Reakce na bezpečnost používání ruského softwaru a hardwaru: ruské firmy a dopady na ICT

SecurityGuideAktuality, Kyberbezpečnost

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) reaguje na četné dotazy týkající se používání ruského softwaru a hardwaru. Jejich legislativa totiž umožňuje zpravodajským službám a silovým složkám daného státu narušit důvěrnost u společností, které se nacházejí v jejich jurisdikci. V případě Ruské federace NÚKIB doposud neměl dostatečnou informační jistotu k tomu, aby vydal zákonné opatření, které by omezovalo možnosti použití těchto produktů v systémech regulovaných zákonem o kybernetické bezpečnosti.

NÚKIB reaguje na časté dotazy, které se týkají bezpečnosti používání ruského softwaru a hardwaru. Dlouhodobě vyhodnocuje možná rizika spojená s produkty, jejichž vývoj či výroba probíhá v Rusku a dalších zemích, jejichž legislativa umožňuje zpravodajským službám a silovým složkám daného státu narušit důvěrnost, dostupnost či integritu uchovávaných nebo zpracovávaných dat u společností, které se nacházejí v jejich jurisdikci.

V případě Ruské federace NÚKIB doposud neměl dostatečnou informační jistotu k tomu, aby vydal zákonné opatření, které by omezovalo možnosti použití těchto produktů v systémech regulovaných zákonem o kybernetické bezpečnosti. Přesto však upozorňuje uživatele těchto produktů na možnosti, které Ruské federaci dává jeho legislativa. Současně upozorňuje, že izolace Ruska může mít dále vliv na poskytování podpory uživatelům, což se týká zejména bezpečnostních aktualizací a zveřejňování informací o nových hrozbách. Upozorňuje na potřebu zohlednit výše uvedené skutečnosti v analýze rizik.

Zdroj: nukib.cz; JM