Dokumentární filmy ČT zachycují výpovědi lidí, kteří prošli domácím násilím, nejnovější díl bude zaměřený na děti

SecurityGuideBezpečnost pro širokou veřejnost, Koktejl, Rozhovory

Česká televize (ČT) uvedla v roce 2016 první dokument Z lásky nenávist, který přináší autentické výpovědi žen, jež zažily za zavřenými dveřmi svých domovů nesnesitelné psychické i fyzické týrání. V dalších letech následovalo pokračování týkající se mužů a seniorů. Aktuálně připravuje nový díl věnovaný dětem. Dokument otevírá otázku týrání s důrazem na celé sociální okolí obětí, jejich rodiny a celospolečenské podhoubí a má za cíl varovat další možné oběti, případně jim ukázat cestu z potíží. ČT proto hledá dospělé, kteří jako děti zažívali násilí v rodině a nebojí se o svém příběhu vypovídat před kamerou.

Společností v České republice současně rezonují slova nového ministra, který tvrdí, že je třeba rozlišovat násilí nepřiměřené a dlouhodobé a akt fyzického násilí, kdy rodič použije pohlavek třeba jen několikrát za život k vymezení mantinelů a nechce po vzoru jiných států zákonem výslovně zakázat fyzické trestání dětí.

Podle výzkumu zadaného Asociací pracovníků intervenčních center ČR v roce 2015 je v České republice obětí domácího násilí každá šestá žena a každý dvaadvacátý muž. Necelá polovina žen a téměř 40 % mužů někdy přišlo s domácím násilím do styku, ať už jako oběť, násilník, svědek či jako ten, kdo zaznamenal případ domácího násilí z doslechu,“ uvádí ČT, která se rozhodla vytvořit sérii dokumentárních filmů poukazujících na jeden z problémů současné společnosti. Dokumenty zachycují výpovědi lidí, kteří prošli domácím násilím a otevírá otázku týrání s důrazem na celé sociální okolí obětí, jejich rodiny a celospolečenské podhoubí.

V tuto chvíli startuje natáčení čtvrtého dílu tohoto cyklu a na něm spolupracuje Centrum LOCIKA v roli odborného garanta. Nejnovější díl bude zaměřený na násilí na dětech – budou v něm vypovídat dospělí, kteří jako děti zažívali násilí v rodině.

Jsme velmi rádi, že se můžeme na natáčení dokumentu podílet. Je to velmi důležitý počin, protože to, jakým způsobe zpracovává trauma společnost, je přímo ovlivněno existencí příběhů lidé, kteří prožité násilí dobře zvládli. Dokument přináší lidem, kteří možná podobnou věc řeší, naději, že je možné s traumatem vyjít na světlo, vyjít z něj posílen. Dává lidem ujištění, že v tom nejsou sami a že je důležité o tom ve společnosti mluvit. Samozřejmě je také důležité, že dokument vůbec otevírá téma, co to násilí v rodině je, jak lidem ubližuje a proč je důležité ho u dětí řešit”, uvedla Petra Wünschová, ředitelka Centra LOCIKA.

Video k výzvě pro natáčení ke zhlédnutí zde.

Již hotové dokumenty z toho cyklu můžete zhlédnout na ivysílání České televize.

Současně Českou republikou rezonuje rozhodnutí nového ministra Marian Jurečka: „Pohlavek dítěti může vymezit hranice, nechci ho rodičům zakazovat.“

Nový ministr Marian Jurečka se chce podle svých slov soustředit na oblast rodiny. Zmiňuje proto zatraktivnění částečných úvazků, naopak nechce po vzoru jiných států zákonem výslovně zakázat fyzické trestání dětí. V rozhovoru pro Aktuálně.cz vysvětluje, že sám je rád, že od rodičů v pravý okamžik facku dostal.

Jako táta pěti dětí si myslím, že dát do zákona ustanovení, které říká, že rodič ve výjimečné situaci nemůže v rámci výchovy vůbec dát pohlavek nebo takzvaně lepnout jednu na zadek, není správné. Je zásadní umět odlišovat, co je násilí nepřiměřené a dlouhodobé a co je akt, který rodič použije třeba jen několikrát za život k vymezení mantinelů,“ dodal pro Aktuálně.cz Jurečka.

Místo zákona o definování přijatelného fyzického trestu se domnívá, že „život píše různé příběhy a máme tu soudy, které mají rozhodovat v různém kontextu situace.“

Celý rozhovor si můžete přečíst zde.

Jaký tábor zastáváte Vy? Máte pocit, že od pocitu, že pohlavek je čas od času v pořádku, může dojít až ke zmíněnému dlouhodobému násilí v rodině? Zkušeností podpořené názory se nejspíše dozvíme právě v novém chystaném dokumentu ČT.

Zdroj: centrumlocika.cz, ceskatelevize.cz, aktualne.cz; JM