Nejčastější nemoc z povolání? Syndrom karpálního tunelu

SecurityGuideAutorské články

Odborníci sestavili seznam nejčastějších nemocí z povolání, které postihly zaměstnance v České republice za období 2010-2020. Vycházejí přitom z dat Českého statistického úřadu, který sbírá a vyhodnocuje potřebné informace od lékařů a zaměstnavatelů.

Odborníci přitom vynechali onemocnění covid-19, které statistikou v posledních dvou letech značně zamíchalo, a které je v některých případech také považováno za nemoc z povolání. To by jinak skončilo na druhém místě.

A o jaké nemoci tedy jde?

  • Syndrom karpálního tunelu
  • Kontaktní alergický ekzém
  • Svrab
  • Zánět průdušek (astma bronchiale)
  • Pneumokonióza uhlokopů prostá (zaprášení plic)

Syndrom karpálního tunelu, který žebříčku „kraluje,“ se potom dělí na dvě kategorie:

  • Syndrom karpálního tunelu z přetěžování
  • Syndrom karpálního tunelu z vibrací

Prvním typem trpí častěji ženy, druhým muži.  Jde o bolestivé onemocnění středového nervu v zápěstí a postihuje široké spektrum profesí: horníky, dělníky, frézaře, šičky, soustružníky, ale i sekretářky. Bývá důsledkem používání velké svalové síly nebo velkého počtu opakujících se stereotypních pohybů. U méně fyzicky namáhavých činností to je pak důsledek ergonomicky nevhodného uspořádání pracoviště.

Mezi příznaky syndromu patří oslabená citlivost, mravenčení, pálení, trnutí a bolesti prstů rukou, které často bolí i v klidovém stavu. Syndrom lze klinicky diagnostikovat např. studií nervového vedení či metodou EMG.

Ať už se jedná o jakoukoli nemoc, mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem by měla panovat důvěra a otevřenost ohledně zdravotního stavu zaměstnance. Jen tak lze zajistit, že se nic nepodcení, příznaky nemoci se nebudou zhoršovat a nastoupí se adekvátní léčba. Zcela zásadní je potom informovanost v případě nakažlivých chorob.

Statistika však počítá i s tím, že stovky případů ročně zaměstnanci nenahlásí nebo neřeší. Tato skutečnost nejenže ztěžuje komplexní pohled dna věc, ale ohrožuje i samotnou bezpečnost práce.