Podvodníci našlo nové dno. Zkouší vydělat na pozůstalých

SecurityGuideAktuality, Ze světa

Podvodníci našlo nové dno. Zkouší vydělat na pozůstalých www.securityguide.cz

Tento typ podvodu se začal v posledních měsících hojně rozmáhat především ve Spojených Státech.

Je však otázkou času, kdy se přesune i k nám. Jaké jsou nové triky podvodníků toužících po vašich penězích? Neštítí se ani smrti…

 Když už jste si mysleli, že jste viděli to nejhorší z lidstva, podvodníci dosáhli nového dna. Mysleli jste si, že podvod na Facebooku o tom, jak se podvodníci zmocňují profilů lidí na Facebooku s falešnými příspěvky o úmrtí, byl hrozný? Je to ještě horší.

Jak funguje nový podvod s pozůstalými

Zatímco podvod s příspěvky na Facebooku probíhal pomocí falešných příspěvků o úmrtí s cílem získat informace o podporujících přátelích, rodinách, a dokonce i cizích lidech, tento nový podvod se zaměřuje na skutečné pozůstalé rodinné příslušníky nedávno zesnulých. Podvodníci oslovují rodiny a předstírají, že jsou z pohřebních ústavů, a požadují další platby nebo vyhrožují zrušením pohřbu. Je snadné pochopit, že zoufalí blízcí mohou takovým podvodníkům naletět, protože jsou již tak ve velkém stresu ze ztráty milované osoby. Níže uvádíme několik klíčových kroků, které můžete podniknout, abyste vy nebo někdo z vašich blízkých nenaletěl na tento strašlivý podvod.

  1. Než začnete jednat, zastavte se

Stejně jako u většiny podvodů tito šarlatáni sázejí na to, že jakákoli naléhavost, kterou vám předkládají, vám zabrání nejprve přemýšlet. Doufají, že když vás přistihnou ve zranitelném stavu a dají vám ultimátum, dojde k akci dříve, než si ji oběť nebo její rodina promyslí.

Tento podvod je obzvláště zákeřný, protože koho by napadlo lovit rodinné příslušníky někoho, kdo nedávno zemřel? Předem varovaný je předem ozbrojený. Doufejme tedy, že vědomí, že tento podvod byl spáchán, vám dodá odvahu, pokud byste se do takové situace dostali.

  1. Kontaktujte přímo pohřební ústav

Kdokoli může změnit název svého odchozího čísla (telefonního čísla, ze kterého vám někdo volá), takže v identifikaci volajícího může být dokonce uvedeno, že je to z pohřebního ústavu, který jste zaměstnali.

Pokud si nejste jisti, řekněte jim, že jim hned zavoláte zpět, a zavěste telefon. Najděte si číslo na odhadu nebo faktuře, kterou jste obdrželi přímo od pohřebního ústavu, a zavolejte, abyste si ověřili, o co jde. Kontaktní údaje pohřebního ústavu najdete na obecném ceníku, který pohřební ústav poskytl.

  1. Pozor na podivnou platbu

Podvodníci neumožňují snadno poskytnout potřebnou urgentní platbu. Mají tendenci požadovat podivné věci, jako je bankovní převod, dárkové karty, kryptoměny nebo dokonce vrácení šeku, kdy vám pošlou šek s tvrzením, že v jejich bance došlo k administrativní nebo mechanické chybě, nechají vás šek vložit a pak ho pošlou zpět.

To vše proto, aby se peníze nedaly vystopovat zpět k nim nebo abyste nemohli získat své peníze zpět. Pohřební ústav by měl při poskytnutí obecného ceníku rozebrat druhy přijímaných plateb. Pokud se výrazně odchyluje od nejběžnějších forem plateb, zavěste.

  1. Žádná překvapení

Zatímco život je plný překvapení, pohřební ústavy by takové být neměly. Jak je uvedeno v bodě č. 2, každý poskytovatel pohřebních služeb je povinen poskytnout obecný ceník, v němž by měly být uvedeny poplatky za všechny služby spojené s pohřbem a ceny za většinu aspektů pohřbu. Pokud vám zavolá podvodník a bude požadovat nové poplatky za služby nebo položky, nezapomeňte, že všechny tyto faktory by vám byly poskytnuty spolu s obecným ceníkem a dohodnuty při najímání pohřební služby.

  1. Policie

Další možností, kterou můžete udělat, pokud se vám na komunikaci s „pohřebním ústavem“ něco nezdá, je zavěsit, číslo volajícího uložit a kontaktovat policii. Není také od věci mít v telefonu zapnuté nahrávání, které každý hovor uchová a v případě potřeby je možno ho předložit jako důkaz.

Zdroj: www.foxnews.com, AN