Biden vyzývá Hamás, ale podivně mlčí o dalších zásadních problémech

SecurityGuideAktuality, Ze světa

Biden vyzývá Hamás, ale podivně mlčí o dalších zásadních problémech

Hodně se mluví o tom, co prezident Biden řekl v úterním projevu k útoku Hamásu na Izrael.

Co však chybí? Biden sice pečlivě odsoudil tento brutální a neomluvitelný teroristický čin, ale ignoroval klíčovou roli, kterou sehrála jeho vlastní katastrofální politika a nechal Američany v nejistotě, jak bude jeho administrativa reagovat na tuto velkou zkoušku amerického vůdcovství.

  1. Selhání v íránské otázce

Je všeobecně známo, že se Biden snažil Íránce vykoupit masivním vyplacením rukojmích. K tomu je třeba připočítat mezery v sankcích, které jsou dostatečně velké, aby jimi mohly proplout největší ropné tankery, a faktické mlčení o íránském dodržování lidských práv, podpoře terorismu a destabilizačních aktivitách v regionu a Latinské Americe.

Biden doufal, že se Írán bude držet při zemi alespoň do voleb v roce 2024. Teherán se USA a Bidenovi odvděčil nejen tím, že jásal, když teroristé z Hamásu stínali hlavy dětem, ale pravděpodobně i tím, že pomáhal při podpoře a plánování teroristické kampaně.

Prezident se ve svém úterním projevu nedokázal ani přimět k tomu, aby se o Íránu zmínil. To je jasný signál, že administrativa neví, co má dělat, když dostala nezvratný důkaz, že její íránská politika naprosto a zcela selhala.

  1. Ignorování Ruska

Rusko se vyslovilo pro Hamás, což je výrazný posun v politice Moskvy. Dále se objevily zprávy, že ruští žoldnéři možná pomáhali při výcviku a přípravě úderných jednotek Hamásu. A existují další zprávy, že Rusové pašovali Hamásu ukořistěné zbraně a poté šířili falešnou vlajku, že tyto zbraně prodali Ukrajinci Hamásu na černém trhu.

Rusko i Írán se zjevně domnívají, že spirála války na Blízkém východě přetáhne Spojené státy a odvede jejich pozornost. Mezitím nám Biden, který nikdy neformuloval jasnou strategii pro Ukrajinu, nyní předkládá plán “bez plánu” pro řešení dvojí globální krize.

Jediné, co od Bílého domu máme, je, že Ukrajina může očekávat bianko šek na tak dlouho, jak bude třeba. Pokud jde o Izrael, dostáváme vystrčení prstu, aby nereagoval přehnaně. Pro Moskvu i Teherán je to signál, že Washington si vše vymýšlí za pochodu. V době, kdy potřebujeme silné a jasné řešení, to působí amatérsky.

  1. Prostupné hranice

Na Izrael se z Gazy prakticky bez varování řítí to samé, jako na Pearl Harbor. Mezitím mají USA nejotevřenější hranice na světě. Miliony ilegálních imigrantů proudí do USA, aniž by je pohraničníci vůbec pozorovali, natož aby je prověřovali.

Víme, že tato záplava zahrnuje lidi z celého světa. Víme, že jsou mezi nimi i lidé, kteří jsou na seznamech teroristů. Víme to, protože v posledních měsících jsme jich na hranicích zadrželi bezprecedentní množství. Pravděpodobnost, že jsou to jen oni, je menší než nula. Přesto prezident ve svém úterním projevu neměl čím Američany ujistit, že je připraven ochránit Američany před dalším 11. zářím.

  1. Antisemitismus povolen

Na zvěrstva Hamásu reaguje dlouhý seznam hlupáků, od určitých jedinců v Kongresu přes BLM až po radikály na univerzitách Ivy League, kteří útočí na Izrael. Prezident má hluboký, zákeřný a zhoubný problém s antisemitismem ve své vlastní straně. Úterní projev pro něj představoval ideální příležitost, aby je označil a prohlásil za nepřijatelné. Nevyužil ji.

Zaměstnanci Bílého domu jsou pravděpodobně pyšní na to, že Biden dokázal po uspořádání grilování sebrat energii a pronést z velké části šablonovitý projev. Ale Američané, kteří hledají skutečné vůdcovství, se nemohou ubránit zklamání z prezidenta, který se zdá, že v mimořádně kritické době jen tak prochází.

Zdroj: www.heritage.org; AN