Senát podle očekávání schválil novelu Listiny práv a svobod zakotvující právo na obranu života i se zbraní

SecurityGuideAktuality, Legislativa

V Česku bude ústavně zakotvené právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek. Senát tak podle očekávání schválil novelu Listiny práv a svobod. Dalším krokem je podpis prezidenta republiky Miloše Zemana, který nemůže vetovat na rozdíl od běžných předpisů ústavní zákon.

Podle senátora Martina Červíčka „předkládaný návrh zavádí explicitní právo na obranu života coby jednoho ze základních právem chráněných statků, přičemž rovněž jednoznačně stanovuje, že může jít i o obranu ozbrojenou. (…) Smyslem novely Listiny základních práv a svobod je pro futuro zachovat právo bránit sebe nebo jiného člověka za jednoznačných podmínek daných trestním právem. Tedy i se zbraní v ruce. Je to tedy garance zákonodárce, že ponechá občanům po předpokládané možné regulaci alespoň nějakou možnost se efektivně bránit.

Zakotvení práva bránit i se zbraní v Listině základních práv a svobod má nejenom symbolický charakter, ale může sloužit i jako pojistka do budoucna, když jakékoli omezení takového práva zákonem někdy v budoucnosti by nakonec podléhalo ústavně komfortnímu přezkumu, zda je v souladu s příslušným článkem Listiny, tudíž v rámci ústavního pořádku.

Pro tento návrh zvedlo ruku 54 ze 74 senátorů, potřeba bylo přitom 45 hlasů. Za schválením změny Listiny práv a svobod stojí zejména zástupci ODS, TOP 09, ANO a ČSSD, STAN a Piráti. Proti pak bylo 13 členů horní komory a sedm se hlasování zdrželo.

Například senátorka Adéla Šípová v obecné rozpravě uvedla, že „tahle ta novela nepřináší (…) nic nového. Obávám se, že může ve výkladu naopak přinést zmatek. Proto já tuhle novelu nepodpořím, protože si myslím, že k Listině základních lidských práv a svobod je potřeba přistupovat opravdu navýsost opatrně …“.

Záznam celé schůze najdete zde.

Doplnění listiny nabude účinnosti nejdříve 1. srpna, nejpozději 1. září, uvedla ČT24.

Zdroj: senat.cz, ct24.ceskatelevize.cz