Vít Rakušan a britská ministryně vnitra podepsali společnou deklaraci o prohloubení policejní spolupráce

SecurityGuideAktuality, Legislativa

Ministr vnitra Vít Rakušan ve Velké Británii podepsal s tamní ministryní vnitra Suellou Braverman prohlášení o prohloubení policejní spolupráce v oblastech boje proti terorismu, trestné činnosti a nedovolenému přistěhovalectví. Podpisem se tak mezi oběma zeměmi zintenzivní výměna informací při potírání trestné činnosti nebo spolupráce v boji proti hybridním hrozbám.

Ministr vnitra Vít Rakušan uskutečnil 13. března 2023 pracovní návštěvu Velké Británie. Jedním z hlavních důvodů cesty do Londýna bylo setkání s ministryní vnitra Spojeného království Suellou Braverman. Vedle diskuse o situaci na Ukrajině totiž došlo k podpisu společného prohlášení o spolupráci v boji proti terorismu, trestné činnosti a nedovolenému přistěhovalectví a při předcházení jim.

Při předcházení trestné činnosti hraje sdílení informací klíčovou roli. Tento dokument je důkazem, že i po brexitu chceme udržet a prohlubovat spolupráci obou zemí,“ uvedl po podpisu ministr vnitra Vít Rakušan s tím, že deklarace je postavená na několika klíčových bodech včetně boje proti hybridním hrozbám a terorismu.

Společným podpisem tak oba ministři přislíbili intenzivnější spolupráci například v oblasti pátrání po podezřelých a pohřešovaných osobách nebo potírání obchodu s lidmi, které jsou pro Českou republiku i s ohledem na proběhlé předsednictví v radě EU prioritní. Britská strana zase klade důraz například na oblast boje s finanční kriminalitou nebo nelegální migrací a s ní spojenou organizovanou trestnou činností.

Kromě toho se Vít Rakušan dnes setkal i s ministrem pro bezpečnost Tomem Tugendhatem, se kterým hovořil například o hybridních hrozbách, dezinformacích či spolupráci v boji proti terorismu. V neposlední řadě navštívil ministr vnitra i National Crime Agency, kde se setkal s generálním ředitelem Graemem Biggarem.

Úplné znění společného prohlášení najdete zde.

Zdroj: mvcr.cz; JM