Drony v hledáčku policie: Otrava nebo nezbytnost?

SecurityGuideAktuality, Bezpečnost pro širokou veřejnost

Amatérská hračka pro moderní zábavu i profesionální nástroj pro odbornou práci – řeč je o dronech neboli bezpilotních letadlech.

Ty nejmenší se vám mohou vejít do dlaně a velikost těch největších se může pohybovat kolem 20 metrů. Postupem času s rozšiřováním nabídky a dostupnosti strojů přichází nejen nová éra záběrů a dalšího využití, ale také nebezpečí, které hrozí jejich nesprávným užíváním.

Drony mohou ohrožovat jak naše soukromí, tak fyzickou bezpečnost, ať už náhodně, nebo cíleně. Náhodné škody mohou způsobit drony, které se vymknou kontrole a neovladatelně padají k zemi nebo se připletou do dráhy vrtulníku či letadla. A zde platí přímá úměra – čím větší dron, tím větší může způsobit škodu. Ať už se ve vzduchu pohybujete na místech, kde nemáte co dělat, z jakéhokoliv důvodu, pravidla jsou pro všechny stejná.

Piloti Letecké služby Policie ČR létají mimo jiné také tzv. „záchranku“. Na palubě spolu s pražskou záchrannou službou spěchají k vážným případům a pacienty následně převážejí do nemocnic. Špatný úsudek nebo záměrné nerespektování pravidel tak v lepším případě vedou k úhybnému manévru a krizové situaci na palubě vrtulníku. V horším případě může dojít ke střetu a ohrožení celé posádky. Nejsou však ohroženi jen policejní piloti, ale také piloti zdravotnické záchranné služby, komerčních letů a obecně může být ohrožen veškerý letový provoz.
Drony představují moderní bezpečnostní hrozbu budoucnosti. Ohrožení jejich nárazem je v oblasti širší bezpečnosti zřejmě ta menší hrozba. Vysoké riziko s sebou přináší jejich téměř neviditelná přítomnost a možnost přenosu nebezpečných látek či výbušnin. Proto jsou zavedena všemožná omezení. Například na valné většině území Prahy je velice problematické s dronem legálně vzlétnout. Základním důvodem je, že bez speciálního povolení není možné létat nad hustě zastavěnou oblastí, ale také že se zde nachází například ochranná zóna letiště či chráněné objekty, jako je například Pražský hrad. Je možné, že po dobu zvýšeného dohledu na bezpečnostní situaci, zejména ve vzdušném prostoru hlavního města, budou zřízeny omezené, zakázané nebo jinak omezené prostory pro provoz bezpilotních leteckých prostředků – tyto informace bude možné dohledat nejjednodušeji v DronView – https://dronview.rlp.cz/

„Policie ČR disponuje prostředky k monitoringu a lokalizaci dronů a jejich operátora,“ sdělila kapitánka Irena Pilařová, tisková mluvčí Policejního prezidia ČR. „V období jednoho méně exponovaného měsíce jsme prováděli sledování vzdušného prostoru. Výsledky byly i přesto překvapující – přes 800 neschválených letů, z toho přes 300 jich bylo nad hranicí 120 m, dalších 17 letů nad 300 m a jeden dron se nacházel dokonce ve výšce 1,5 km. Pohyb ve výšce nad 120 m je kritický pro už ve vzorovém příkladu uvedený průlet vrtulníků.“ Uvedla také, že
policisté ochranné služby detekují zejména rizikové případy, tedy ty, které jsou již mimo viditelnost pilota ve výšce více než 120 m nebo nad hustě osídleným prostorem. „Při této speciální akci se na základě lokalizačních informací policisté z pohotovostní motorizované jednotky zaměřují na piloty bezpilotních letadel, a pokud shledají pochybení a podezření z přestupku podle zákona č. 49/1997 Sb., o civilním letectví, věc zadokumentují a následně prostřednictvím základního útvaru věc oznámí na Úřad pro civilní letectví,“ upřesňuje Pilařová. „Pokuta od správního orgánu se za takový prohřešek pohybuje od 50 000 Kč do 5 mil. Kč.

Mluvčí ale upřesňuje, že pokuty nejsou záměrem: Naším cílem není sankcionovat každého pilota dronu, nýbrž zajistit bezpečnost jak nad naším hlavním městem, tak nad zbytkem celé republiky. Dále chceme vysvětlit široké veřejnosti, jak správně a legálně létat. Zábava vás tak nemusí přijít na zbytečně velké peníze, když se budete řídit základními radami.“

A jaké rady to jsou?

Od 31. 12. 2020 platí v Evropské unii na základě nařízení (EU) 2019/947 nová společná pravidla pro provoz dronů. Řízení letového provozu vám v nich usnadnili orientaci a vytvořili chytrého Stačí zadat základní údaje o svém dronu či plánovaném letu a Dronald vám obratem poskytne důležité informace o pravidlech, které je nutné dodržovat. Za Dronaldem stojí tým odborníků z oblasti letecké legislativy, a proto se na jeho informace můžete vždy spolehnout.
Licence: Do konce roku 2020 jste pro běžné létání s dronem žádnou licenci nepotřebovali. Situace se však změnila a tzv. řidičák na dron potřebuje každý, kdo s bezpilotním letadlem chce vzlétnout. Vaše registrace bude platit ve všech zemích EU. Podstoupit musíte registraci provozovatele, registraci pilota a také splnit test. Potřebné informace naleznete na stránkách https://dron.caa.cz/
Registrace dronu: Registraci podléhají všechny drony vybavené kamerovým senzorem bez ohledu na váhu či velikost.

Dron mějte stále pod dohledem: Drtivá většina pilotů dronů se registruje v tzv. open kategorii. V celé této kategorii platí, že musíte létat tak, že na stroj vidíte.
Bezpečnost: Před tím, než vzlétnete, se musíte ujistit, že nad konkrétním místem můžete opravdu vzlétnout. Systém bezpilotního letadla už vás většinou na špatné jednání upozorní. Prozkoumejte také mapový nástroj ŘLP ČR, s. p. pro předletovou přípravu dálkově řídících pilotů UAS v České republice https://dronview.rlp.cz/, který se dá stáhnout také jako aplikace do vašeho zařízení. Pokud i přesto chcete vzlétnout tam, kde nesmíte, můžete o povolení zažádat Úřad pro civilní letectví (UCL).

Zdroj: Policejní prezidium, AN