Vítejte v Kybrně. Výuku kyberbezpečnosti na středních školách podpoří nový interaktivní program

SecurityGuideAktuality, Kyberbezpečnost

logo fake

Spolek Fakescape, který se už čtvrtým rokem věnuje vzdělávání v oblasti mediální výchovy, přidává do svého portfolia program Kybrno. Jeho součástí bude interaktivní prezentace a navazující online kurz zaměřený na kybernetickou bezpečnost. Program byl vytvořen pro podporu „revoluce” ve výuce informatiky, online kurz bude ale brzy dostupný i pro širokou veřejnost.

Hesla, smluvní podmínky, šifrovaná komunikace, phishing a malware je pět hlavních oblastí, se kterými se studenti v průběhu workshopu seznámí v ulicích (ne tak zcela) fiktivního města Kybrna.

Jednotlivá témata byla vybrána podle toho, co mladé lidi nejvíce zajímá a na jaké nástrahy na internetu mohou nejčastěji narazit. „Žáci se často zajímají o to, co vše o nich sociální sítě jako např. Instagram ví. Proto se v kurzu věnujeme právě smluvním podmínkám. Soustředíme se ale i na to, jak se bránit před aktuálními hrozbami,” vysvětluje Pavel Brejcha, vedoucí sekce kybernetické bezpečnosti Fakescape.

Zodpovědnost na internetu pro studenty i zaměstnance

Autoři si od nového programu slibují, že z něj budou profitovat nejen studenti, ale jednou i jejich budoucí zaměstnavatelé. Ti by měli ocenit, že se jejich potenciální zaměstnanci budou umět chovat na internetu zodpovědně. Díky absolvování workshopu získají mladí lidé základy kyberbezpečnosti už v rámci studia na základní či střední škole, ne až na pracovišti, kde mohou být důsledky případného nezodpovědného chování fatální, ať už se jedná o soukromou firmu nebo státní správu.

„Jsem ráda, že naše organizace rozšíří nabídku témat pro školy i širokou veřejnost. Kyberbezpečnost je blízká řadě našich členů a jsem ráda, že se jí můžeme v rámci našich workshopů i ekurzu věnovat,” říká předsedkyně spolku Fakescape Tereza Kráčmarová.

Spolek Fakescape, který se už čtvrtým rokem věnuje vzdělávání v oblasti mediální výchovy, přidává do svého portfolia program Kybrno.Program, který získal záštitu Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), je koncipován jako interaktivní prezentace. „Pro účastníky jsme vytvořili speciální mobilní aplikaci, která vypadá jako sociální síť. Úkolem jejich uživatelů je plnit úkoly, prostřednictvím kterých se zároveň dozvídají více o uvedených tématech,” doplňuje Brejcha.

Program je nyní ve zkušebním provozu, aby mohl být na základě zpětné vazby dále upraven a vyladěn. V rámci testování už si jej měli možnost vyzkoušet například na střední škole ART ECON v Prostějově, kde se setkal s pozitivními ohlasy. „V rámci časové dotace se jednalo o komplexní zhodnocení problematiky, včetně příkladů z reálného života. Jako učitel hodnotím pozitivně, že nebyla pouze teoretická přednáška, ale žáci ve skupinách pracovali s tablety, kdy mohli aktivně vstupovat do aplikace, hlasovat, psát odpovědi, a dokonce dostali “indicie” a sami vyhledávali útočníka, který se jim pokouší zcizit data,” hodnotí workshop učitel informatiky Zdeněk Krajíček.

Součástí workshopu bude také navazující online kurz, který bude znalosti žáků dále rozvíjet. Ten bude dostupný i pro širokou veřejnost a může tak sloužit jako školení pro úředníky, pracovníky nemocnic a dalších institucí, které nástrahám v podobě kybernetických útoků často čelí.

Podpora od Samsungu

Hlavním partnerem programu se stala společnost Samsung, která pro jeho realizaci poskytla kromě finančních prostředků také technické vybavení. Sama značka se snaží jít naproti co největší bezpečnosti v jejich zařízeních, ať už prostřednictvím zabudované bezpečnostní platformy nebo různými typy bezpečnostních nástrojů. Účastníci programu se tak mimo jiné seznámí také s bezpečnostní platformou Samsung Knox.

„I přes všechny tyto nástroje je ale stále důležité vědět, jak se v kyberprostředí chovat zodpovědně. Vidíme velkou potřebu vzdělávat v této oblasti veřejnost, tu mladou pak zejména. Pokud to jde navíc hravou formou tak, jak to dělají ve Fakescape, je to naprosto ideální,” uvádí Tomáš Balík, ředitel divize mobilních zařízeních Samsung Electronics Czech and Slovak.

Workshop Kybrno

  • Je určen studentům 8. a 9. ročníků ZŠ a 1.– 4. ročníků SŠ.
  • Doba trvání je 90 minut.
  • Primárně je určen do hodin informatiky.
  • V případě zájmu o workshop napište na kybrno@fakescape.cz

Co je to Fakescape?

Fakescape je původně studentský spolek založený v roce 2018 na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Věnuje se rozvoji mediální gramotnosti, zaměřuje se především na témata odhalování fake news, dezinformací a manipulací. Postupně rozšiřuje oblasti svého působení i na témata kybernetické bezpečnosti. V roce 2019 se projekt umístil na 2. místě celosvětové soutěže P2P: Facebook Global Digital Challenge a dostal se mezi top 3 projekty ceny Gratias Tibi do 30 let. V roce 2020 získal 1. místo v soutěži Brána k druhým. V roce 2021 se Fakescape stal 1. českým vítězem Ceny Karla Velikého pro mladé Evropany.

Zdroj: Pavel Brejcha, vedoucí centra kybernetické bezpečnosti Fakescape, Fakescape.cz; AN