Generál varuje: Americká armáda se musí okamžitě modernizovat

SecurityGuideAktuality, Ze světa

Mark Milley

Předseda sboru náčelníků štábů USA generál Mark Milley prohlásil, že armáda Spojených států „potřebuje urychlit modernizaci” ve snaze konkurovat Číně, protože válečné technologie se neustále vyvíjejí, a kritizoval Rusko kvůli jeho konfliktu se sousední Ukrajinou.

Během svého vystoupení na obědě v Národním tiskovém klubu ve Washingtonu Milley obvinil Moskvu, že se svou „nezákonnou invazí” na Ukrajinu dopustila „přímého frontálního útoku” na mezinárodní řád založený na pravidlech.

„Naši političtí představitelé několikrát uvedli, že naším úkolem je zajistit, aby Ukrajina měla podporu, kterou potřebuje k tomu, aby zůstala svobodná a nezávislá, a my to děláme proto, abychom zajistili, že mezinárodní řád založený na pravidlech obstojí,” řekl.

Řekl také, že Čína se snaží tato pravidla „přepsat”, protože využívá svou finanční sílu k budování své armády. USA by měly vojenským ambicím Pekingu čelit tím, že se zaměří na to, jakému typu konfliktů budou v budoucnu čelit.

„Myslím, že armáda Spojených států musí urychlit naši modernizaci. A nejde ani tak o samotnou modernizaci, ale o přijetí myšlenky, že budoucí válka, základní charakter války, se ve skutečnosti mění opravdu významným radikálním způsobem. Pokud se my, armáda, nepřizpůsobíme, naše doktríny, taktiky nebo techniky, náš rozvoj velitelů, náš výcvik a řízení talentů, ale také zbraňové systémy. Pokud to neuděláme, pak nebudeme mít armádu, která by byla schopna operovat v tomto budoucím operačním prostředí,“ je přesvědčen americký generál.

„Do poloviny století chtějí překonat globální vojenskou sílu USA,” poznamenal pak k vojenským cílům Číny.

Milley učinil z modernizace armády primární úsilí armády, které se datuje od dob, kdy byl náčelníkem štábu tohoto odvětví.

Při diskusi o Ukrajině poznamenal, že ofenziva proti ruským silám postupuje pomalu, ale významně. Bidenova administrativa poskytla Ukrajině vojenskou pomoc v řádu miliard dolarů, která překvapivě vytáhla do boje proti Moskvě, čímž zklamala ruského prezidenta Vladimira Putina a Kreml.

Na otázku ohledně možných dodávek kazetové munice na Ukrajinu Milley poznamenal, že USA zvažují „všechny druhy možností”.

„Takže to, že to jde pomaleji, než lidé předpovídali, mě vůbec nepřekvapuje,” řekl o probíhající ukrajinské vojenské ofenzivě. „Řekl jsem, že tato ofenziva, která mimochodem probíhá, postupuje neustále, záměrně si razí cestu přes velmi obtížná minová pole atd. víte, 500 metrů denně, 1000 metrů denně, 2000 každý den, a tak podobně. To, co jsem říkal, bylo, že to bude trvat šest, osm, deset týdnů. Bude to velmi obtížné. Bude to velmi dlouhé a bude to velmi, velmi krvavé. A o ničem z toho by si nikdo neměl dělat iluze. Ukrajina bojuje o život,” dodal.

Na otázku ohledně krátce trvající vzpoury vůdce skupiny Wagner Jevgenije Prigožina proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi na začátku tohoto měsíce Milley řekl, že tento krok je součástí vnitřní politiky, a dodal, že ti je příliš brzy na to, aby se dalo říci, zda byl Putin oslaben.

Zdroj: foxnews.com, AN