Rakušan u Moravce: Změny čekají policii i rozvědku

SecurityGuideAktuality, Bezpečnost pro širokou veřejnost

Rakušan-ČT

Vláda Petra Fialy chystá v bezpečnostní oblasti změny. Ministr vnitra Vít Rakušan v Otázkách Václava Moravce připustil výměnu šéfa civilní rozvědky, tj. Úřadu pro bezpečnostní styky a informace (ÚZSI) a také informoval o záměru policejního prezidenta reformovat policii.

 

Úřad pro zahraniční styky a informace v současnosti vede Marek Šimandl. Toho do funkce jmenoval Rakušanův předchůdce Jan Hamáček. Bývá nepsaným pravidlem, že se změnou vlády přicházejí i noví šéfové strategických bezpečnostních úřadů. Tento případ tak jistě není výjimkou. Novým šéfem ÚZSI se má stát bývalý příslušník vojenského zpravodajství, Petr Mlejnek.

Informaci, se kterou jako první přišel server Neovlivni.cz., však ministr Rakušan v Otázkách Václava Moravce zatím odmítl komentovat: „Personální změny nechci rozebírat v médiích. Nejprve to chci probrat s premiérem a sněmovním bezpečnostním výborem.“

Připomeňme, že Česká republika má tři tajné služby. Vedle civilní rozvědky jsou to civilní kontrarozvědka – Bezpečnostní informační služba (BIS) a armádní rozvědka – Vojenské zpravodajství.

Rakušan ve vysílání také informoval, že nový policejní prezident Martin Vondrášek brzy Sněmovně a veřejnosti představí reformu policejních útvarů. Podle ministra vnitra slíbil Vondrášek představit reformní kroky poslancům do konce května a začátkem června by je potom měl seznámit s detaily.

„Nechci přesně představovat organizační strukturu, ale mohu snad dopředu prozradit, že v rámci této reformy jsou výrazně posíleny boj s kyberkriminalitou a ochrana kyberprostoru,“ řekl Rakušan. Nová struktura by podle něj měla vzniknout ještě letos, nejpozději pak začátkem roku 2023.

Dotažení reformy označil Rakušan za prioritu už při uvedení do úřadu v prosinci 2021. Zmínil tehdy, že jednou z verzí je vyčlenění samostatných útvarů pro řešení kyberkriminality a terorismu z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). To podle něj povede k zpřehlednění struktury.

Faktem je, že kyberkriminalita v posledních letech rapidně roste. Hackeři napadají i vládní úřady, nemocnice a energetický sektor. Posila pro boj s těmito útoky je tedy zcela zásadní.

Zdroj: Otázky Václava Moravce, Česká televize, 15.5.2022, AN