Změna zákona umožňuje přísnější tresty za používání pyrotechniky, divácké násilí na stadionech, ale i prodej drog v ulicích

SecurityGuideAktuality, Bezpečnost pro širokou veřejnost, Legislativa

Pro větší bezpečí v ulicích i na stadionech začíná platit v rámci změny zákona přísnější postih za používání pyrotechniky, divácké násilí i drogové přestupky. Úpravu prosadilo Ministerstvo vnitra kvůli četným incidentům na fotbalových stadionech, které vážně ohrožují zdraví a majetek občanů, ale i zvýšení bezpečnosti lokalit, kde se často pohybují drogoví dealeři. Opakované porušování zákazu se nově může stát i trestným činem se sazbou až dva roky.

Pokuta 50 tisíc, při opakování přestupku až 100 tisíc korun nebo zákaz vstupu na stadion. Změna zákona o odpovědnosti za přestupky umožňuje důsledněji trestat používání pyrotechniky na sportovních akcích, divácké násilí na stadionech, ale i dealery drog v ulicích.

Pokud výtržník použije od 1. února 2022 pyrotechniku během sportovního utkání, ale i při cestě na zápas či při návratu z něj, dopustí se nově přestupku používání pyrotechniky na sportovních akcích. Úpravu prosadilo Ministerstvo vnitra kvůli četným incidentům na fotbalových stadionech, které vážně ohrožují zdraví a majetek občanů.

Bezpečí lidí je pro nás zásadní. Chceme, aby rodiče mohli jít se svými dětmi bez obav jak na stadion, tak na procházku ve své čtvrti, když se tam hraje zápas. Věřím, že vyšší tresty a snadnější postih výtržností udělají sport bezpečnějším,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan.

V přestupkovém řízení půjde mimo pokuty od 10 do 50 tisíc korun (při opakovaném přestupku až 100 tisíc) uložit i zákaz navštěvovat sportovní akce. Opakované porušování zákazu se navíc nově může stát i trestným činem se sazbou až dva roky.

Postih dealerů drog

Podobné postihy se budou vztahovat také na dealery drog. Pachatelům drogových přestupků, např. i za držení malého množství drogy, bude možné zakázat navštěvovat konkrétní veřejně přístupná místa. Tím dojde ke zvýšení bezpečnosti těchto lokalit. Navíc i zde bude při opakovaném páchání přestupků či porušení zákazu možné chování kvalifikovat jako trestný čin s trestem vězení až dva roky.

Zdroj: TZ; JM