NÚKIB varuje sportovce před oficiální aplikací Olympijských her v Pekingu

SecurityGuideKyberbezpečnost, Ze světa

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a Vojenské zpravodajství dnes společně vydali materiál Cestujte (kyber)bezpečně: doporučení pro cesty do zahraničí. Ten má zejména českým sportovcům, ale i široké veřejnosti, poradit, jak vycestovat na Olympijské hry tak, aby jejich komunikace v zahraničí byla bezpečná. Materiál označuje oficiální aplikaci Olympijských her v Pekingu, MY 2022, za zranitelnou. „Využívejte ji jen v nejnutnějším rozsahu a chovejte se tak, jako by veškerá komunikace a vaše data mohla být odposlouchávána či ukradena,“ upozorňují autoři manuálu.

Odborníci NÚKIB a Vojenského zpravodajství vypracovali materiál Cestujte (kyber)bezpečně: doporučení pro cesty do zahraničí, který má českým sportovcům mířícím na Olympiádu v Pekingu i veřejnosti přiblížit základy kyberbezpečnosti a poradit, jim, jak používat technologie, aby byla jejich komunikace v zahraničí bezpečnější.

Doporučení jsme původně připravovali spolu s Vojenským zpravodajstvím pouze pro české olympioniky, na základě značného zájmu veřejnosti jsme se ale rozhodli materiál zveřejnit i pro ostatní zájemce a cestovatele. Materiál je určený především těm, kteří cestují do zemí, ve kterých je ochrana údajů uživatelů na nízké úrovni,“ říká ředitel NÚKIB Karel Řehka.

Do zahraničí vyrazte ideálně s „čistými“ zařízeními určenými pro konkrétní cestu, která neobsahují žádná osobní data či důležité uživatelské účty

Dvoustránkový manuál má deset bodů, čtyři z nich se věnují přípravě před cestou, šest zbývajících pak tomu, jak dodržovat kyberbezpečnost během samotné cesty. Cestovatel by měl například do zahraničí vyrazit ideálně s „čistými“ zařízeními určenými pro konkrétní cestu, která neobsahují žádná osobní data či důležité uživatelské účty, měl by svá zařízení chránit novými a unikátními hesly a během samotné cesty by měl například využívat aplikace se šifrováním a nepřipojovat se na veřejné WIFI sítě. Materiál zmiňuje i nebezpečí, které se skrývá ve stahování neznámých či zranitelných aplikací, mezi které aktuálně patří i oficiální aplikace Olympijských her v Pekingu, MY 2022.

Pokud je nutné neznámou či zranitelnou aplikaci používat, využívejte ji jen v nejnutnějším rozsahu a chovejte se tak, jako by veškerá komunikace a vaše data mohla být odposlouchávána či ukradena. Případně zvažte využívání webové verze aplikace. Rovněž zvažte oprávnění, která aplikacím udělujete. Důrazně doporučujeme instalovat aplikace pouze z oficiálních zdrojů (Google Play, Apple AppStore atd.). Aktuálně zranitelnou aplikací je mj. oficiální aplikace olympijských her v Pekingu, MY2022,“ píše se v pátém bodu manuálu.

Celé znění doporučení naleznete zde.

Zdroj: nukib.cz, manuál Cestujte (kyber)bezpečně: doporučení pro cesty do zahraničí; JM