Zákon o bezpečnostních službách – konečně se dočkáme

Ministerstvo vnitra ČR se připravuje na dlouho absentující normu, která upraví činnost soukromých bezpečnostních služeb.
Pokud vše půjde podle plánu, na vládu by měla doputovat v září tohoto roku a vstoupit v platnost v lednu 2024. Česká republika se konečně zařadí mezi vyspělé země Evropy, neboť v tomto ohledu dalece zaostávala. Činnost soukromých bezpečnostních služeb neměla jako jediná země ošetřenu zákonem, a nikdo tak přesně nevěděl, kolik bezpečnostních agentur je a co vše poskytují. A to je v oblasti bezpečnosti skutečně delikátní problém…
Zmatek v číslech
Podle ministerstva průmyslu a obchodu existuje cca 14 000 ekonomických subjektů, které mají jednu nebo více koncesí v oboru komerční bezpečnosti, zatímco podle Českého statistického úřadu podniká v oboru komerční bezpečnosti pouze 6 500 subjektů. Tyto údaje je třeba zpřesnit, roztřídit a zpřehlednit.
Jeden problém za druhým
Ministerstvo vnitra zmapovalo kvůli tvorbě nového zákona prostředí soukromé bezpečnosti a na základě analýz vymezilo několik problémů v oblasti soukromých bezpečnostních agentur.
V první řadě jde o samotný nesoulad právního řádu s ústavním zákonem o bezpečnosti České republiky. V české legislativě totiž chybí úprava bezpečnostní činnosti pro vlastní potřebu, ale zároveň absentuje zajištění ochrany soukromí a osobnosti sledovaných osob nebo zneužití získaných informací u jednoho klienta ve prospěch jiného klienta.
V současnosti je soukromá bezpečnostní činnost upravena jen a pouze množstvím rozličných předpisů. Ale vždy jen dílčím způsobem a nedostatečně. Se specifickou právní úpravou pro soukromou bezpečnostní činnost počítá Ústavní pořádek České republiky (čl. 1, čl. 3 odst. 2 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, ve znění ústavního zákona č. 300/2000 Sb.).
Dalšími problémy jsou složitý výběr soukromých bezpečnostních služeb objednateli (odběrateli služeb), problematické mzdové ohodnocení zaměstnanců vykonávajících bezpečnostní činnosti a často i jejich nízká profesní kvalita. Dále jde i o protiprávní jednání zaměstnanců, obcházení zákona o zbraních, nedostatek údajů o provozování bezpečnostní činnost a o nedostatečnou kontrolní činnost.
Sněmovna zatím nekonala
Návrh zákona byl zpracován už podle plánu legislativních prací na rok 2018 a na základě programového prohlášení vlády Andreje Babiše. Kabinet ho schválil usnesením č. 463 27. dubna 2020. V osmém volebním období Poslanecké sněmovny ale nebyl návrh zařazen ani na projednání v prvém čtení. Návrh zákona musí být aktualizován v souvislosti s nově přijatými zákony upravujícími elektronizaci veřejné správy, znaleckou činnost a další. Návrh zákona o soukromé bezpečnostní činnosti bude aktualizován a znovu předložen.
Co na to agentury?
CEO největší české bezpečnostní agentury SECURITAS ČR, pan Pavel Adamovský zákon vítá a pochvaluje si, že vláda projevila značnou míru pochopení: „Musíme přivítat, že ministerstvo vnitra bere přípravu zákona vážně, ačkoliv nám po letech diskusí – od roku 2008 – asi nikdo nemůže vyčítat určitou míru skepse. Příjemně nás překvapilo, že v programovém prohlášení vlády se ohledně našeho zákona nevyskytují slova jako ´regulovat´, ´dostat pod kontrolu´ a podobně. Vláda tím dává najevo, že soukromý sektor bezpečnostních služeb vnímá jako partnera a slibuje moderní zákon určující pravidla hry.“
V otázce, jak má toto partnerství státu a privátních agentur vypadat, si Adamovský dovoluje být obezřetný: „Občas se objevily tendence vytvořit ze soukromých bezpečnostních služeb (SBS) jakousi pomocnou stráž státu, ačkoli SBS a detektivní služby mají primárně hájit zákonný zájem občana, tedy soukromé sféry. Na druhé straně je tu velký prostor pro spolupráci, například při ochraně objektů kritické infrastruktury, měkkých cílů, veřejných akcí, a možnost přímé participace agentur při zajištění bezpečnosti v krizových situacích různého rozsahu – obdobný model funguje mezi Hasičským záchranným sborem ČR a jednotkami požární ochrany obcí podniků.“
Doufejme tedy společně s podnikateli v bezpečnostních službách, že nová vláda zákon po dlouhé době čekání konečně prosadí a bude přitom zohledňovat i požadavky a postoje bezpečnostních agentur. Již mnohokrát se ukázalo, jak důležitá jejich činnost je, že mnohdy doplňují státní aparát pružněji a efektivněji. Je třeba se na ně tedy dívat ne jako na soupeře, ale jako na partnera.
Zdroj: vlada.cz, Ekonomický týdeník, Česká Justice, Andrea Novotná