Nejčastější nemoc z povolání? Syndrom karpálního tunelu

Odborníci sestavili seznam nejčastějších nemocí z povolání, které postihly zaměstnance v České republice za období 2010-2020. Vycházejí přitom z dat Českého statistického úřadu, který sbírá a vyhodnocuje potřebné informace od lékařů a zaměstnavatelů.
Odborníci přitom vynechali onemocnění covid-19, které statistikou v posledních dvou letech značně zamíchalo, a které je v některých případech také považováno za nemoc z povolání. To by jinak skončilo na druhém místě.
A o jaké nemoci tedy jde?
- Syndrom karpálního tunelu
- Kontaktní alergický ekzém
- Svrab
- Zánět průdušek (astma bronchiale)
- Pneumokonióza uhlokopů prostá (zaprášení plic)
Syndrom karpálního tunelu, který žebříčku „kraluje,“ se potom dělí na dvě kategorie:
- Syndrom karpálního tunelu z přetěžování
- Syndrom karpálního tunelu z vibrací
Prvním typem trpí častěji ženy, druhým muži. Jde o bolestivé onemocnění středového nervu v zápěstí a postihuje široké spektrum profesí: horníky, dělníky, frézaře, šičky, soustružníky, ale i sekretářky. Bývá důsledkem používání velké svalové síly nebo velkého počtu opakujících se stereotypních pohybů. U méně fyzicky namáhavých činností to je pak důsledek ergonomicky nevhodného uspořádání pracoviště.
Mezi příznaky syndromu patří oslabená citlivost, mravenčení, pálení, trnutí a bolesti prstů rukou, které často bolí i v klidovém stavu. Syndrom lze klinicky diagnostikovat např. studií nervového vedení či metodou EMG.
Ať už se jedná o jakoukoli nemoc, mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem by měla panovat důvěra a otevřenost ohledně zdravotního stavu zaměstnance. Jen tak lze zajistit, že se nic nepodcení, příznaky nemoci se nebudou zhoršovat a nastoupí se adekvátní léčba. Zcela zásadní je potom informovanost v případě nakažlivých chorob.
Statistika však počítá i s tím, že stovky případů ročně zaměstnanci nenahlásí nebo neřeší. Tato skutečnost nejenže ztěžuje komplexní pohled dna věc, ale ohrožuje i samotnou bezpečnost práce.