Výroční zpráva BIS: Rusko oslabilo, posiluje však Čína

SecurityGuideAktuality, Bezpečnost pro širokou veřejnost

Bezpečnostní informační služba vydala výroční zprávu za rok 2021. Pokaždé se v ní zmiňuje o činnosti zahraničních rozvědek na našem území. Tentokrát lze vysledovat oslabení ruských pozic, naopak zvýšený zájem o Českou republiku projevuje Čína…

 

Vyhoštění ruských diplomatů z Česka poté, co představitelé státu zveřejnili odhalení zapojení ruských agentů do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích, podle BIS výrazně omezilo činnost ruských špionů. „Zpravodajská přítomnost z tradičních pozic legalizovaných na zastupitelském úřadu je na velmi nízké úrovni a v tuto chvíli nepředstavuje zásadní riziko pro bezpečnost ČR,” řekl šéf BIS Michal Koudelka. Špioni podle něj musí volit jiné krytí a byli nuceni změnit formu a metody práce.

BIS ve výroční zprávě informovala o ruském agentovi s vazbami na české novináře a politiky. Využíval je k nastolování proruské politické agendy, koordinaci veřejných vystoupení politiků nebo medializaci témat, která jsou v souladu se zájmy Ruska. „Vlivová skupina, jejíž je tento agent součástí, disponovala dostatkem finančních prostředků k tomu, aby udržovala, nebo dokonce rozšiřovala okruh proruských novinářů a aktivistů, kteří by kromě výroby alternativního mediálního obsahu pořádali veřejné akce využitelné ve prospěch ruské propagandy,” uvedla BIS.

Čína představuje podle kontrarozvědky rostoucí komplexní zpravodajskou hrozbu. BIS loni zaznamenala celé spektrum jejích vlivových operací, které byly proti zájmům ČR. V souvislosti se snahou získat v ČR pokročilé technologie BIS varuje před akvizicemi Číny v českých společnostech a před snahou o přenášení výroby do Číny.

BIS zaznamenala také aktivity zejména ruských a čínských státních či státem podporovaných kyberšpionážních aktérů. Cílili na ČR, ale i na další země Evropské unie a NATO. Kyberútoky loni mířily na ministerstva, armádu či další úřady, ale také na nevládní neziskové či výzkumné organizace, uvedla BIS ve výroční zprávě.

Čínské velvyslanectví v ČR označilo informace od BIS za bezdůvodnou kritiku. „Čína je pro Českou republiku partnerem, nikoliv soupeřem,” uvedlo na svém webu. Posilování přátelství a spolupráce mezi Čínou a ČR je podle ambasády ve společném zájmu obou zemí a jejich lidu.

Co se týče Íránu, jeho zpravodajské aktivity podle BIS představují dlouhodobou bezpečnostní hrozbu pro evropské státy včetně ČR. Charakter aktivit na českém území ale dosud nebyl zásadní, konstatovala BIS.

Znaky islamistické radikalizace vykazoval v Česku počet lidí v řádu jednotek, obvykle měli vazby na rizikové osoby v zahraničí. Ojedinělé bylo schvalování teroristických útoků či sdílení džihádistické propagandy. Kontrarozvědka nepotvrdila příjezd žádného navrátilce z oblastí džihádistických bojů do ČR.

BIS nezaznamenala, že by dezinformace spojené s loňskými sněmovními volbami byly koordinované. Jejich dopad hodnotí jako marginální. Domácí dezinformátoři podle BIS opakovaně recyklovali fámy, lži a manipulace, které mezi sebou sdílely zejména uzavřené komunity. Celkově byla loni podle hodnocení BIS dezinformační scéna vzájemně propojená, ale decentralizovaná, přičemž dezinformace a konspirační teorie šířila převážně uvnitř komunity.

Sídlo BIS u příležitosti vydání výroční zprávy navštívil premiér Petra Fiala. Ocenil práci kontrarozvědky, její informace označil za cenné a důležité. Ocenil dnešní příležitost hovořit s vedením tajné služby. Kabinet si je podle něj vědom důležitosti činnosti BIS a Fiala je přesvědčen, že například kvůli válce na Ukrajině je práce tajných služeb ještě důležitější. Kabinet se podle něj přiblížil k tomu, aby zřídil funkci poradce pro národní bezpečnost, kterou slibuje v programovém prohlášení.

Zdroj: ČTK, AN