Elektronika pod stromečkem? Víme, co byste měli udělat ze všeho nejdříve…

SecurityGuideAktuality, Kyberbezpečnost

Elektronika pod stromečkem? Víme, co byste měli udělat ze všeho nejdříve…

Mnoho lidí po celém světě dostalo o letošních svátcích nové přístroje, jako jsou chytré telefony, televizory a notebooky. Nyní, když už je vzrušení z rozbalování nového zařízení pryč, je čas zamyslet se nad tím, jaké kroky byste měli podniknout k ochraně svých informací a zajištění své bezpečnosti. Abychom vám pomohli, sestavili jsme seznam důležitých kroků, které je třeba dodržovat, až začnete své nové dárky od včerejška používat.

Co máme dělat, když dostaneme nový notebook, tablet nebo smartphone?

  • Nastavte si silná hesla a kódy PIN

Okamžitě změňte výchozí hesla a kódy PIN. Používejte kombinaci písmen, číslic a speciálních znaků. Vyhněte se používání snadno uhodnutelných údajů, jako jsou data narození nebo jména. Zvažte použití správce hesel pro generování a ukládání složitých hesel.

  • Povolte dvoufaktorové ověřování (2FA).

Kdekoli je to možné, aktivujte 2FA pro zvýšení bezpečnosti. To poskytuje další vrstvu ochrany tím, že vyžaduje druhý ověřovací krok, například textovou zprávu nebo ověřovací aplikaci.

  • Zvažte ochranu obrazovky (pro chytré telefony a notebooky).

Chrániče obrazovky pro ochranu soukromí mohou zabránit ostatním, aby se dívali na vaši obrazovku ze strany, a zvýšit tak vaše soukromí při používání zařízení na veřejných místech.

  • Vytvořte si systém zálohování fotografií a dokumentů

Pokud vaše zařízení uchovává důležitá data (např. fotografie, dokumenty), neprodleně vytvořte systém zálohování. To lze provést prostřednictvím cloudových služeb nebo externích úložných zařízení, abyste zajistili bezpečnost svých dat.

  • Nainstalujte antivirovou ochranu do všech nových zařízení

Nejlepším způsobem, jak zajistit, aby byla vaše zařízení chráněna a aby nikdo neslídil po vašich datech nebo historii prohlížení, je zakoupení antivirového softwaru. Chcete-li se chránit před narušením svých dat, nainstalujte si do všech nových zařízení antivirovou ochranu. Dobrý antivirový software aktivně spuštěný na vašich nových zařízeních vás upozorní na jakýkoli škodlivý software v systému, varuje vás před klikáním na škodlivé odkazy ve phishingových e-mailech a nakonec vás ochrání před hackerským útokem.

Na jaké příslušenství bychom měli myslet?

Pro ochranu a vylepšení vašich zařízení je důležité, abyste měli kvalitní příslušenství, jako je brašna nebo batoh na notebook, brašna pro messengery, pouzdro na notebook, přenosný pevný disk, sluchátka, kryt webové kamery, připojitelný přenosný displej, přenosný stojan na notebook, myš Bluetooth a kvalitní napájecí lišta a přepěťová ochrana pro vaše zařízení.

Budete také potřebovat dobrou nabíječku na telefon. Poslední věc, kterou byste chtěli, je zařízení, které se vám vybije jen proto, že jste neměli pořádné nabíjecí příslušenství.

Co mám dělat, když si pořídím nový Smart TV?

Chytré televizory jsou skvělým zařízením, které můžete dostat darem. Nejenže vám umožní přístup ke spoustě streamovacích aplikací, ale také vám umožní procházet internet, streamovat hudbu a videa, a dokonce si prohlížet fotografie. Se všemi těmito funkcemi se pojí určité riziko týkající se cílených reklam a malwaru. Ačkoli každé chytré zařízení může být infikováno škodlivým softwarem, chytré televizory obvykle nejsou zařízeními, u kterých dochází k tomuto druhu útoku. I když se to v minulosti stalo u televizorů Samsung i Apple, tyto případy jsou velmi vzácné. Než si však začnete vychutnávat své oblíbené filmy a televizní pořady, proveďte tyto kroky k ochraně svého televizoru Smart TV.

  • Zakázat reklamy a sledování

Vypnutím reklam a sledování na Smart TV většinou omezíte shromažďování dat o vás a sledovaném obsahu.

  • Vypnutí všech nastavení kamery a rozpoznávání hlasu

Většina chytrých televizorů není vybavena vestavěnými mikrofony a kamerami, ale u značek, které je mají, lze tyto funkce vypnout.

Prodej, darování nebo recyklace starých zařízení

Pokud máte stará zařízení, která nepotřebujete, můžete je prodat nebo recyklovat. Některé služby vám zaplatí, i když jsou vaše zařízení nefunkční. Chcete-li za svá zařízení získat nejlepší nabídku, musíte si vybrat správnou službu. Zde jsou dvě ze služeb, které můžete využít:

Program Amazon Trade-In

Program Trade-In společnosti Amazon je rychlý a snadný způsob, jak si vydělat něco za svou starou a nepoužívanou elektroniku. Hodnota většiny starší elektroniky s postupem času klesá, takže není pravděpodobné, že byste jejím prodejem vydělali spoustu peněz. Jistě, vždy můžete staré zboží darovat kamarádovi nebo členovi rodiny, pokud je stále v dobrém stavu. Pokud však budou chtít používat i něco novějšího, pak je to pro vás ideální způsob, jak recyklovat své předměty a zároveň vydělat peníze zpět.

Decluttr

Decluttr je jedním z nejjednodušších a nejrychlejších způsobů prodeje použité techniky, včetně mobilních telefonů, nepotřebných MacBooků, tabletů a herních konzolí, ale také CD, DVD, her a knih. Decluttr vyplácí v průměru o 30 % více ve srovnání s programy výkupu chytrých telefonů Apple nebo Samsung.

 

Zdroj: www.foxnews.com (kráceno), AN