Nábor do armády: Zájem je o řidiče a IT odborníky.

SecurityGuideAktuality, Koktejl

vojáci

Nejen špičkové vojáky přímo do boje potřebuje Armáda České republiky. Zájem má také o nejrůznější profesní experty. Nejvíce mezi nimi postrádá řidiče nákladních vozidel (skupiny C, CE), odborníky na informační technologie a elektrospecialisty.

Armáda je komplexní systém. Neobejde se bez administrativy, logistiky, technologií. Laická veřejnost si to však mnohdy neuvědomuje, neboť vnímá jen ryze vojenský aspekt armády. Pracovní uplatnění je tam však široké, jak potvrzuje Magdalena Dvořáková z kanceláře náčelníka Generálního štábu AČR: „Hledáme specialisty v oborech IT, kyberbezpečnost a elektro. Armáda má o ně velký zájem. Nyní nábor probíhá k nástupním termínům srpen a listopad.“

znak armádaZájem je ale samozřejmě i o další vojáky. Své stavy potřebuje doplnit například i 43. výsadkový pluk či Hradní stráž. Všechny pozice lze najít na webu kariera.army.cz.

„Rekrutéři se zájemce snaží kontaktovat co nejdříve, ať telefonicky, nebo přes SMS a e-mail. Nejvíce zájemců je z Prahy a Středočeského kraje,“ doplnila Dvořáková.

Profesionál, záložák, dobrovolník

Zájemce o službu v armádě může jít buď cestou profesionála, anebo se přihlásit do aktivních záloh či na dobrovolnické cvičení, přičemž nadále má své zaměstnání a na cvičení je uvolňován. Zájem o službu v armádě vzrostl podle Dvořákové proti období před ruskou invazí na Ukrajinu dvojnásobně, a o aktivní zálohy či cvičení dokonce desetinásobně.

Vojáci z povolání jsou vázáni minimálně na čtyři až sedm let, do aktivních záloh na dobu do tří let. Nejčastější důvod nepřijetí do služebního poměru vojáka z povolání je nesplnění zdravotní způsobilosti. O tom, jak konkrétně probíhají testy fyzické kondice a jak se na ně připravit, informují rovněž stránky www.kariera.army.cz.

Armáda chce posilovat

Z náborových plánů zveřejněných v závěru loňského roku na armádním webu vyplývá, že armáda by ráda letos přijala 1200 nových členů aktivních záloh a přes tisíc vojáků z povolání.

Ministryně Jana Černochová (ODS) na začátku ledna prohlásila, že by bylo ideální, aby ročně do armády přišlo dva tisíce nových vojáků. Ke konci minulého roku ministerstvo obrany registrovalo přes 3600 členů aktivních záloh a bezmála 27 tisíc vojáků z povolání. Dále má resort obrany 7000 občanských zaměstnanců a více než 1100 státních zaměstnanců.

V loňském roce se profesionálními vojáky stalo 1228 mužů a žen. Mimochodem, k 31. prosinci bylo v celém resortu obrany 3700 vojákyň, jež tvořily 13,6 procenta celkového počtu vojáků z povolání. Nejbližší veřejnou náborovou akcí, kde se lze s podmínkami a možnostmi v armádě seznámit osobně, je Army den v pražském obchodním domě Flora 28. května.

Zdroj: ČTK, Generální štáb AČR, zpracovala: Andrea Novotná