Pomoc Ukrajině se vyplácí: Česko od USA získá 2,7 miliardy

SecurityGuideAktuality, Ze světa

americký dar Security guide

Kritické hlasy můžou ztichnout.

Česká republika, která se výraznou měrou podílí na pomoci válkou stižené Ukrajině, dostane od Spojených států finanční podporu. Schválil to americký Kongres a uvedlo české Ministerstvo obrany.

Česko dostane od Spojených států podporu 106 milionů dolarů, zhruba 2,7 miliardy korun, na modernizaci armády, částečnou kompenzaci dodávek na Ukrajinu, která čelí ruskému útoku, a kybernetickou ochranu. Česká republika patří mezi největší poskytovatele vojenské pomoci Ukrajině. Od začátku konfliktu před více než sedmi měsíci darovala zemi vojenský materiál za víc než 3,8 miliardy korun.

Podle premiéra Petra Fialy americká finanční pomoc dokazuje, že klíčoví spojenci Česka vědí o české podpoře Ukrajině a oceňují ji: „I díky těmto prostředkům budeme schopni ještě lépe a rychleji nahradit vojenský materiál, který jsme darovali našim ukrajinským přátelům a zrychlit postupnou modernizaci armády.“

Ministryně obrany Jana Černochová krok vnímá podobně: „Dar vnímáme právě jako výraz uznání za to, jak Česko od začátku konfliktu Ukrajině pomáhá a jak zodpovědně se stavíme k bezpečnosti své i našich spojenců.

Americká strana to okomentovala následovně: „Velmi si ceníme České republiky za poskytnutí veškeré techniky a vybavení z vlastních skladů na obranu Ukrajiny,“ uvedla americká chargé d’affaires Christina Agorová.

Finanční pomoc směrovaná do České republiky by tak konečně mohla umlčet kritiky, kteří od počátku vojenského konfliktu poukazují na údajně „zbytečné vměšování a eskalaci války, kterou tímto podporujeme dodávkou zbraní Ukrajině.“ Tyto hlasy přitom nepřicházely jen od občanů, kteří hledají informace na dezinformačních webech. Tímto hlasem promlouvali i mnozí poslanci, nejčastěji z řas SPD a ANO. Samozřejmostí pak byla kritika od komunistů a zástupců Trikolory, kteří však naštěstí „díky“ svému poslednímu volebnímu výsledku nemají ve veřejném prostoru tolik místa… I tak ale tyto tlaky stačily na to, aby se česká společnost, už tak vyčerpaná dlouhou covidovou pandemií a teď ekonomickými problémy, ještě více hádala…

A dobré zprávy nepřicházejí jen z USA. Peníze by Česko mohlo totiž získat také od Evropské unie. Z jejích fondů by mohlo dostat proplaceno až osmdesát procent vojenské pomoci, kterou poslalo na Ukrajinu. Prohlásila to ministryně obrany Jana Černochová.

Zdroj: ČTK, Ministerstvo obrany. AN