Woke hnutí mění Ameriku. Ovlivňuje už i armádu, varuje kongresman

SecurityGuideAktuality, Ze světa

I když má Česká republika své vlastní problémy, není od věci se podívat dál – třeba za Atlantik. Americká společnost je v posledních letech silně rozštěpená a nahlodaná aktivismem. Tzv. woke hnutí má podle některých politických představitelů dokonce zhoubný vliv i na armádu…

Podle údajů nadace Heritage Foundation bylo 68 procent příslušníků aktivních služeb U.S. Army svědky politizace armády, včetně snížení standardů fyzické zdatnosti a zaměření na klimatické změny.

Republikánský kongresman a bývalý voják, někdejší poradce Bilého domu a Pentagonu pro armádní otázky, Michael Waltz, označil tento trend za alarmující a řekl, že jde o víc než jen o republikánské téma: „Tyto problémy, woke hnutí v armádě a vůbec politizace armády, to není republikánský výmysl, nejde o zveličování problémů v předvolebním roce,“ řekl pro Fox News Digital.

Mezi příklady politizace armády, na které Waltz poukázal, patří slyšení v Kongresu minulé léto, kdy předseda sboru náčelníků štábů řekl, že „chce pochopit bělošský hněv a také motivaci tisíců lidí k účasti na nepokojích v Kapitolu.“

Waltz také zmínil školení o rozmanitosti a začleňování kadetů Akademie vzdušných sil. Tam byli účastníci vyzváni, aby se zdrželi slov jako „přítel”, „přítelkyně”, „máma” a „táta”, aby byli inkluzivní pro všechna pohlaví.

Ve Strategii národní bezpečnosti Bidenovy administrativy, vydané v říjnu 2022, byla změna klimatu uvedena jako „největší a potenciálně existenční” hrozba, které čelí všechny národy. Americká armáda rovněž vydala klimatickou strategii, která vyzývá armádu, aby do roku 2030 snížila emise o 50 % oproti úrovni z roku 2005 a do roku 2050 dosáhla nulových čistých emisí. Waltz argumentoval, že tváří v tvář rostoucí hrozbě ze strany Číny a pokračující hrozbě ze strany zemí, jako je Rusko, Severní Korea a Írán, je politizace armády odváděním pozornosti od toho, co je důležité: „Často říkám, že jde o standardy, které jsou nutné k tomu, abychom vyhráli národní války,” řekl Waltz. „To jsou věci, které odvádějí pozornost od toho, abychom byli nejlepší z nejlepších a dělali to, co je třeba k obraně tohoto velkého národa.”

Jedním z důsledků politizace armády je podle Waltze nízký počet rekrutů. V roce 2022 chybělo americké armádě 15 000 vojáků, aby splnila své náborové cíle.

„Když začnou ztrácet důvěru ve své velitele, tak začnete mít problémy s udržením vojáků a s náborem,” řekl Waltz. „Nemám problém s tím, že mám velmi široký pohled na historii a chápu zneužívání, které se dělo původním Američanům, lidem jiné barvy pleti v průběhu naší historie,” dodal. „Chci, aby to pochopil každý voják, každý kadet v armádě. Ale to, o čem mluvíme, je jít kupředu, mít politiku, která nás sjednocuje, a ne rozděluje, protože pokud nemáte morálku a jednotu na bojišti, prohrajete, bude to neuvěřitelně destruktivní.”

Nám z českého pohledu nezbývá než podotknout, že pokud nejsilnější armáda světa řeší takovéto problémy, opravdu už dlouho nejsilnější armádou nebude. A to se potom týká i nás, v tomto ohledu jde totiž i o naši bezpečnost. V Rusku a Číně si musí mnout ruce…

Co je to woke hnutí?

Woke znamená bdělý, probuzený.

Jako mnoho věcí, i tohle začalo nevinně. Původní význam je třeba hledat v 60.letech minulého století. Jako woke se označovali Afroameričané bojující za svoje práva.

Postupem let se ale pojem transformoval a dnes woke hnutí splývá s progresivismem a levicovým aktivismem. Propagátoři a podporovatelé woke kultury akcentují témata jako klimatická změna, gender, rasismus, sexismus apod., přičemž neváhají používat i značně kontroverzní a manipulativní metody.

Zdroj: foxnews.com, AN