Změny ve vedení Generálního štábu i rozvědky

SecurityGuideAktuality, Bezpečnost pro širokou veřejnost

V nejbližší době dojde k personální obměně strategických bezpečnostních úřadů – Generálního štábu AČR a Ústavu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI). Oba úřady mění šéfy.

Ministryně obrany Jana Černochová ve středu dohodla s prezidentem Milošem Zemanem, že novým náčelníkem Generálního štábu (ve vojenské hantýrce „engéšem“) se stane její nový kandidát Karel Řehka. Generál má momentálně pozastavené členství v armádě, protože se přede dvěma lety stal ředitelem Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Vrátit do armády ho může jedním podpisem právě ministryně obrany. Její rozhodnutí schválila i vláda.

Generála Karla Řehku budou schvalovat formálně také poslanci z výboru pro obranu, ovšem i v tomto případě půjde spíše o formalitu.

Jeho odchodem se tedy uvolňuje post ředitele pro bezpečnost země velmi důležitého úřadu NÚKIB. Spekuluje se přitom o tom, že toto místo by mohl obsadit odstupující ředitel civilní rozvědky, tedy Úřadu pro zahraniční styky a informace, Marek Šimandl. Ten už v NÚKIB zkušenosti má, dříve tam na vysoké pozici působil.

Šimandl z vedení ÚZSI odstoupil na vlastní žádost. Ministr vnitra Vít Rakušan jeho rezignaci přijal. 8.7. 2022 tak civilní rozvědka dostane nového šéfa – stane se jím bývalý analytik Vojenského zpravodajství Petr Mlejnek.

Zdroj: ČTK