Jižní Korea jako nový zbraňový leader?

SecurityGuideAktuality, Zbraně

Jihokorejský obranný průmysl prošel v posledních letech impozantním růstem a expanzí, díky nimž se stal dominantním hráčem v celosvětovém obchodu se zbraněmi. Na jihokorejské tanky či houfnice čím dál více spoléhá i Polsko. Česká republika si však podle všeho vystačí s radostí nad několika obstarožními německými Leopardy…

Počátky jihokorejského obranného průmyslu sahají do období studené války, kdy nepřátelství se Severní Koreou a změna obranné politiky USA přiměly tehdejšího prezidenta Park Chung-heeho investovat do rozvoje vlastních dodavatelů obranného materiálu. Vláda v této době poskytovala vysoké dotace a pobídky, aby podpořila růst doposavad téměř neexistujícího odvětví.

Od 70. let 20. století se jihokorejský obranný průmysl rychle rozvíjel a z domácího odvětví se stal významným hráčem na světovém trhu se zbraněmi. Podle Stockholmského mezinárodního institutu pro výzkum míru (SIPRI) byla Jižní Korea v roce 2016 třináctým největším vývozcem obranného materiálu na světě. V roce 2020 označil SIPRI Jižní Koreu za největšího ze čtyř hlavních nově vznikajících dodavatelů zbraní na světě.

Podle SIPRI se objem jihokorejského vývozu zbraní v období 2017–2021 zvýšil o neuvěřitelných 177 %. Jižní Korea tak výrazně překonala růst ostatních majoritních vývozců zbraní, jako jsou Spojené státy, Rusko, Čína a Francie. Výrazný růst vyústil i v rekordní zisky za vývoz zbraní, v roce 2020 dosáhly výnosy z prodeje 3 miliard USD, v roce 2021 7,2 miliardy USD a za rok 2022 se odhaduje 17 miliard USD. V 2021 byla Jižní Korea osmým největším světovým vývozcem obranného materiálu, což představovalo 2,8 % veškerého vývozu zbraní na světě.

Jižní Korea úspěšně navázala partnerství a uzavřela dohody s mnoha zeměmi po celém světě. Mezi významné příklady patří smlouva s Malajsií na 18 lehkých bojových letounů FA-50 v hodnotě 920 milionů dolarů, přelomový kontrakt s Polskem na 180 hlavních bojových tanků K2 a 212 houfnic K9 v hodnotě 5,8 miliardy dolarů, smlouva se Spojenými arabskými emiráty na raketový systém země-vzduch Cheongung II KM-SAM v hodnotě 3,5 miliardy dolarů a smlouva s Egyptem v hodnotě 1,7 miliardy dolarů.

Kvalita, rychlost, přizpůsobivost a dobrá cena

Jedním z hlavních důvodů těchto úspěchů je schopnost nabízet vysoce kvalitní výrobky za konkurenceschopné ceny. Jihokorejské zbraně poskytují zahraničním kupcům alternativní zdroj vysoce kvalitního vojenského vybavení, často s menšími nároky ve srovnání s největšími světovými dodavateli zbraní.

Jihokorejské obranné společnosti si získaly pověst firem, které dokáží rychle a spolehlivě dodávat potřebné vojenské vybavení. To se ukázalo jako významná výhoda při uzavírání smluv se zeměmi, které naléhavě potřebují vojenskou techniku, jako je Polsko, které obdrželo první zásilku houfnic K9 a tanků K2 během několika měsíců po zadání objednávky. Obranný průmysl Jižní Koreje je také známý svou schopností vytvářet řadu vojenských zbraní přizpůsobených konkrétním bezpečnostním výzvám, kterým čelí každý potenciální kupující. Tato přizpůsobivost a variabilita podpořila nárůst vývozu obranných produktů ze země a přilákala zahraniční kupce, kteří hledají řešení na míru pro své vojenské potřeby.

Jaká je budoucnost?

Jihokorejský prezident Yoon Suk Yeol stanovil ambiciózní cíl, aby se země stala čtvrtým největším vývozcem zbraní na světě. Zařadila by se tak za Francii, Rusko a USA. Dosažení tohoto cíle ovšem bude vyžadovat překonání různých problémů, včetně nedostatku pracovníků a závislosti na zahraničních komponentech při výrobě. Jihokorejská vláda je nicméně odhodlána podporovat růst obranného průmyslu a jeho transformaci na exportně orientovaný podnik.

Pokračuje proto v inovacích a rozšiřování svého produktového portfolia a vyvíjí špičkové vojenské vybavení a technologie. Mezi významné příklady patří víceúčelový bojový letoun KF-21 Boramae a samohybná houfnice K9A2, kterou společnost Hanwha Defense představila na veletrhu zbraní DSEI 2019 v Londýně.

Americký trh, který je v současnosti největším světovým producentem obranných prostředků, představuje pro Jižní Koreu významnou příležitost. Její společnosti se proto snaží na americký trh vstoupit a spolupracovat s místními firmami, aby poskytly doplňková řešení a zaplnily tak mezery v nabídce produktů amerického obranného průmyslu.

 

Zdroj: cevroarena.cz, AN