Kybernetická bezpečnost
IT technika, kybernetika se stala nedílnou součástí našich životů a našeho světa. Dále a dále se rozšiřuje, aniž bychom vnímali, kde všude IT techniku, senzory či procesory máme, kde se nachází, jak jsou propojeny. Již ani nevnímáme, jak umělá inteligence a další součásti „kybernetiky“ řídí naše životy nebo je ovlivňují. Není to náhoda. Termín „kybernetika“ je odvozen z řeckého „kybernetés“, to znamená kormidelník.
V souvislosti s rozšiřováním umělé inteligence se však situace posouvá směrem k tomu, aby se z kormidelníka postupně stal kapitán našich životů. Je tedy otázka bezpečnosti, aby se tak nedělo.
Druhou otázkou je, že kormidelníka musíme chránit, aby nebyl zmanipulován proti nám, nebo aby naše záležitosti neposlal na útesy…
Tím se dostáváme k problémům, že mnoho lidí chápe tuto oblast pouze jako oblast zajištění v rámci IT sítě a virtuálních prostorů. Opomíjí se otázka fyzické bezpečnosti, personální bezpečnosti, prevence a kontroly správného fungování…
Naši pomocníci nás mohou sledovat… Zařízení řízené přes IT síť může být „haknuto“, sabotováno, nebo poškozeno… Zařízení se mohou po analýze stávat svědky proti nám. Naše intimní „data“ mohou být kradena, můžeme být vydíratelní – lidé i právnické osoby. Svět se paradoxně nestává bezpečnější, jen se nebezpečí rozšířilo o další dimenzi.
V České republice máme zákon č. 181/2014 Sb. o kybernetické bezpečnosti, na Evropské úrovni pak Směrnici Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/1148 ze dne 6. července 2016.
Otázka kybernetické bezpečnosti je tak otázkou komplexní bezpečnosti, je součástí – objektem i subjektem – fyzické bezpečnosti, technické bezpečnosti, zpravodajské bezpečnosti. Obor se stal plně interdisciplinární, pokud mají nástroje jako systém v této oblasti bezpečnosti fungovat.
Tam, kde si tyto „zjevné pravdy“ neuvědomují a soustředí se pouze na jednu stránku kybernetické bezpečnosti, tedy antivirové zabezpečení sítě, zabezpečení proti neoprávněnému vstupu do sítě a opominou další oblasti, nemůže kybernetická bezpečnost řádně fungovat. Mnohdy i přes všechnu formální certifikaci.

Jen málo zasvěcenců ví, že českým “tykadlem” přes kybernetickou bezpečnost v USA je Daniel Bagge. V rozhovoru pro LN kyberatašé ve Washingtonu popisuje, jak hektický měl závěr loňského roku kvůli varování Národního úřadu pro…
Pražští policisté hledají muže podezřelého hned z několika krádeží. Bezpečnostní kamery muže natočily, jak odnáší trezor z hotelu v Praze 8, a o několik týdnů později i při pokusu o krádež pokladny v obchodě v Praze 3. Několik…
Ruský vojenský soud vynesl mnohaleté tresty vězení za velezradu, které se měli dopustit pracovník antivirové firmy Laboratorii Kasperskogo (na Západě známé jako Kaspersky Lab) a vysoký úředník tajné služby FSB. Oznámila to v…
Malá komunita nejvěrnějších hráčů multiplayerové akce Titanfall si kvůli útokům hackera již přes týden nemůže v klidu zahrát. Vydavatelství Electronic Arts jim už nejspíše nepomůže. Další články k tématu: RECENZE: Titanfall…
Byla hrdinkou, nesmírně inteligentní ženou a důležitým členem americké armády. Bohužel těžko uvěřitelný životní příběh Shannon Kentové vyplul na povrch až po její smrti. Žena, která porazila rakovinu a pomocí neuvěřitelných…
K soudu můžete dát cokoliv, ale o našich čtyřicet miliard korun bych se v tomto případě nebál. Máme tu nějaký světový kontext a v něm se otázka důvěryhodnosti technologií značky Huawei řeší na daleko vyšší úrovni.
Ve velký spor mezi památkáři a městem vyústilo noční uzavření Dolní zahrady v Hluboké nad Vltavou. Správa zámku kvůli vandalům a ochraně stromů od začátku letošního roku radikálně změnila provoz. Místní podepisují petici,…
Trojitý fotoaparát, nejrychlejší procesor, obří nálož paměti, velký displej a nejrychlejší dobíjení. To je ve zkratce nejnovější topmodel Xiaomi jménem Mi 9, které tradičně boduje i velmi nízkou cenou. Jediným ústupkem se zdá…
Generální finanční ředitelství v úterý zrušilo zadávací řízení veřejné zakázky na zpracování portálu Moje daně. Z tendru na konci ledna vyloučila firmu Huawei, poté, co Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost…
Cestující, kteří se necítí ani jako muži ani jako ženy, si u amerických leteckých společností budou moci vybrat z více možností při volbě pohlaví. Aerolinky chtějí, aby se pasažéři cítili dobře, bez ohledu na to, jak sami sebe…