Od trestné činnosti k „pomáhat a chránit.“ Policie ČR má Ferrari!

SecurityGuideAktuality, Koktejl

ferrari PČR

Tohle není vtip ani science fiction. Policie České republiky nasazuje do boje proti nepravostem italské Ferrari 458 Italia, které zabavila v rámci zákona o výnosu z trestné činnosti. Policejně zbarvený si posvítí na ilegální závody, ale také pomůže při převozu orgánů.

Původně civilní vůz, který má najeto kolem 2000 kilometrů, byl deset let odstaven a jeho opětovné zprovoznění vyšlo na 130 tisíc korun. Bylo nutné jej oživit, obléci do policejního hávu a patřičně vybavit. Nyní se tedy nejrychlejší vozidlo tuzemské policie pyšní zářivými polepy, majáky a policejní výbavou. Dovybavení potřebnými proprietami, jako je kamerový systém, radiostanice či výstražná světla a změna barvy z původní klasické červené, vyšlo na 340 000 korun. Servis prozatím vyšel na 25 tisíc korun. Celkem tak policie na automobil zatím vynaložila 495 tisíc korun. Provoz a údržba takového typu vozu je nicméně nesrovnatelně dražší než u běžného automobilu. Relativně omezená je i dostupnost náhradních dílů. Jak často je však třeba servis třeba dělat nicméně hodně záleží na způsobu, jakým se s autem jezdí.

Policie ČR tento výstavní kousek získala díky zákonu o výnosu z trestné činnosti. Totiž pokud někdo páchá trestnou činnost, z níž poté prokazatelně získá peníze, nemovitosti či věci movité, je na základě soudního výnosu možné tyto statky zabavit a nechat propadnout ve prospěch státu, respektive bezpečnostních složek. No a přesně toto se stalo u předmětného Ferrari 458 Italia z roku 2011.

Účelem tohoto vozu bude prevence, prezentace práce české policie, nicméně zúčastní se také bojů proti mezinárodním ilegálním závodům, kde by běžná hlídková vozidla účastníkům pochopitelně nestačila. Mimochodem takovýchto nepovolených událostí je v Česku ročně zhruba 30 a ne všechny dopadají úplně dobře.

Další činností budou doprovody většího významu, například při urgentním převozu orgánů, a také se policejním skvostem pokochají účastníci legálních (hlášených) tuningových srazů. Tam totiž stříbrné Ferrari bude dohlížet na hladký chod povolené akce.

V neposlední řadě bude 458 Italia nasazováno proti těm nejagresivnějším silničním pirátům, případně poslouží jako stíhací speciál při pronásledování odcizených vozidel. Nepůjde však o běžný hlídkový vůz, supersport dostanou k užívání dopravní policisté na celorepublikovém útvaru, tudíž jen ti zkušení.

Česká policie se tak přidává k německým, italským, nizozemským či třeba britským kolegům, kteří už měli/mají ve vozovém parku nějakou tu supervýkonnou střelu.

„Jde o specifickou věc, protože Ferrari v barvách české policie nevidíme každý den,“ řekl k tomu ministr vnitra Vít Rakušan. „Nicméně vozidel, které pocházejí z trestné činnosti a teď slouží k potírání kriminality, má policie stovky.“ Musíme dodat, že tohle je ale rozhodně unikátní. Ferrari je prostě Ferrari…

Ministr vnitra také současně připustil, že je Česko v situaci, kdy vláda mluví o nutnosti úspor finančních prostředků: „Úspory v rozpočtu jsou nutné a hledáme je, není ale možné spojovat věci, které spolu nesouvisejí. Případné výnosy z prodeje věcí zabavených zločincům totiž neslouží k záplatování rozpočtu, ale ke splácení způsobené škody.“

Přejeme Policii ČR mnoho bezpečných kilometrů v tomto žihadle! 😊

Zdroj: Policejní prezidium, Ministerstvo vnitra, AN