách a vytvářejí plně transparentní a bezpečný investiční postup.

Robo-advisor pracuje na základě investičního profilu klienta

Trend v nabídce finančních služeb je automatizace investičních procesů, tedy robo-advisory. V porovnání s klasickými službami specializovaných poradců je díky nižším nákladům na provozování a poplatkům investiční poradenství dostupnější většímu spektru klientů. „Na B2B trhu je stále větší poptávka po informačních systémech, které nabízejí automatizované poradenství. Proto jsme v rámci informačního systému ARBES AMS, který slouží ke komplexní správě investičního majetku, finančních instrumentů a portfolia klientů, implementovali modul poskytující ‚chytré‘ investování,“ říká Gabriel Gulyáš. Ten v sobě integruje vše potřebné pro zvýšení výnosů z investic.

Aby zhodnocení bylo podle představ investora, musí se provést nejprve jeho kategorizace. Zdroj informací představuje proces zasmlouvání, tzv. digitální onboarding a vyplnění investičního dotazníku. Tento proces je v systému ARBES AMS implementován jako automatizovaný proces. „Na základě získaných údajů, jako je typ smlouvy a rizikový profil navrhne systém optimalizovanou investiční strategii, reprezentovanou návrhem na vytvoření anebo úpravu investic. Po odsouhlasení návrhu klientem systém automatizovaně provede realizaci strategie, přičemž pokyny odešle ke schválení,“ odhaluje fungování Gabriel Gulyáš. On-line management investičního procesu je v systému Finamis nastaven tak, aby do něj zprostředkující finanční agent musel zasahovat jen minimálně.

Robotická investiční služba v praxi

Robo-advisor společnosti Finamis má za sebou již první implementace. Společnost PARTNERS INVESTMENTS na toto řešení vsadila z několika důvodů. „Plánujeme uspokojit narůstající poptávku po atraktivních investičních příležitostech k investování do řízených portfolií složených z akciových a dluhopisových ETF fondů. Zájemcům nabízíme atraktivní produkty pohánějící nejmodernější technologie. Jádrem naší společnosti je právě robustní informační systém ARBES AMS,“ konstatuje

Maroš Ovčarik, generální ředitel společnosti PARTNERS INVESTMENTS.

V rámci této dodávky připravil Finamis do dvojice produktů AMS a AMS-WEB modul robotického poradenství. Na straně front-end operací je ve webové aplikaci AMS-WEB implementovaný uživatelsky přívětivý postup, který podpoří krok po kroku distribuci investičních produktů. „Díky tomu zvládne jinak složitý investiční proces i externí finanční agent vybavený tabletem s on-line připojením na internet,“ dodává Maroš Ovčarik.

Nasazení automatického finančního poradce pro PARTNERS INVESTMENTS trval osm měsíců a navazuje na dlouholetý vývoj systémů AMS a AMS-WEB. „Robo-advisor bude použitý i u klientů v Česku. Úspěšná implementace na Slovensku je důkazem správného směrování a politiky, kterou ARBES Group zvolil v loňském roce akvizicí společnosti Finamis a vývojem společného produktu pro investování na bázi ARBES AMS,“ dodal závěrem Michal Houštecký, ředitel společnosti ARBES Technologies.

 Kontakt pro média:

Pavel Gregor

PR konzultant ARBES Technologies

Tel: +420 775 196 669

E-mail: pavel.gregor@gmail.com

 

 

O společnosti ARBES Technologies

Společnost ARBES Technologies byla založena v roce 1991. V průběhu své mnohaleté působnosti získala zkušenosti v oblasti tvorby, vývoje a podpory softwarových řešení. Portfolio informačních systémů skupiny ARBES Technologies zahrnuje komplexní řešení pro retailové a privátní bankovnictví, správu investičního portfolia, obchodování s cennými papíry, správu a distribuci otevřených podílových fondů, finanční leasing a řešení pro enterprise content management a business proces management. Od roku 2011 se ARBES také věnuje rozvoji řešení pro správu obsahu a podporu obchodních procesů na platformách Alfresco a Documentum. Od roku 2014 dodává kompletní řešení pro leasingové společnosti, integruje biometrické podpisy a sleduje nové technologické trendy, které zakomponovává do svých řešení. V roce 2018 akvírovala společnost Finamis, významného poskytovatele IT řešení pro finanční instituce v segmentu investičního bankovnictví a leasingu.

 

Více informací na www.arbes.com a www.linkedin.com/company/arbestechnologies.