Plně integrované přístupové systémy pro vozidla AXIS Communications

SecurityGuideBezpečnostní technologie, Doporučené

Ani v letošním roce společnost AXIS Communications nezahálí a na český trh přivádí řadu bezpečnostních novinek, mezi které patří i integrované přístupové systémy pro vozidla. Systémy určené pro vjezd a výjezd vozidel a kontrolu jejich přístupů naleznou své uplatnění při ochraně nejrůznějších typů parkovišť či logistických center.

Představené bezpečnostní systémy jsou založeny na video-analytické aplikaci AXIS License Plate Verifier integrované přímo v kamerách AXIS a pro zvýšení své efektivnosti využívají implementované technologie automatického rozpoznávání registrační značky jednotlivých vozidel (ALPR), což umožní zákazníkům efektivní kontrolu nad vozidly, která vjíždějí, resp. vyjíždějí, z chráněného prostoru. Přístupové systémy tedy nejenže doplňují širokou škálu bezpečnostních řešení firmy AXIS, ale zejména představují první komplexní ALPR řešení, které společnost AXIS nabízí. Toto přístupové řešení, které odpovídá nejmodernějším IT trendům, je možné získat buď v podobě jednotlivých komponent nebo rovnou celého balíku zahrnujícího i bezpečnostní kameru AXIS P1445-LE-3 License Plate Verifier Kit.

Systém určený pro sledování vjezdu a výjezdu vozidel najde své uplatnění především v menších až středních bezpečnostních řešeních, kdy je dán důraz jednak na cenovou dostupnost, tak i na vysokou propustnost a minimální aktualizace seznamů vozidel. Jeho spolehlivá funkce je založena na využití bezpečnostních kamer se zabudovanou aplikací ALPR, která je schopna automaticky rozpoznat a zpracovat veškeré informace důležité pro vjezd vozidel. Systém tak snadno zachytí snímek vozidla, na základě porovnání se seznamem vozidel je schopen udělit povolení k vjezdu a výjezdu, či jej zamítnout, a ovládat závory bránící vjezdu do určeného prostoru. Kapacita seznamu vozidel pro 1000 autorizovaných a 1000 neautorizovaných (zamítnutých) vozidel umožňuje koncovému zákazníkovi pohodlné řešení na míru, což ještě podporuje snadná a rychlá instalace celého systému, protože jeho konfigurace je možná skrze webové rozhraní.

Oproti systému pro vjezd a výjezd vozidel druhý systém, který je určený pro kontrolu přístupů vozidel umožňuje instalaci u velkých i malých podniků, kde je vyžadováno pokročilejší řešení, protože se zde objevují proměnné faktory ovlivňující povolení přístupů. Ať už se jedná o kontrolu pro vjezd pouze v určité dny v týdnu nebo denní dobu či nejrůznější alternativní typy povolení systém je s nimi schopen pracovat a problémem není ani častá aktualizace seznamů vozidel. Společnost AXIS u tohoto typu přístupového systému navíc deklaruje možnost užívání funkcí třetích stran, mezi které je zahrnuta například duální autentifikace, anti-passback či kontrola plateb. Spektrum výbavy systému je, podobně jako u předchozího systému, doplněno o kameru, analytickou část a navíc je přidána i dveřní jednotka AXIS A1001 Network Door Control doplněná o software AXIS Entry Manager.

Představené přístupové systémy AXIS koncové zákazníky i instalační firmy osloví kromě své výbavy také svou snadnou a velmi rychlou instalací, možnou ihned po vybalení. Plně integrovaný systém je dále možné po instalaci snadno, v případě potřeby, rozšířit o další bezpečnostní řešení. Český trh se tedy v tomto roce rozrostl o dva velmi efektivní systémy, které pomohou vyřešit parkování a regulovat místa, kde lidé mohou odstavit svá vozidla a přitom šetří lidské zdroje i čas.

Autor: Michaela Pavlů

Zdroje:

[1] Axis uvádí na český trh dva nové přístupové systémy pro vozidla. AXIS Communications [online]. [cit. 2019-04-10]. Dostupné z: https://www.axis.com/cs-cz/newsroom/press-release/axis-uvadi-na-cesky-trh-dva-nove-pristupove-systemy-pro-vozidla