Texaský masakr ve škole: Mohla policie zastavit střelbu do tří minut?

SecurityGuideAktuality, Bezpečnost pro širokou veřejnost, Zbraně, Ze světa

Šéf texaského ministerstva pro veřejnou bezpečnost (Texas Department of Public Safety) řekl, že policie v texaském Uvalde mohla zastavit střelbu na základní škole Robb Elementary do tří minut a označil jednání bezpečnostních složek za obrovské selhání.

Plukovník Steve McCraw, ředitel texaského ministerstva pro veřejnou bezpečnost, sdělil při příležitosti zvláštního slyšení v texaském senátním výboru, že existují přesvědčivé důkazy o tom, že reakce bezpečnostních složek při zásahu na základní škole v texaském Uvalde byla „velkým selháním a v rozporu se vším, co jsme se naučili během posledních dvou desetiletí od masakru na Columbine High School“.

Tři minuty poté, co podezřelý vstoupil do budovy, tam byl dostatečný počet ozbrojených důstojníků v neprůstřelné vestě, aby izolovali, rozptýlili a zneškodnili subjekt,” řekl. “Jediná věc, která zastavila oddané důstojníky ve vstupu do místností 111 a 112, byl velitel na místě, který se rozhodl upřednostnit jejich životy před životy dětí,“ cituje plukovníka Steva McCrawa Fox News Digital.

McCraw opět obvinil policejního ředitele Petea Arredonda za rozhodnutí upřednostnit životy důstojníků před životy dětí.

Důstojníci měli zbraně, zatímco děti neměly žádné. Důstojníci měli neprůstřelné vesty, děti neměly žádné. Důstojníci měli výcvik, ohrožení neměli žádný,” řekl v úterý McCraw. “Jedna hodina, 14 minut a osm sekund. Tak dlouho čekaly děti a učitelé v místnosti 111 na záchranu. A zatímco oni čekali, velitel na místě čekal na vysílačku a pušky. A čekal na štíty a čekal na SWAT. Nakonec čekal na klíč, který nikdy nebyl potřeba.“

McCraw vypověděl, že na videu nikdy neviděl, že by někdo položil ruku na dveře, než dorazily klíče. Ty však údajně vůbec nebyly zamčené. Policie navíc také měla k dispozici prostředek, který překoná zamčené dveře, již osm minut po tom, co útočník vstoupil do budovy. Nastínil také řadu promarněných příležitostí či komunikačních chyb.

Již tři dny po útoku z 24. května, při kterém zahynulo 19 dětí a dva učitelé, McCraw veřejně poukázal na to, že po Arredondo udělal „špatné rozhodnutí“, když se rozhodl nezaútočit na střelce déle než 70 minut, přestože uvnitř byli uvězněni žáci čtvrté třídy, kteří zoufale volali na tísňovou linku o pomoc a šokovaní rodiče mimo školu naléhali na policisty, aby šli dovnitř.

Arredondo později řekl, že se nepovažoval za zodpovědnou osobu a předpokládal, že někdo jiný převzal kontrolu nad reakcí donucovacích orgánů.

Video Fox News k tomuto tématu můžete shlédnout zde.

Zdroj: foxnews.com; JM