V českém prostředí vzniká nový projekt, který se zabývá kybernetickou a fyzickou bezpečností novinářů

SecurityGuideBezpečnost pro širokou veřejnost, Kyberbezpečnost

Na české scéně vzniká nový projekt s názvem Securight, který upozorňuje na důležité téma kybernetické a fyzické bezpečnosti novinářů. V roce 2020 se 66 z nich stalo obětí zločinu po celém světě.

Nový projekt Securight si klade za úkol lépe zabezpečit média a jejich pracovníky, informoval o tom český portál MediaGuru.cz. Kybernetická a fyzická bezpečnost novinářů se stává podle tvůrců projektu čím dál důležitějším tématem, a proto přicházejí s možností, jak lépe zabezpečit pracovníky z prostředí médií.

Jde nám primárně o uvedení programu do života. Systém Securight má ambici vytvořit nový standard bezpečnosti médií uplatnitelný globálně bez ohledu na to, zda cesta k cíli povede přes komerční službu nebo neziskovou organizaci,“ řekl k projektu pro MediaGuru.cz Martin Leskovjan, iniciátor vzniku projektu a metodiky Securight.

Redakce/mediální domy by měly poskytnout záštitu a transparentní mechanismy ochrany inspirované strategiemi ochrany ohrožených osob. Potřebné technologie i postupy jsou na dosah, je však potřeba je uchopit a implementovat s ohledem na specifika práce médií,“ doplňuje.

V roce 2020 bylo zabito 66 novinářů po celém světě. Pachateli jsou organizované zločinecké kartely, extrémistická hnutí a sekty.

Rok 2020 se zapíše do dějin nejen jako rok globální pandemické krize, ale také jako rok vzestupu vražd novinářů a pracovníků médií po celém světě. Statistiky ukazují, že v roce 2020 bylo zavražděno 66 novinářů a pracovníků v oblasti médií, zatímco v roce 2019 byl počet obětí 49.

Záznamy IFJ (International Federation of Journalists, Mezinárodní federace novinářů) ukazují, že současný počet zabití mediálních profesionálů usilujících o nezávislé zpravodajství je na stejné úrovni jako v roce 1990, kdy IFJ začala zveřejňovat výroční zprávy. Pachateli jsou zpravidla organizované zločinecké kartely, extrémistická hnutí a sekty.

K 31. prosinci 2020 uvádí IFJ jako nejnebezpečnější oblast Asii a Tichomoří s 32 zabitími, následuje Latinská Amerika se 17 vraždami. Blízký východ a arabské země zaznamenaly 8 zabití, Afrika šest a Evropa dvě.

V žebříčku za rok 2020 je Mexiko se 14 zabitými počtvrté za posledních pět let na prvním místě seznamu, následuje Afghánistán (10), Pákistán (9), Indie (8), Filipíny (4), Sýrie (4) a Irák a Nigérie (3). V Somálsku došlo ke dvěma vraždám. Jeden novinář byl zabit v Bangladéši, Kamerunu, Kolumbii, Hondurasu, Paraguayi, Rusku, Švédsku a Jemenu.

Zdroj: mediaguru.cz, ifj.org; JM