Připojení IP kamer

3060

V tomto článku budou rozebrány způsoby připojení a komunikace síťových kamer. Připojení IP kamer do sítě lze rozdělit do dvou kategorií: bezdrátové (WLAN) a drátové (LAN) připojení. Obě varianty připojení využívají ke komunikaci nejčastěji TCP/IP.

Drátové připojení

Drátové připojení poskytuje dvě variantní provedení. Základní varianta spočívá v připojení dvou kabelů ke kameře, z nichž jeden bude datový (UTP/STP/FTP nebo SFTP kabel) a druhý napájecí, vyvedený z adaptéru. Druhou možností je připojit pouze jeden kabel, který bude opět UTP aj. kabel, ale bude sloužit jako PoE, pokud to kamera dovoluje. V případě, že kamera není vybavena rozhraním PoE, je možné ji připojit do sítě přes tzv. PoE Splitter.
Celé schéma drátového připojení je pro ilustraci níže. V případě sítě s více kamerami je nutné použít Switch (ang. přepínač), jehož funkcí je připojit více zařízení tak, aby spolu mohla komunikovat.

PoE neboli Power over Ethernet jako technologie byla vyvinuta v roce 2000 společností Cisco a umožňuje přenášet elektrické napájení prostřednictvím ethernetového kabelu. Díky tomu dochází k redukci přívodních kabelů na jediný. PoE kabel dosahuje až stovek metrů a umožňuje maximální spotřebu zařízení do 15 W. Spotřeba IP kamer se pohybuje okolo 8 W.
Další výhodou PoE je možnost připojení UPS, tedy záložního zdroje a umožnit fungování kamer a video serveru i při výpadku elektrického napájení.

Pro komunikaci drátových sítí se využívá TCP/IP, který je základním protokolem pro internet a e-mail. Umožňuje tvořit sítě libovolné velikosti, kde jednotlivá zařízení mají svou IP adresu (formát např. 192.36.253.80), prostřednictvím které spolu komunikují. Dále TCP/IP slouží jako přenosový protokol pro další komunikační protokoly:

  • FTP: Slouží pro přenos souborů přes internet a v IP kamerách zajišťuje přenos videa do video serverů.
  • SMTP: Protokol pro zasílání e-mailů. V síťovém videu se používá pro zasílání fotek nebo upozornění prostřednictvím e-mailového klienta.
  • http (S): Slouží pro prohlížení webových stránek, resp. HTTPS pro zabezpečené prohlížení. Pomocí něj je nejčastěji zajišťován přenos videa z kamery. Kamera funguje jako webový server a umožňuje tak přístup k videu uživateli nebo aplikaci.
  • RTP: Jedná se o standardizovaný formát přenosu videa a zvuku přes internet a používá se pro přenos MPEG videa.

Pro připojení IP kamer se využívá standart 100BASE-T, který umožňuje přenos do rychlosti 100 Mbit/s. Někdy je ještě využíván starší standart 10BASE-T (rychlost 10 Mbit/s). V takovém případě je nutné zapojit 10/100 Switch (přepínač z 10 Mbit/s na 100 Mbit/s) pro spojení s páteřní sítí. Od přepínače k serveru, nebo počítači narůstají nároky na přenosovou rychlost, proto se využívají standardy 1000BASE-T (rychlost 1 Gbit/s) a IEEE 802.3ae (rychlost 10 Gbit/s).

Bezdrátové připojení

Tam, kde nám není umožněn fyzický zásah do stávající infrastruktury, nachází využití bezdrátové Wi-Fi připojení síťových kamer. Toto připojení skýtá určitá omezení, jak z hlediska okolního rušení signálu (cíleného/neúmyslného), tak vzhledem k dosahu signálu. V případě, že chceme bezdrátovou kameru připojit do drátové sítě, musíme využít bezdrátových přístupových bodů (Wireless Acces Point). Tento způsob je možné vidět níže na obrázku.

Pro bezdrátovou WLAN komunikaci se využívají tyto standardy:

  • 11a: Využívající pásmo 5 GHz a poskytující až 24 Mbps skutečné propustnosti na vzdálenost 30 m.
  • 11b: Standart, který využívá pásmo 5,4 GHz a poskytuje až 5 Mbps skutečné propustnosti na vzdálenost 100 m ve venkovním prostředí.
  • 11g: Nejpoužívanější. V pásmu 2,4 GHz poskytuje 24 Mbps propustnost na vzdálenost 100 m ve venkovním prostředí.
  • 11n: Tento standart nabízí reálnou propustnost až 100 Mbps (resp. 450 Mbps) v pásmu 2,4 GHz (resp. 5 GHz).
  • 11ac: Poslední a nejlepší standart, který poskytuje teoreticky rychlost až 1300 Mbps v pásmu 5 GHz.

Autor článku: Lukáš Crha

 

Zdroje:

[1] 802.11ac vs 802.11n WiFi: What’s The Difference? Forbes.com: Tech [online]. 2014@ [cit. 2016-05-07]. Dostupné z: http://www.forbes.com/sites/gordonkelly/2014/12/30/802-11ac-vs-802-11n-wifi-whats-the-difference/#1713534e3785

[2] Power Over Ethernet. Netcam.cz: Encyklopedie síťového videa [online]. [cit. 2016-05-08]. Dostupné z: http://www.netcam.cz/encyklopedie-ip-zabezpeceni/power-over-ethernet.php

[3] What’s PoE IP Surveillance Camera: Technology News. HKVSTAR [online]. Copyright(c)2009-2015 [cit. 2016-05-07]. Dostupné z: http://www.hkvstar.com/technology-news/what-s-poe-ip-surveillance-camera.html

[4] Základy zapojení IP kamer a optiky. Stasanet.cz: Bezpečnostní technologie [online]. 2015 [cit. 2016-05-07]. Dostupné z: http://www.stasanet.cz/Zaklady-zapojeni-IP-kamer-a-optiky/

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here