Těchto 5 selhání čínské rozvědky je ještě nebezpečnějších než čínský špionážní balón

SecurityGuideAktuality, Ze světa

biden china

Všichni, nebo alespoň ti z nás, kdo se zajímají o bezpečnostní politiku, v posledních dnech zaznamenali případ čínského špionážního balonu nad americkým územím.

Média u nás, potažmo v Evropě, o tom informují ze svého úhlu pohledu, který je nutno brát v geografickém a historickém kontextu. Co si o tom však myslí sami Američané? Přinášíme vám komentář Jamese Jaye Cafarana, viceprezidenta Kathryn a Shelby Cullom Davis Institute.

Nebyl to sice Sputnik, ale Američany znepokojila zpráva, že se nad jejich hlavami vznáší čínský špionážní balon a narušuje vzdušný prostor USA. Obavy se ještě prohloubily, když se dozvěděli, že to není poprvé. Peking používal podobné aerostaty ke sledování amerických vojenských zařízení na Guamu a Havaji a možná i strategických míst včasného varování v Kanadě.

Ještě více šokující však byla reakce americké vlády. Bidenova administrativa nedokázala vysvětlit, co se děje a jak na to adekvátně reagovat. Kdyby šlo jen o ojedinělé zklamání, mohli bychom být v pokušení pokrčit rameny a vrátit se k ranní kávě. Ale objevuje se zde znepokojivý vzorec.

Čína je strategickou hrozbou číslo jedna, které Spojené státy čelí, a obrana vlasti je pro Washington odpovědností číslo jedna. Pokud mi nevěříte, přečtěte si národní obrannou strategii prezidenta Bidena, tam se to přímo píše.

To tedy vyvolává nepříjemnou otázku: Co se děje se strategickým zpravodajstvím pod Bidenovým vedením, zejména pokud jde o čtení Číny? Podívejme se na některé z dalších čínských přehmatů.

Kam se poděl COVID?

Je to už více než dva roky, co se „COVID-19″ dostal do našeho každodenního slovníku, a stále na tuto otázku nemáme jasnou odpověď: Jakou roli hrála Čína při vypouštění viru do světa? Po letech popírání nyní někteří američtí představitelé připouštějí, že virus mohl uniknout z čínské laboratoře.

Na to ale mnozí přišli už v roce 2020. Člověk by si myslel, že teď už nám vláda může říct všechno o původu a šíření nemoci. Možná to nedokážou, možná nechtějí. Ať tak či onak, je to ostuda.

Počet atomových bomb?

Kolik jaderných zbraní má Čína? Americká vláda vám to neřekne. Možná proto, že to neví. Zpravodajská komunita vám řekne, že Čína rychle rozšiřuje své strategické síly, a to natolik, že se Peking vyrovná – nebo dokonce předčí – ruský jaderný arzenál. A také náš. To není žádný zpravodajský převrat. Analytici využívající otevřené zdroje (odtajněné) dokumenty a zprávy nám to říkají už léta.

Napadne Čína Tchaj-wan?

Zpravodajská komunita nemá v této poměrně kritické otázce jednotné hodnocení. Viděli jsme spoustu nadhozených dat, ale když se do těchto analýz podíváte, není v nich nijak zohledněno, jak k danému datu dospěli. Musí existovat lepší metoda než házení šipek do kalendáře.

Invaze na Ukrajinu?

Při zpětném pohledu je naprosto jasné, že Peking dal ruské invazi zelenou. Věděli jsme to před ruskou invazí? Pokud jsme to věděli, proč jsme Peking nevolali? A když už to víme, proč z toho Washington nedělá vědu?

Důsledky Hunterova notebooku?

Teď už všichni víme, že Hunterův (Hunter Biden, syn Joe Bidena, pozn. red.) laptop byl, no, Hunterův laptop. A víme, že Hunter měl spoustu obchodů s Čínou. Kde je tedy hodnocení zpravodajské komunity ohledně rizik pro národní bezpečnost, která mohla být odhalena?

Nevypracovala komunita žádné hodnocení? Pokud ne, je to pochybení. Pokud ano, kde je? Člověk by si myslel, že pokud ho vypracovali a neshledali žádné problémy, bude to na titulní straně Washington Post. Pokud nějaké našli a tuto informaci zatajují… No, to také není potěšující.

Když si spojíte všechny tyto body, není to hezký obrázek. Buď americká zpravodajská komunita neshromažďuje a nevyhodnocuje zásadní informace o jediné největší hrozbě pro naši bezpečnost, nebo se o své závěry odmítá podělit? Je to proto, že je příliš důležité je sdílet, nebo není co sdílet, nebo je politicky nepohodlné je sdílet?

Žádná z těchto odpovědí nenabízí příliš útěchy ohledně Bidenova řízení zpravodajské komunity.

Zdroj: heritage.org, These 5 China Intelligence Failures Are Even More Dangerous Than the Chinese Spy Balloon | The Heritage Foundation; AN