Nový bič na kyberzločince nese českou stopu

SecurityGuideAktuality, Kyberbezpečnost

Kyberzločinec

Nově vyvinutý software LikPik, který pro policii vytvořili IT odborníci Masarykovy univerzity v Brně, je novou posilou mužů zákona.

Umí neuvěřitelně rychle prohledávat datové soubory, informace z nich přehledně roztřídí a vyhledává v nich zdánlivé drobnosti, které pak mohou pomoci kriminalistům k objasnění zločinu a dopadení pachatelů.  Pomůže s objasňováním ekonomické kriminality, kdy je nutné zpracovat kvanta dat, ale i v boji s organizovaným zločinem.

Vývoj LikPiku trval rok, Policie České republiky jej již testuje a brzy by se měl stát součástí jejího IT vybavení. „Náš softwarový nástroj umí zanalyzovat desítky miliard informací za pouhých několik minut. Dříve tato práce trvala týdny,“ řekl k projektu Tomáš Rebok, vedoucí vývojového týmu.

Software je v mnoha ohledech ve světě programů unikátem. Základem je to, že data, která dostane za úkol prozkoumat, nejen prohledá, ale v první řadě přehledně roztřídí. Umí je rozkreslit do přehledných grafů.

Následně LikPik, coby pomyslný asistent kriminalisty, odpovídá na jeho dotazy a vyhledává mu důležité informace. Pátrá i sám. Umí některá cenná data, která mohla být dříve přehlédnuta či opomenuta, najít a ihned na ně upozornit. Především u případů ekonomické kriminality jsou policisté často zavaleni spisy a nejrůznějšími podklady, přičemž najít v nich to podstatné je oříšek. LikPik si s tím poradí a zvládne i mnohem obtížnější úkoly.

Umí například vyhodnotit komunikaci členů organizované zločinecké skupiny, mimo jiné upozorní na počítače, z nichž podezřelé informace proudí, nebo na podezřelé účty. Navíc systém porovnává data z mnoha zdrojů.

Software jako Sherlock moderní doby

Software je jinými slovy aktivní pomocník bez ohledu na to, jaké úkoly jsou mu zadávány ke splnění. Jeho výhodou je, že je pořádkumilovný; informace si detailně hned v samém počátku roztřídí, aby je nemusel prohledávat znovu. Právě to může podstatně zkrátit celé vyšetřování.

„LikPik je neocenitelným nástrojem, který nám napomáhá utřídit a analyzovat objemné datové soubory v přijatelném čase. Poskytuje čistá a klasifikovaná data pro přenesení do analytických nástrojů,“ uvedl k němu Jaroslav Kaplan z oddělení pro vědu, výzkum a inovace policejního prezidia. Kriminalisté na novém pomocníkovi oceňují i to, že je možný jeho další rozvoj a rozšiřování o nové funkce, které mohou doplňovat nejen vědci, ale i policisté.

Policie samozřejmě již nyní využívá pro boj se zločinem hned několik sofistikovaných softwarů. LikPik by měl být nejchytřejším z nich. Pokud se osvědčí v České republice, lze jej využít i v dalších zemích Evropské unie.

Zdroj: Masarykova univerzita, novinky.cz, AN