Změna zákona o přestupcích: Přitvrdí se

SecurityGuideLegislativa

Novela zákona o přestupcích přináší vyšší sankce pro výtržníky. Začíná platit přísnější postih pyrotechniky, diváckého násilí i drogových přestupků. I když to výtržníky určitě neodradí úplně, zákonodárci i policie si od novely slibuje vyšší bezpečnost na ulicích i stadionech.

Pokuta 50 tisíc, při opakování přestupku až 100 tisíc korun nebo zákaz vstupu na stadion. Změna zákona o odpovědnosti za přestupky umožňuje důsledněji trestat používání pyrotechniky na sportovních akcích, divácké násilí na stadionech, ale i dealery drog v ulicích.

Pokud výtržník použije od 1. února 2022 pyrotechniku během sportovního utkání, ale i při cestě na zápas či při návratu z něj, dopustí se nově přestupku používání pyrotechniky na sportovních akcích. Úpravu prosadilo Ministerstvo vnitra kvůli četným incidentům na fotbalových stadionech, které vážně ohrožují zdraví a majetek občanů.
„Bezpečí lidí je pro nás zásadní. Chceme, aby rodiče mohli jít se svými dětmi bez obav jak na stadion, tak na procházku ve své čtvrti, když se tam hraje zápas. Věřím, že vyšší tresty a snadnější postih výtržností udělají sport bezpečnějším,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan.

V přestupkovém řízení půjde mimo pokuty od 10 do 50 tisíc korun (při opakovaném přestupku až 100 tisíc) uložit i zákaz navštěvovat sportovní akce. Opakované porušování zákazu se navíc nově může stát i trestným činem se sazbou až dva roky.

V dalším článku přineseme názor experta, doc. Martina Hrinka, který se z pozice ředitele Pořádkové služby Policie ČR výtržnostem na stadionech profesně věnoval.

Zdroj: Ministerstvo vnitra ČR, AN