Rok války: převzali jsme svůj díl odpovědnosti za bezpečnost světa

SecurityGuideAktuality, Bezpečnost pro širokou veřejnost, Koktejl

Už rok se Ukrajina brání ruské agresi. Už rok trvá pomoc Česka i celé společnosti.

Téměř 500 000 dočasných ochran, zdravotní a humanitární pomoc, vznik krajských asistenčních center pomoci, solidarita a aktivní podpora prakticky celé společnosti. 24. února 2023 to byl přesně rok od chvíle, kdy ruská armáda zaútočila na Ukrajinu.

Už rok se Ukrajina brání nevyprovokované ruské agresi, a už rok tak trvá pomoc České republiky Ukrajině i ukrajinským občanům. Za tu dobu jsme pomohli téměř 500 000 uprchlíkům před ruskou válkou vést důstojný život. Konkrétně u nás k 20. únoru 2023 získalo dočasnou ochranu 490 693 lidí prchajících z Ukrajiny. Česko tak má na počet obyvatel nejvyšší počet osob s dočasnou ochranou v celé EU – uvádí Ministerstvo vnitra ČR.

Díl odpovědnosti za bezpečnost světa

Pomocí Ukrajině jsme převzali svůj díl odpovědnosti za bezpečnost světa. Bez solidarity a vytrvalosti celé společnosti bychom to ale nezvládli. Děkuji vám za to, bez vás by to nešlo,“ říká ministr vnitra Vít Rakušan. Právě Česko se prakticky hned po začátku ruské agrese a vzniku velké migrační vlny osob hledajících bezpečí stalo jednou z jejich hlavních cílových destinací. Situaci proto okamžitě řešil Ústřední krizový štáb Ministerstva vnitra. Situaci, kdy k nám denně mířilo až 17 000 uprchlíků, se podařilo zvládnout mimo jiné i díky vzniku Národního asistenčního centra pomoci Ukrajině a krajských asistenčních center pomoci. Zásadní díl pomoci převzaly místní a krajské samosprávy, dobrovolníci, úřady, neziskové organizace, bezpečnostní složky, složky IZS a v neposlední řadě také zaměstnanci odboru azylové a migrační politiky a Správy uprchlických zařízení Ministerstva vnitra.

Bezpečí ukrajinských uprchlíků znamená bezpečí nás všech

Pomoc obětem ruské agrese je pro nás samozřejmost, nicméně vše, co jsme pro bezpečí uprchlíků před válkou dělali, jsme dělali i pro naše občany. Bezpečí ukrajinských uprchlíků znamená bezpečí nás všech,“ dodává Vít Rakušan. Kromě pomoci uprchlíkům se Ministerstvo vnitra zaměřilo také na zdravotní a humanitární pomoc Ukrajině a jejím obyvatelům. Prostřednictvím programů MEDEVAC a Pomoc na místě jsme okamžitě poskytovali pomoc na Ukrajině, v okolních státech, ale také jsme organizovali několik evakuací vážně zraněných do Česka.

Prodlužování dočasné ochrany

V současnosti mají uprchlíci z Ukrajiny s dočasnou ochranou možnost jejího prodloužení o rok. Držitelé dočasné ochrany, kteří mají zájem o její prodloužení, mají čas na registraci do konce letošního března. K 20. únoru 2023 se k prodloužení zaregistrovalo 230 000 osob.

Zdroj: mvcr.cz; JM