Výcvik aktivních záloh vás posune a zocelí.

SecurityGuideBezpečnost pro širokou veřejnost, Legislativa, Rozhovory

Tomáš Zdechovský
Bezpečnostní problém Evropy je migrace, Lukašenko nás vydírá, říká Tomáš Zdechovský.

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) se řadí mezi nejaktivnější politiky na půdě Evropského parlamentu, často komentuje a řeší i bezpečnostní témata. A činorodý je i mimo Brusel. Před necelými dvěma lety se například zúčastnil výcviku aktivních záloh. O náročném vojenském drilu i o mezinárodní migraci poskytl rozhovor redaktorce Andree Novotné.

Před víc jak rokem jste absolvoval vojenský výcvik aktivních záloh. Proč jste se k tomu rozhodl?

Chtěl jsem to udělat už dlouho. Moji pradědečkové byli legionáři, sloužili v 1. světové válce a můj dědeček byl také v armádě až do roku 1949, než ho komunisté vyhodili. Sloužit vlasti je pro mě čest, i proto jsem vstoupil do politiky. Osobně považuji za mou povinnost nabídnout své dovednosti a schopnosti naší zemi.

Co vše je součástí výcviku? Co Vás nejvíc bavilo a co Vám naopak dělalo největší potíže?

Po několik týdnů jste zavření ve výcvikovém středisku, jste izolovaní od rodiny a přátel. Omezený přístup máte také k počítači nebo telefonu. Trénink byl skutečně náročný, bylo to hodně o vlastním odhodlání, výdrži i pokoře. Je to skvělá cesta k sebepoznání, ke zlepšení fyzické kondice i získání nadhledu k mnoha věcem. Prostě na vojně řadu věcí neřešíte.

Je něco, co Vás na výcviku překvapilo?

Disciplína. Je jedno, jestli jste v civilu významný manažer, politik nebo třeba učitel. Pro všechny platí stejná pravidla, bez výjimky. A to je dobře. Prostě vojín jako vojín.

Kolik lidí v průběhu „odpadlo?“

Více jak třetina. Není to žádná legrace, člověk se musí v některých chvílích prostě kousnout a překonat se. Je to náročné jak po fyzické, tak i psychické stránce. Pochopitelně byste měli být dobře fyzicky připravení, ale hlava je neméně důležitá.

Měl jste taky chuť to někdy vzdát?

Párkrát jsem si říkal, jestli to mám zapotřebí, ale pak jsem se vždycky hecnul. Ve svých 40 letech to bylo pro mě náročnější než pro 25letého kluka. Ale i to je výzva, srovnávat se s mladšími. Když jim stačíte, hřeje vás to u srdce. Říkáte si, že ještě rozhodně nepatříte do starého železa. Přípravou na výcvik jsem zhubl zhruba 14 kilo, takže i z fyzického hlediska jsem se cítil skvěle.

Co jste se o sobě během výcviku dozvěděl? Co jste si odnesl do běžného života?

Vše se dá zvládnout, když člověk chce. Je to o pokoře, o překonávání překážek. Zároveň jsem poznal spoustu zajímavých lidí, se kterými jsem navázal přátelství.

Aktivní zálTomáš Zdechovskýohy se jeví jako dobrá alternativa povinné vojenské služby. Přesto si dnes mnoho lidí myslí, že mladým mužům vojna chybí, s proto jsou změkčilí a rozmazlení. Jaký na to máte názor Vy?

Výcvik má spoustu pozitiv a doporučuji to určitě každému. Tam člověk pozná své limity. Život je o překonávání překážek a tady jich musíte zdolat nespočet. Posune vás to, zocelí. Fyzicky i psychicky. Netvrdil bych, že jsou dnešní mladí změkčilí, ale spoustě určitě chybí řád a disciplína. Výcvik v AZ by jim určitě prospěl.

Teď zpět k vaší hlavní práci europoslance: Co nyní, na sklonku roku 2021 vidíte z evropského hlediska jako největší bezpečnostní problém?

Nelegální migrace představuje v tuto chvíli asi největší bezpečnostní riziko. V těchto dnech vidíme davy lidí u polských hranic. Běloruský prezident Lukašenko je nechává nekontrolovatelně proudit skrz svou zemi směrem do zemí EU. Je to jeho odplata za to, že dlouhodobě jako EU upozorňujeme na jeho autoritářský režim, který vězní politické odpůrce. Problémy hlásí ale také pobaltské státy. Očekávám, že situace bude eskalovat. Lukašenkovi ale nesmíme ustupovat.

Jak tento problém řešíte?

Jedním z možných řešení jsou ploty na hranicích se zeměmi, které nejsou součástí EU. Bohužel se to zdá v tuto chvíli jako nejefektivnější možnost. Bez silných vnějších hranic bude Lukašenko vydírat Evropu stejně, jako to zkoušel Erdogan přes Řecko. Měli bychom okamžitě rozšířit sankční seznam, který by zahrnoval společnosti a lidi zapojené do těchto pašeráckých operací. Já jsem zastáncem toho, že nelegální migraci musíme řešit v místech, odkud lidé odcházejí. Motivovat a pomáhat státům mimo EU, aby imigranty udržely na svém území. Pokud z těchto zásad slevíme, pak můžeme očekávat obrovský a nekontrolovatelný příliv migrantů do Evropy.

Tomáš ZdechovskýMáme novou vládu. Jaký byste jí radil postup ohledně vztahu k Evropské unii? Jaké aspekty prohloubit a co naopak napravit?

Musíme si napravit reputaci po vládě Andreje Babiše. Odcházející premiér nám v mnoha věcech uškodil, jeho střet zájmů rezonoval v posledních letech v Evropské komisi i parlamentu. Nová vláda musí být aktivní, nebát se zvedat témata, která jsou důležitá pro Českou republiku. Jedním takovým bude bezesporu prosazení jádra jako „zeleného“ zdroje. Pro budoucího premiéra tohle musí být krok číslo jedna. Naše země nemůže pouze sázet na obnovitelné zdroje. Velkou příležitost vidím také v českém předsednictví, které nás čeká na začátku července. To nesmíme podcenit.

Děkuji AN