Technologie s vazbami na Čínu: jak jsou nebezpečné a čemu se vyhnout

SecurityGuideAktuality, Ze světa

Technologie s vazbami na Čínu: jak jsou nebezpečné a čemu se vyhnout

Máte počítač Lenovo? Možná byste ho měli vyměnit…

Komentář americké expertky Kim Komando, která se věnuje technologiím, se zabývá znepokojujícímu fakty ohledně čínského vlivu na životy nás všech.

Překvapuje mě, že TikTok ještě nebyl v USA zakázán. Nemůžete ho přestat používat? Udělejte tento jednoduchý krok, aby se vaše data nevrátila zpět do Číny, ke komunistické vládě.

Nejde ale jen o aplikace. Více než třetina světové elektroniky se vyrábí v Číně. Je rozdíl mezi produkty vyrobenými v Číně a produkty vyrobenými společnostmi s vazbami na komunistickou čínskou vládu.

Než se do toho ponoříme, vězte, že existuje spousta obvinění, že níže uvedené společnosti mají vazby na vládu, ale je otázkou, nakolik je čínská vláda do operací skutečně zapojena. Sdílím tyto informace, abych vám pomohla činit informovanější rozhodnutí o tom, co denně nakupujete a používáte.

Reporting do Číny

TikTok je dominantní silou. Tuto aplikaci pro sdílení videí, kterou vlastní společnost ByteDance, používá více než 138 milionů Američanů.

Komisař Brendan Carr uvedl, že ByteDance musí dodržovat čínské vládní zákony. Ředitel FBI Chris Wray uvedl, že TikTok může být využíván k „vlivovým operacím” a že údaje o uživatelích jsou v rukou čínské vlády.

To nejsou jen domněnky. Koncem loňského roku byl TikTok nucen přiznat, že stejné údaje používal ke špehování jednotlivých Američanů, včetně novinářů. TikTok je bezpochyby trojským koněm.

Nejméně 27 států a federální vláda zakázaly používání této aplikace na vládních zařízeních. Moje rada: Pokud vy nebo někdo z vaší rodiny trvá na používání TikToku, nainstalujte si ho na samostatné zařízení, například na starý smartphone. Nepřipojujte toto zařízení k domácí síti. K připojení k internetu používejte mobilní připojení.

Několik států zakázalo také několik dalších aplikací a platforem vlastněných Čínou. Tento seznam zahrnuje Weibo, WeChat a Alibaba.

Chytré telefony s linkou do komunistické Číny

Zamyslete se nad tím, kolik dat shromažďuje váš chytrý telefon. Pro většinu z nás je to digitální centrum našeho života. Ví, s kým mluvíte, kdy posíláte zprávy, kde se nacházíte, kam všude jdete a mnoho dalšího.

Proto jsou Spojené státy a několik dalších zemí vůči telekomunikační společnosti Huawei ostražité. Můžete ji považovat za výrobce chytrých telefonů, ale společnost také navrhuje a prodává telekomunikační zařízení.

FCC v listopadu zakázala prodej a dovoz zařízení Huawei s odvoláním na obavy o národní bezpečnost.

Podobným obviněním čelily společnosti Xiaomi, OnePlus a Oppo. Nedávná zpráva zjistila, že telefony s operačním systémem Android vyrobené v Číně obsahují „alarmující počet” předinstalovaných aplikací, které udělují nebezpečná oprávnění.

Pozor na drony

Společnost DJI se sídlem v Šen-čenu vydala svůj první dron připravený k letu v roce 2013 a nyní je zdaleka největším prodejcem dronů.

Její modely jsou oblíbené pro všechny účely, od natáčení filmů až po zemědělské činnosti. Přestože si její drony můžete koupit i zde v Americe, Spojené státy zablokovaly společnost DJI a zakázaly její vojenské využití a investice.

V říjnu se výrobce dronů dostal na seznam ministerstva obrany „čínských vojenských společností” působících v USA. DJI popírá, že by byla vojenskou společností. Kompletní seznam společností naleznete zde.

Řekněte ne společnosti Lenovo

Ministerstvo obrany není jediné, kdo má svůj seznam. Seznam subjektů amerického ministerstva obchodu je určen k omezení prodeje citlivého zboží a technologií subjektům, které představují riziko pro národní bezpečnost; v poslední aktualizaci bylo na tento seznam přidáno 25 čínských společností a organizací.

Jak uvádí Forbes, jednou ze společností, která se na seznam nedostala, je Lenovo. Tento počítačový gigant byl založen v Pekingu a podle Forbesu používá produkty Lenovo přibližně 900 amerických obcí a států. Představte si, jak ohromující množství informací musí tyto systémy obsahovat.

Armáda neriskuje. V roce 2008 přestala námořní pěchota umístěná v Iráku používat techniku Lenovo poté, co zjistila, že data jsou přenášena zpět do Číny. Americké letectvo nahradilo servery zakoupené společností Lenovo v hodnotě 378 milionů dolarů.

Máte doma nebo v práci počítač Lenovo? Doporučuji vám ho vyměnit.

Udržujte své technické znalosti v chodu

Můj podcast se jmenuje „Kim Komando Today”. Je to solidních 30 minut technických novinek, tipů a volajících s technickými dotazy z celé Ameriky. Vyhledejte si ho všude, kde získáváte podcasty.

Podívejte se na můj podcast „Kim Komando Today” na Apple, Google Podcasts, Spotify nebo ve svém oblíbeném podcastovém přehrávači.

Zdroj: Tech with ties to China: What to avoid | Fox News ; AN