V Praze se konala konference „Naše bezpečnost není samozřejmost“

SecurityGuideBezpečnost pro širokou veřejnost

Pod záštitou předsedy vlády Andreje Babiše, ministra vnitra Jana Hamáčka, ministra zahraničních věcí Jakuba Kulhánka a ministra obrany Lubomíra Metnara se 22. června v Praze konala 8. národní konference „Naše bezpečnost není samozřejmost“. Na programu se v první části diskutovaly reflexe summitu NATO 2021 a pokračování v ochraně naší svobody a bezpečnosti. V druhé části byly tématem aktuální covid-19 jako strategický šok i bezpečnost v éře dezinformací.

Závěrem se v politické debatě ujali slova Lubomír Metnar, Ivan Bartoš, Lubomír Zaorálek, Marian Jurečka, Vojtěch Filip, Alexandr Vondra, Tomio Okamura, Vít Rakušan a Markéta Pekarová Adamová, aby zhodnotili obranu a bezpečnost od voleb k volbám a výzvy v nastávajícím období.

Covid jako nečekaná zkouška zemí celého světa

Andrej Babiš připomněl, jak nevyzpytatelnou situaci připravil celému světu covid-19. Ačkoli se loni při konání konference zdálo, že Česká republika nad pandemií zvítězila, opak byl pravdou. „Pandemie covidu připravila celému světu zkoušku, které dosud nikdo nečelil. Byl to konflikt s neviditelným, nevypočitatelným a smrtícím nepřítelem.“ V této souvislosti označil zdravotnictví jako jednu z klíčových oblastí pro naši bezpečnost. Vyzdvihnul rovněž Armádu České republiky, která pomáhala s výstavbou nemocnic, rozvážením ochranných pomůcek, testováním či očkováním.

Úlohu Armády České republiky komentoval v souvislosti s bojem proti covidu-19 také arm. gen. Aleš Opata: (…) analyzovali jsme pandemickou krizi. Vyhodnotili jsme ji jako možný strategický šok. Je to přesně ta věc, na kterou se teoreticky připravujeme, trénujeme, mluvíme o ní, ale nikdo ji nikdy neviděl. Neví se kdy, a jak přijde a jak bude vypadat.“

Řečníci připomněli, že pandemie měla globální efekt, narušila způsob života, mění světové záležitosti i strategie a východiska, na kterých je založena politika. Má vliv na ekonomiku, zdraví lidí, zaměstnanost i životní styl. Ukazuje se, že dnešní krize jsou čím dál více průřezové – dopadají na všechny vrstvy společnosti bez ohledu na politickou nebo sexuální orientaci, a proto na ně musíme stejně průřezově reagovat, ačkoliv jsme byli doteď zvyklí je řešit jinak.

Stažení vojáků z Afghánistánu je chyba, shodují se Zeman s Babišem

Čeští vojáci působí v Afghánistánu již skoro dvacet let. Prezident Zeman i premiér Babiš se shodli, že nesouhlasí s probíhajícím stahováním aliančních jednotek stejně jako další evropští politici. „I když se ze země nyní stahujeme, chtěli bychom dál pokračovat ve výcviku tamních ozbrojených sil,“ říká Babiš.

Své obavy vyjádřil i ministr zahraničních věcí České republiky Jakub Kulhánek, který případnou destabilizaci Afghánistánu a vytvoření prostoru, odkud mohou volně operovat teroristé, považuje za hrozbu pro NATO a tedy i Českou republiku.

Záznam konference můžete shlédnout zde.

„Naše bezpečnost není samozřejmost“ je prestižní českou národní konferencí, na níž se od roku 2014 pravidelně setkávají špičky politické reprezentace a přední bezpečnostní experti, aby nejen zhodnotili uplynulé období, ale zejména aby předestřeli plány na další postup při zajišťování obrany a bezpečnosti České republiky.

Jedním z cílů akce je podpořit debatu mezi nejvyššími politickými představiteli, odborníky a příslušníky ozbrojených a bezpečnostních sborů o bezpečnostní situaci.

Zdroj: nbns.cz