USA testují na svých hranicích s Mexikem robotické psy společnosti Ghost Robotics

SecurityGuideAktuality, Bezpečnost pro širokou veřejnost, Ze světa

Americké testy robotických hlídkových psů společnosti Ghost Robotics na mexické hranici mají za cíl posílit pohraniční stráž. Tento krok ovšem vyvolal pobouření a některé organizace zabývající se lidskými právy jej označily za katastrofu.

USA testují na svých hranicích s Mexikem robotické hlídkové psy, kteří by podle nich mohli poskytnout „mechanické posily“ pohraniční stráži, což je krok kritizovaný především přední místní organizací zabývající se právem jako „katastrofa v oblasti občanských svobod“.

Společnost Ghost Robotics, která vyvinula robotické psy, již dříve prezentovala model čtyřnohého robota, který má na zádech připevněnou pušku.

Ministerstvo vnitřní bezpečnosti Spojených států amerických (Department of Homeland Security, zkráceně DHS) tento týden uvedlo, že jeho oddělení pro výzkum a vývoj nabídlo pohraniční stráži „pomocnou ruku“ pro práci při hlídkách na pohraničí. “Vzhledem k požadavkům regionu je využití čtyřnohých mechanických posil užitečným využitím zdrojů,” uvedl DHS na svém blogu.

Gavin Kenneally, provozní ředitel společnosti Ghost Robotics, uvedl, že neozbrojený 45kg robotický pes byl „vyšlechtěn“ k chůzi v nerovnostech (jako je písek, kopce, skály, ale i schody). Roboti již byli testováni v El Pasu v Texasu na mezinárodní hranici. “V pouštní oblasti byli psi naprogramováni tak, aby vykonávali simulovanou strážní službu,” upřesnilo DHS.

Stejně jako kdekoli jinde se na hranicích setkáváme se standardním kriminálním chováním, ale podél hranic se vyskytují také specifické problémy jako pašování lidí, pašování drog a pašování dalšího kontrabandu – včetně střelných zbraní nebo dokonce potenciálně zbraní hromadného ničení,“ uvedl podle deníku The Guardian Brett Becker z inovačního týmu Celní a hraniční ochrany USA (U.S. Customs and Border Protection, zkráceně CBP).

Federální agenti působící na mexické hranici jsou dlouhodobě obviňováni ze špatného zacházení s migranty a žadateli o azyl, kteří se pokoušejí dostat do USA. Administrativa Joea Bidena byla ostře kritizována zastánci uprchlíků za rostoucí počet zadržených imigrantů.

Americká unie občanských svobod ve čtvrtek varovala, že plán Washingtonu využívat na svých hranicích robotické hlídkové psy je „katastrofa v oblasti občanských svobod“. “Vláda musí odvolat tento nebezpečný návrh,” uvedla unie.

Zdroj: theguardian.com; JM