Útok Hamásu posiluje obavy amerických konzervativců o bezpečnost hranic

SecurityGuideAktuality, Ze světa

Útok Hamásu posiluje obavy amerických konzervativců o bezpečnost hranic

SecurityGuide přináší další pohled na blízkovýchodní konflikt. Spojené státy vedou v posledních letech debatu o bezpečnosti svých hranic. V souvislosti z blízkovýchodními událostmi posledních dnů vyvstávají tyto otázky ještě naléhavěji. Konzervativní část Ameriky se bojí. A jak hovoří fakta, tak oprávněně.

Brutální teroristický útok, který Hamás minulý týden podnikl proti Izraeli, posiluje obavy republikánů z nezabezpečené hranice a historické migrační krize, kvůli níž jsou agenti pohraniční stráže přetíženi. „Jsme zranitelní, když k nám přicházejí všichni ti muži ve vojenském věku. Myslíte si, že naši nepřátelé tuto slabinu nesledují?” řekl tento týden v televizi CNN floridský guvernér Ron DeSantis a poukázal na setkání migrantů z Íránu, Ruska, Číny a Blízkého východu na hranicích: „To není dobré pro bezpečnost této země.”

Fox News tento týden informoval, že od roku 2021 se celní a pohraniční ochrana (CBP) setkala s tisíci „cizinci zvláštního zájmu”. Toto označení patří lidem ze zemí, které americká vláda označila za země s podmínkami, které podporují nebo chrání terorismus nebo potenciálně představují nějakou hrozbu pro národní bezpečnost USA.

Největší hrozba pro národní bezpečnost

Mezitím počet setkání s osobami uvedenými v souboru údajů o teroristických prověrkách, známém jako seznam sledovaných osob, dosáhl v roce 2023 nového rekordu. Na severní a jižní severoamerické hranici mezi vstupními přístavy došlo ke 154 setkáním – více než za posledních šest let dohromady, a 505 setkáním ve vstupních přístavech.

Tyto zásahy do seznamu sledovaných osob jsou osoby, které byly zastaveny, a neznamená to, že osoby, s nimiž se setkaly, jsou teroristé, přičemž na seznamu nejsou pouze osoby podezřelé z terorismu, ale i jejich rodinní příslušníci a spolupracovníci. Nebyly veřejně hlášeny žádné případy, kdy by se agenti pohraniční stráže setkali s příslušníky Hamásu. Vyvolalo to však obavy, kdo by mohl agentům pohraniční stráže procházet jako „útěkář”.

Předseda sněmovního výboru pro vnitřní bezpečnost Mark Green tento týden prohlásil, že „otevřená hranice je největší hrozbou pro národní bezpečnost, které dnes čelíme”.

Senátor Ted Cruz tento týden ve svém podcastu uvedl, že riziko vážného teroristického útoku ve Spojených státech je nyní větší, než kdykoli od 11. září: „Myslím, že se zde sešla řada faktorů. Jednak je to samozřejmě nejvýznamnější válka v Izraeli za posledních 50 let, nejvýznamnější útok na Izrael za posledních 50 let. Za druhé, dva a půl roku otevřených hranic na naší jižní hranici, 7,6 milionu lidí přicházejících nelegálně, včetně značného počtu lidí na seznamu sledovaných teroristů, a odhalení, že by do této země mohl v posledních dvou a půl letech přicházet značný počet teroristů ze zemí Blízkého východu,” řekl Cruz.

Mark Morgan, bývalý úřadující komisař CBP v době Trumpovy vlády, řekl televizi Fox News Digital, že útok „by měl sloužit jako ‘budíček’, abychom věnovali pozornost poplašným zprávám, které již nějakou dobu bijeme, že bezpečnost hranic je synonymem národní bezpečnosti. Závazek globálních islámských extremistů škodit USA je neochvějný a stejně silný jako před 22 lety a tento útok by měl odsunout náš falešný pocit bezpečí s ohledem na naše vlastní zpravodajské schopnosti – máme obrovské množství zpravodajských mezer a nejsme neomylní.“

Zlí jdou tam, kde nejsou hodní…

To vyvolalo obavy i na severní hranici. Zástupci Mike Kelly (Pensylvánie) a Ryan Zinke (Montmartry) předložili rezoluci, která uznává „příliv známých nebo podezřelých teroristů přes severní hranici Ameriky jako hrozbu pro národní bezpečnost”.

Kelly poznamenal, že většina podezřelých teroristů, kteří byli letos dopadeni, překročila hranici mezi USA a Kanadou, což je nejdelší souvislá hranice mezi dvěma zeměmi na celém světě: „První věc, kterou zlí lidé dělají, je, že jdou tam, kde nejsou ti hodní. Právě teď všichni naši dobří hoši řeší Bidenovu krizi na jihozápadní hranici, takže sever zůstává nechráněný a zranitelný vůči zločincům, kartelům a teroristům,” řekl Zinke.

Ve středu ministerstvo vnitřní bezpečnosti (DHS) sdělilo Fox News Digital, že „v tuto chvíli nemá k dispozici konkrétní a důvěryhodné zpravodajské informace, které by naznačovaly hrozbu pro Spojené státy vyplývající z teroristických útoků Hamásu v Izraeli”.

Mluvčí také dodal, že DHS pozorně sleduje vývoj událostí a „bude pokračovat ve sdílení informací s našimi partnery z oblasti zpravodajských služeb a prosazování práva doma i v zahraničí. Toto sdílení informací pomáhá zajistit, abychom byli schopni pomoci zmírnit jakákoli rizika pro národní bezpečnost nebo veřejnou bezpečnost,” uvedl mluvčí. „Naše mnohovrstevnaté úsilí v oblasti ochrany hranic zahrnuje různé procesy prověřování a ověřování, které se snaží odhalit a zabránit vstupu do Spojených států osobám, které představují riziko pro národní bezpečnost nebo veřejnou bezpečnost.”

DHS zároveň uznalo potenciální riziko. Ve svém hodnocení hrozeb varovalo, že teroristé a zločinci mohou využít zvýšeného toku a stále složitějšího bezpečnostního prostředí ke vstupu do Spojených států: „Osoby s vazbami na terorismus mají zájem využívat zavedených cestovních tras a povoleného prostředí, aby si usnadnily přístup do Spojených států,” uvádí se rovněž v hodnocení.

„Nikdy jsem neměl větší obavy o bezpečnost tohoto národa než nyní,” řekl ve čtvrtek v pořadu FOX & Friends First bývalý úřadující ředitel Imigračního a celního úřadu (ICE) Thomas Homan. „Říkám vám, že se něco blíží. Nevím, kolik teroristů překročilo hranice, ale jednoho dne to zjistíme a pro Ameriku to bude špatný den.”

Zdroj: foxnews.com; AN