Nejslabší a nejsilnější hesla roku 2023: Je mezi nimi i to vaše?

SecurityGuideAktuality, Kyberbezpečnost

Nejslabší a nejsilnější hesla roku 2023: Je mezi nimi i to vaše?

Každoročně kyberexperti vyhodnocují úroveň zabezpečení nejrůznějších elektronických přístrojů. Alfou a omegou v boji proti hackerům je přitom kvalitní heslo. Jak ukázaly analýzy, mnoho lidí na hesla „kašle.“ Přinášíme zajímavosti ze světa bezpečnostních hesel a přihodíme i pár tipů co dělat a čeho se naopak určitě vyvarovat…

Hesla jsou naší první obrannou linií proti kybernetickým útokům, které mohou vystavit naše osobní a finanční informace podvodníkům, hackerům, zlodějům, slídilům, sumcům a zločincům.  Pokud si zvolíte slabá nebo předvídatelná hesla, koledujete si jen o potíže a riskujete ztrátu svého soukromí a bezpečnosti ve prospěch těchto zlých lidí, kteří vám mohou způsobit vážné škody.

Jakým heslům bych se měl vyhnout?

Společnost NordPass vydala svůj každoroční seznam 200 nejčastějších hesel, a jak jste možná uhodli, na seznamu jsou někteří recidivisté. Mezi nejlépe hodnocená, ale zároveň nejslabší hesla patří např:

123456

admin

12345678

123456789

1234

12345

heslo

123

Aa123456

1234567890

111111

P@ssw0rd

abc123

Heslo1

test

host

Welcome@123

Tato hesla lze velmi snadno uhodnout a kyberzločinci je mohou prolomit během několika sekund. Pokud používáte výše uvedená hesla, je načase je co nejdříve změnit.

Jak vymyslet dobré heslo?

Existuje několik základních pravidel pro vytvoření dobrého hesla, které bude pro hackery obtížné prolomit. Dodržování těchto pokynů vám může pomoci zúžit okruh toho, co byste měli a neměli používat.

  • Ujistěte se, že vaše heslo má minimálně 12 znaků.

Čím delší je heslo a čím více znaků musí hacker vyzkoušet, tím lépe. Některé weby stejně vyžadují, aby heslo mělo určitý počet znaků, ale mít alespoň 12-14 znaků nebo více je obvykle sázka na jistotu.

  • Zahrňte čísla, symboly, velká a malá písmena.

Opět platí, že čím větší rozmanitost máte, tím lépe. Nezapomeňte zahrnout čísla a symboly a velká a malá písmena. Udělejte vše co nejnáhodněji, abyste zabránili hackerům v přístupu. Například heslo typu “d%A$r(T496” bude mnohem obtížnější prolomit než “dart496”.

  • Vyhněte se slovníkovým výrazům

Žádné slovo samo o sobě není vhodné používat jako heslo. Pro hackera je příliš snadné uhodnout jedno šťastné slovo z běžného slovníku, například „kočka” nebo „jablko”. Dokonce i kombinace slovníkových slov jako „modré auto” je příliš jednoduché heslo.

  • Nepoužívejte záměny

Nahrazování písmen běžnými symboly může také vést ke špatným zprávám. Pokud například chcete použít slovo „smart”, ale místo toho ho napíšete jako „$mart”, je to příliš nápadné, protože symbol $ a písmeno S vypadají příliš podobně.

  • Zkuste místo hesla použít přístupový klíč

Kdykoli je to možné, volte místo hesel přístupové klíče. Pasové klíče jsou jedinečné kódy vázané na vaše zařízení, díky čemuž jsou mnohem bezpečnější a méně náchylné k prolomení. Stále více společností, jako jsou Apple, Google, Amazon a Microsoft, zavádí podporu pasových klíčů jako bezpečnější alternativu.

Jak mohu svá hesla zabezpečit?

Kromě výše uvedených jednodušších pokynů k heslům můžete hesla zabezpečit ještě dvěma dalšími způsoby, a to používáním různých hesel pro různé účty a tím, že si hesla nebudete nikam zapisovat. Udržet si přehled o všech těch kombinacích písmen a čísel však může být docela obtížné, zejména vzhledem k tomu, že většinu úkolů plníme online a musíme mít mnoho účtů.

Doporučujeme používat správce hesel

Proto doporučujeme používat správce hesel. Správci hesel jsou aplikace, které umožňují vytvářet, ukládat, vyplňovat a spravovat hesla pro každý úkol, který provádíte online, od internetového bankovnictví přes nakupování až po lékařské záznamy. Mnoho správců hesel zahrnuje také šifrování přihlašovacích údajů, což ztěžuje (včetně společnosti spravující hesla) uhodnutí vašeho hesla.

Jaké vlastnosti bych měl hledat u správce hesel?

Pokud jde o výběr nejlepšího správce hesel, zde je několik nejlepších tipů.

  • Funguje bezproblémově na všech vašich zařízeních
  • Vytváří jedinečná složitá hesla, která jsou pro každý účet jiná
  • Automaticky vyplňuje přihlašovací pole a hesla pro aplikace a weby, které znovu navštěvujete
  • Má rozšíření prohlížeče pro všechny prohlížeče, které používáte, a automaticky za vás vkládá hesla
  • Umožňuje nouzovou pojistku pro případ, že primární heslo někdy ztratíte nebo zapomenete
  • Kontroluje, zda vaše stávající hesla zůstávají v bezpečí, a upozorní vás, pokud dojde k jejich prozrazení.
  • Používá dvoufaktorové ověření

Přejeme vám, ať se od vás v novém roce 2024 drží kyberšmejdi dál!

Zdroj: www.foxnews.com (kráceno), AN