Dobrák nebo padouch? Není těžké je rozeznat. I když odpůrci držení zbraní tvrdí opak.

SecurityGuideAktuality, Zbraně

Security Guide

Nový text z amerického konzervativního think-tanku Heritage Foundation přináší zajímavý pohled na zbraňovou problematiku.

I ve Spojených státech, které byly dlouhá desetiletí považovány za etalon svobody, v poslední době sílí kritika vůči oprávnění nosit zbraň. Co jsou fakta a co je propaganda? Jak uvádí následující příklady, není zas tak těžké rozeznat šílence či prvoplánového padoucha od hrdiny…

Profesor sociologie a vojenský veterán Doug McGaw v nedávném článku v deníku The Kansas City Star tvrdí, že druhý dodatek americké Ústavy (tedy právo obyvatel držet a nosit zbraně, pozn. red.) je „reliktem 18. století”, který je třeba zrušit.

Ačkoli má McGaw jistě právo na svůj názor, jeho „argumentace” se omezuje na pouhou litanii běžných argumentů o kontrole zbraní, které lze snadno vyvrátit.

McGaw například tvrdí, že zmínka o „dobře regulované domobraně” v druhém dodatku odkazuje na Národní gardu. (Není tomu tak. Kromě toho právo držet a nosit zbraně náleží obecně „lidu” a „nesmí být porušováno”).

Trvá na tom, že tvůrci ústavy nikdy nepředpokládali moderní pokrok v technologii střelných zbraní. (Předpokládali. Záměrně také chránili „zbraně” jako pojem, místo aby vyjmenovali konkrétní druhy zbraní, které existovaly v jejich době).

V celém článku McGaw odmítá jakoukoli představu, že právo držet a nosit zbraň hraje roli při zajišťování práv mírumilovných Američanů v současnosti. Nejenže ohrnuje nos nad předpokladem, že „hodní hoši se zbraněmi” jsou řešením pro „zlé hochy se zbraněmi”, ale lehkovážně naznačuje, že mezi nimi není velký rozdíl: „Předpokládám, že ti dobří hoši budou ti v bílých čepicích? Jinak kdo může říct, který z nich je ten hodný?”

To je samozřejmě hloupost. Je naprosto jasné, že právo na ozbrojenou sebeobranu je dnes stejně důležité jako v roce 1791, kdy byl druhý dodatek ratifikován.

Není to přežitek

Téměř každá významná studie zjistila, že Američané používají střelnou zbraň v sebeobraně 500 000 až 3 milionkrát ročně, jak přiznalo i Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí. V roce 2021 došla nejobsáhlejší studie, která kdy byla na toto téma provedena, k závěru, že ve Spojených státech dochází každoročně ke zhruba 1,6 milionu případů obranného použití zbraně.

Z tohoto důvodu vydává The Daily Signal každý měsíc článek, v němž upozorňuje na některé z mnoha zpráv o obranném použití zbraně z předchozího měsíce, které jste možná přehlédli, nebo které se vůbec nemusely dostat do centra pozornosti celostátních médií.

Níže uvedené příklady představují jen malou část zpráv o obranném použití zbraně, které jsme v červenci našli:

4. července, Las Vegas: Policie uvedla, že ozbrojený obyvatel zastřelil vetřelce, který se uprostřed dne vloupal do jeho domu.
6. července, Chicago: Policie uvedla, že majitel domu zavolal na tísňovou linku poté, co zjistil, že neznámá žena vylezla na jeho střechu přes sousední staveniště. Muž a jeho žena volali na policii třikrát, aby nahlásili podezřelou osobu, ale policistům trvalo 20 minut, než zareagovali. Muž policii sdělil, že byl nucen vetřelkyni zastřelit a zranit, než policisté dorazili na místo.
8. července, Nashville, Tennessee: Policie uvedla, že byl zastřelen ozbrojený muž, který se brzy ráno pokusil vyloupit čerpací stanici. Ozbrojený muž přeskočil pult a postavil se prodavači, který předložil vlastní zbraň a několikrát vystřelil. Lupič byl po příjezdu policie mrtvý.
12. července, Dothan, Alabama: Muž s nožem přistoupil ke své bývalé přítelkyni a jejímu známému, kteří seděli ve vozidle na semaforu. Známý muži přikázal, aby ustoupil, a když to odmítl, postřelil ho a zranil, uvedla policie. V roce 2020 soudce muži nařídil, aby se „držel dál od ženy, která se ho bojí”, ale nebylo jasné, zda se jednalo o tutéž ženu.
15. července, Waco, Texas: Jeden z hotelových hostů slyšel, jak žena během hádky s mužem na chodbě křičí o pomoc, a pokusil se zasáhnout, uvedla policie. Muž se rozzuřil a napadl druhého muže, který se mu snažil pomoci, což přimělo dobrého samaritána, aby vytáhl střelnou zbraň a útočníka smrtelně postřelil.
16. července, Philadelphia: Policie uvedla, že se žena vrátila do svého bytu a našla v něm čtyři vetřelce. Dva z nich zastřelila a zranila, ti byli zatčeni a obviněni z vloupání. Další dva vetřelci utekli.
18. července, Washington, D.C.: Policie uvedla, že dva ozbrojení lupiči přistoupili k muži poblíž jeho vozidla a pod pohrůžkou použití zbraně se ho dožadovali. Oběť, držitel povolení ke skrytému nošení, jednoho z útočníků zastřelila. Policie zraněného zloděje zadržela a ten čelí obvinění ze závažných trestných činů, mimo jiné z trestných činů se zbraní. Druhý zloděj nebyl identifikován ani vypátrán.
19. července, Neptun, Florida: Poté, co se vetřelec vloupal do domu staršího páru, stanul tváří v tvář majiteli domu, který byl ozbrojen a držel ho pod zámkem až do příjezdu policie. Policie uvedla, že vetřelec byl zřejmě propuštěn z vězení poté, co si v roce 2018 odpykal trest za pokus o sexuální násilí. Čelí obvinění z trestného činu vloupání.
22. července, Marion, Indiana: Dva z trojice útočníků začali střílet na muže, který měnil pneumatiku, uvedla policie. Muž se schoval za své auto, vytáhl vlastní zbraň a opětoval palbu. Soused viděl, co se děje, ozbrojil se a na útočníky vystřelil jednu ránu. Tři útočníci utekli, ale policie jednoho z nich zadržela poté, co vyhledal lékařské ošetření kvůli střelnému zranění. Zbylí dva byli identifikováni a na základě nových zatykačů zatčeni.
23. července, Carmichael, Kalifornie: Policie uvedla, že obyvatel bytu použil zbraň, aby ochránil sebe a svou rodinu před ozbrojeným mužem s násilnickou minulostí, který v mylném domnění, že je uvnitř jeho bývalá přítelkyně, vystřelil několik ran do bytu a pokusil se vykopnout dveře. Obyvatel opětoval palbu a útočníka zranil. Vetřelec „je tady ten zlý, před tím se neschovávejme,” řekl novinářům bez obalu mluvčí úřadu okresního šerifa. „Ten obyvatel je hrdina.”
26. července, Fayetteville, Severní Karolína: Během hádky se zaměstnanci v nákupním centru vytáhl muž zbraň a nejméně jednou vystřelil, než ho jeden ze zaměstnanců odzbrojil, uvedla policie. Muž se pokusil utéct, ale zastavil ho armádní veterán, který ho držel pod hrozbou použití zbraně až do příjezdu policie.
27. července, Cassopolis, Michigan: Policie uvedla, že ozbrojený zákazník s platným povolením ke skrytému nošení zbraní postřelil a zranil lupiče s nožem, který ohrožoval prodavače na čerpací stanici.
29. července, Houston: Policie uvedla, že žena postřelila a kriticky zranila svého milostného partnera poté, co ji zahnal do kouta ve skříni a vyhrožoval jí zbraní, když se po hádce snažila sbalit si věci a odejít.

Jak ukazují tyto příklady, často je docela snadné rozlišit „hodného chlapíka se zbraní” od “zlého chlapíka se zbraní”.

Nepotřebují k tomu různé barevné čepice. Je to prostě otázka zdravého rozumu – kdo použil zbraň, aby ublížil nevinnému, a kdo použil zbraň, aby nevinné bránil nebo zajistil, aby ti, kdo jim ublížili, byli postaveni před soud?

Při vší úctě k McGawovi, lidská povaha se od roku 1791 nezměnila. A tedy ani užitečnost práva držet a nosit zbraň v sebeobraně.

Druhý dodatek není zastaralým přežitkem z jiného století, ale stále nezbytným nástrojem v neustálém boji proti těm, kteří by chtěli podkopávat přirozená práva ostatních.

Zdroj: www.heritage.org , AN