Nový americký velvyslanec. Co přinese Česku?

SecurityGuideAktuality, Bezpečnost pro širokou veřejnost

velvyslanec Bijan Sabet

Tak jsme se dočkali. Česká republika má po dvou letech nového amerického velvyslance. Stal se jím miliardář Bijan Sabet.

Jak vnímá svou misi u nás? Co plánuje dělat s česko-americkými vztahy? Nejen na to poprvé odpovídal českým novinářům…

„Spojené státy americké si velmi cení české pomoci Ukrajině a uznávám český národ za to, kolik přijal válečných uprchlíků. Demokracie, stejně jako obrana hodnot, jako je svoboda, budou hlavní priority mého působení v České republice. Abychom byli schopni ochraňovat tyto naše hodnoty, musíme být však schopni se bránit,“ řekl.

V této souvislosti zároveň oznámil, že Spojené státy poskytnou dalších 200 milionů dolarů v rámci zahraniční vojenské spolupráce schválených Kongresem pro Českou republiku.

Financování je určené k vybudování kapacit českých spojenců k odstrašování a obraně proti zvýšené hrozbě ze strany Ruska. Česká vláda tyto finance použije k dalšímu posílení obranyschopnosti země a jsou dodatkem k dříve oznámené částce ve výši 106 milionů dolarů. „Rád bych zdůraznil, že toto financování demonstruje sílu našeho spojenectví,“ dodal Sabet.

Dostavba Dukovan

Sabet chce také podpořit americké investory a jejich zájmy v České republice. „Ekonomická diplomacie hraje v dnešní době důležitou roli a je zcela logické, že bude velvyslanec lobbovat za americké zájmy a tím, že původně pochází z byznysu, bude mít určitě v obchodním vyjednávání dobrou pozici,“ míní amerikanista Jakub Lepš z University of New York Prague.

Jedním ze Sabetových klíčových témat je tak samozřejmě dlouho diskutovaná dostavba jaderné elektrárny Dukovany. „Teď si víc než kdy dříve uvědomujeme, že energetická bezpečnost a národní bezpečnost nemohou být odděleny,“ uvedl Sabet. O dostavbu jaderného bloku se uchází mimo jiné americká společnost Westinghouse. Podle Sabeta experti této firmy ještě v únoru dorazí do Česka na jedno z prvních jednání.

Sabet také plánuje pomáhat i dalším americkým společnostem v objevování českého trhu. „Například společnostem z oblasti udržitelné energie. Dnešní doba je ideální k tomu zamyslet se nad diverzifikací energetických zdrojů. Také vidím možnosti spolupráce v oblasti technologického sektoru,“ uvedl Sabet.

Skok z byznysu do diplomacie

Post velvyslance je pro něj velkou životní změnou, celý život se totiž pohyboval v jiném oboru – patří totiž mezi úspěšné investory. Dlouho se věnoval investování do začínajících firem a v roce 2005 se stal spoluzakladatelem venture kapitálové společnosti Spark Capital.

Tento americký miliardář je také významným podporovatelem demokratické strany a přímo prezidenta Bidena. Nemá tedy žádné zkušenosti s diplomacií, to však podle amerikanisty Jakuba Lepše není u těchto postů nic překvapivého ani neobvyklého, spíše naopak.

„Doba, kdy byli z USA vysíláni na tyto posty pouze kariérní diplomaté, je už dávno passé. V posledních letech jsou to často přímo známí prezidenta a dostávají tyto funkce mimo jiné za podporu prezidenta,“ dodává Lepš s tím, že kampaně jsou v USA stále dražší, pohybují se v astronomických částkách a politici by si je bez podpory ze strany byznysmenů nemohli dovolit zaplatit.

Podle Lepše je navíc post v Praze kvůli válce na Ukrajině pro Američany významný a v dnešní době tak jde o velmi strategické a prestižní místo pro amerického velvyslance. „Američané kladou v současné situaci obrovský důraz na spojenectví se střední Evropou, na západní jednotu a obranu západních hodnot,“ dodává amerikanista.

Bijan Sabet složil přísahu jako velvyslanec v České republice 16. prosince 2022. Do Prahy přijel 31. ledna 2023 a pověřovací listiny předal prezidentu České republiky 15. února 2023.

Podle svých slov se teď mimo jiné těší, až Česko pozná podrobně. A protože je vášnivým amatérským fotografem, už teď si užívá, že v Praze a jejích zákoutích našel ideální objekt k tomuto svému koníčku.

Zdroj: ČTK, Forbes.cz, Ministerstvo zahraničních věcí, AN