Společnost je díky kamerám bezpečnější. Za cenu ztráty soukromí.

SecurityGuideAktuality, Bezpečnostní technologie

nabídka kamer

Rozhovor s odborníkem na špionážní techniku Jonášem Buttou je zážitek. Málokdo v České republice toho ví o tajných technologiích víc než tento muž. Oboru se věnuje už osmnáct let a pod názvem TopSpy.cz provozuje prodejnu a e-shop s detektivní technikou. A kývl také na spolupráci se SecurityGuide. V následujících týdnech přineseme několik speciálních článků, ve kterých bezpečnostní a špionážní technologie rozebereme podrobněji. Začínáme kamerami.

Dle Jonáše Butty si špionážní kameru může pořídit téměř každý: „Může si ji zakoupit kdokoliv, kdo jí potřebuje využívat. V některých zemích mohou být pro jejich používání ale určitá omezení. Např. mohou zahrnovat povinnost získat souhlas osoby které kamera natáčí, nebo je zakázáno používání kamer v určitých místech, jako jsou koupelny nebo ložnice. Někde mohou být také požadavky na označení kamery nebo na informování osob, které jsou vystaveny jejímu dohledu.

Majitel špionážní kamery ale nemůže svévolně natáčet všechno. Rozdíl je hlavně v účelu.

„Pokud se ocitnete v situaci, ve které je nutné získat informace pro důležité rozhodnutí nebo chráníte sebe, svoji rodinu, majetek, společnost, je obecně použití skryté techniky žádoucí. Příkladů použití je mnoho, např. ochrana dětí nebo seniorů, kterým pečující osoba ubližuje,“ popisuje Jonáš Butta. „Nebo usvědčení zloděje, který krade ze skladu firmy, hotovost z prodejny, tržbu z restaurace. Případně natočení úředníka, který si říká o úplatek. Ve všech těchto situacích by klasická kamera byla rychle odhalena a nic by se nezjistilo a nevyřešilo. V některých případech může být používání skrytých kamer vnímáno jako porušení soukromí. Pokud má zákazník pochybnosti o účelu používání, je dobré se poradit o konkrétní situaci s právníkem,“ upřesňuje odborník.

Není kamera jako kamera

Pokud se rozhodnete vyrazit koupit špionážní kameru, rozhodně si rozmyslete, k čemu ji chcete užívat a kolik za ni chcete dát. Rozdíl mezi různými typy kamer je totiž značný.

„Na trhu najdete mnoho kamer, které za nízkou cenu okolo pár stovek nabízejí mnoho funkcí, které však nefungují nebo nabízejí parametry, které nejsou reálné,“ upozorňuje Butta. „Navíc mnoho žádaných produktů je hojně kopírováno a zákazník laik není schopen kvalitní originál rozpoznat. Ceny kvalitních skrytých kamer nejsou vysoké, střední třída se pohybuje okolo 4 až 10 tisíc korun.“

Expert radí, že investovat pár tisíc se rozhodně vyplatí, neboť v případě poruchy může být na nápravu pozdě: Obrací se na nás také zákazníci, kteří koupili kameru v nějakém jiném obchodě, kde jim ale s obsluhou nikdo neporadí. Specializovaných obchodů s technickou podporou je velmi málo. Důležité je si uvědomit, že pokud technika selže, může se přijít o jedinečnou situaci pro pořízení důkazů.“

A je tedy nějaký „bestseller“ mezi kamerami? Zajímalo nás, co nejvíce kupují běžní uživatelé a co preferují profíci, např. detektivové nebo novináři?

„Běžní uživatelé často hledají kameru s připojením na wifi, aby mohli zájmový prostor kontrolovat na dálku přes internet. Navíc mohou dostávat upozornění, když se jim doma nebo v kanceláři někdo neoprávněný objeví. Žádané jsou maskované kamery v hodinách, adaptérech, budících, meteostanici, reproduktorech, kouřových detektorech a také různé malé černé nenápadné krabičky.

Profesionální uživatelé mají zájem o moduly skrytých kamer, které si sami kamuflují do různých předmětů. Nebo chtějí kameru s přenosem přes mobilní data pro místa, kde nemají přístup k wifi,“ sděluje zkušenosti s prodejem kamer Jonáš Butta.

Kam s ní?

Špionážní kamera by měla mít důmyslný úkryt. Co radí expert?

„Nejlepší je zabudovat ji do předmětu, který je trvale napájen. Zajistí se tak bezúdržbový chod kamery.  Příkladem mohou být lampy, PIR čidla nebo různá elektronika,“ říká Butta a vzpomíná, kam všude už kamery zaváděl: „Například do tiskárny, skartovačky, domácího kina, tašky, knihy, DVD kazety, květináče… Skrytá kamera na vás může koukat klidně i z herní konzole PlayStation.“

Pokud je však kamera zabudována do něčeho nestandardního, může to mít vliv na kvalitu dat: „Může se snížit úhel záběru, protože objektiv kamery nemůže trčet ven. Nebo může být v obraze vidět mřížka, za kterou je kamera schována. Ale to není nic, co by zákazníkům vadilo,“ vysvětluje odborník na špionážní techniku. „Nejdou natáčet film, ale chtějí chytit zloděje a získat důkaz.“

Pokud ve však nepodaří technologii utajit a zloděj nebo někdo jiný kameru objeví a zničí, nemusíme si zoufat, data lze dohledat i tak. Kamera však musí využívat cloudové úložiště. „Na něj pak přes internet automaticky posílá záznamy a přístup k nim má uživatel odkudkoliv, i při poškození kamery. Ukládání do cloudu bývá zpoplatněno konkrétním výrobcem kamery, cena se pohybuje okolo 100 až 300 Kč za měsíc,“ upřesňuje Jonáš Butta.

 

Pořád vás někdo někde natáčí!

Touto větou reagoval Jonáš Butta na otázku, co má člověk dělat, když zjistí, že je bez souhlasu natáčen. Náš dotaz směřoval spíše k nestandardním záležitostem, než je běžný pohyb na ulici nebo v obchodě, ale to nic nemění na faktu, že naše soukromí už téměř opravdu neexistuje.

„Pořád Vás někdo někde natáčí. V nákupních centrech, ve večerkách, na benzínové stanici, dokonce i v kině mají kameru namířenou do diváků. A těch soukromých kamer na všech domech, plotech a pozemcích. A dále dopravní kamery, fotopasti v parcích a lesích, mobilní telefony jiných lidí…. Naše společnost je díky kamerám bezpečnější než kdykoliv předtím, za daň ztráty soukromí na veřejnosti. Samozřejmě budete ráda, když vás někdo přepadne a Policie přispěchá na pomoc dřív, než se něco vážného stane. Nebo když vám díky městským kamerám najdou zatoulané dítě,“ jmenuje Jonáš Butta výhody všudypřítomných kamer. Ale také dodává, že existují výjimky, na které byl náš dotaz původně směřován: „Doma by vás samozřejmě natáčet nikdo neměl, pokud nepácháte něco nelegálního. Pokud vás natočí partner nebo partnerka, dohodněte se s ním/ní a požádejte o vymazání nahrávek.“

Jonáš Butta ve svém obchodě prodává prevenci: „Nabízíme detektory skrytých kamer, které vás účinně ochrání na neznámých místech. Již jsem takto našel kameru v hotelovém pokoji namířenou na postel.“

Zajímalo nás také, zda Jonáš Butta někdy odmítl špionážní kameru prodat nebo se setkal s požadavkem, který byl za hranou jeho zásad: „My jsme klasická prodejna, kam zákazník přijde a odnese si, co potřebuje, nebo si objedná zboží diskrétně přes náš e-shop. Skutečný důvod použití nejsme schopni nijak ověřit,“ odpovídá expert a dodává, že ho zajímá ryze technická část: „Jak dlouhá je potřeba výdrže, jestli je v místě wifi, trvalé napájení apod. Nejsme detektivní agentura, která by s klientem konkrétní případ zdlouhavě probírala a chtěla znát všechny souvislosti. Požadavky na instalaci techniky u zákazníka za nestandardních podmínek vždy odmítáme.“

Jemu samému prý špionážní technika už párkrát pomohla: „Naposledy to bylo, když jsme museli nechat našeho malého nemocného syna v nemocnici přes noc samotného. Díky nenápadné skryté kameře jsme ho měli pod dozorem, kdyby se něco dělo. Internet zajišťoval malý přenosný 4G router, ke kterému byla kamera v budíku připojená.“

Jonáš Butta

Bezpečnostnímu oboru se nepřetržitě věnuje od roku 2005 a od roku 2014 je majitelem a ředitelem společnosti Butta Trade s.r.o., která pod značkou TopSpy.cz provozuje kamennou prodejnu a e-shop s detektivní technikou.

Společnost Butta Trade také nabízí technicko-bezpečnostní služby – prohlídky proti  odposlechu, kontrolu telefonů a PC, vývoj a úpravy techniky na míru apod.

Zdroj PR, AN