Napíchnutý telefon většinou nepoznáte… Lidé často používají jedno heslo nebo snadné kódy, říká Jonáš Butta, odborník na špionážní techniku.

SecurityGuideAktuality, Bezpečnostní technologie, Rozhovory

Jednatel Butta, Butta Trade s.r.o. Security Guide

Svět špionáže bývá zahalen tajemstvím.

Na trhu však existují specializované firmy, které i „běžným smrtelníkům“ nabízejí specializované služby – poradí s odposlechy, s výběrem kamery, zkontrolují zabezpečení, vyčistí techniku… Obrací se na ně podezřívaví manželé i majitelé významných firem. Jaká je práce ve špionážním světě? Jaké jsou trendy, před čím je třeba se mít na pozoru? Nejen o tom jsme si povídali s Jonášem Buttou, odborníkem na špionážní techniku.

Kdo je váš typický klient? Co nejčastěji poptává?

Mezi naše zákazníky patří jak profesionálové v oboru – bezpečnostní agentury, soukromí detektivové a policisté, tak firmy i soukromé osoby. Sledujeme dlouhodobý trend, že se na nás obracejí stále častěji také ženy. Největší poptávka je po zařízeních, které zaznamenají důkazy (krádeže, násilí, šikana, korupce, nevěra), jako jsou např. speciální kamuflované diktafony (flash disk, powerbanka, pero), dálkové GSM odposlechy na SIM kartu, skryté wifi kamery (budík, reproduktor, adaptér) a magnetické GPS lokátory. Stále větší cenovou dostupností špionážní techniky vzniká i potřeba ochrany, takže si klienti pořizují detektory odposlechů a skrytých kamer. Nabízíme také služby profesionálních prohlídek proti odposlechu v kancelářích, bytech a autech

Je nějak omezeno, kdo může využít vaše služby a pořídit si špionážní techniku? Jsou věci, které neprodáte “jen tak někomu?”

Prodáváme špionážní techniku, která nepodléhá žádnému omezení. Pokud je poptávka od státní správy na speciální techniku mimo nabídku, můžeme zkusit zajistit, ale ve většině případů se jedná o vojenské technologie (laserové odposlechy, falešné BTS vysílače) a na ty se nespecializujeme. Vyrábíme také věci na zakázku, kdy zabudováváme techniku do běžných předmětů, které přinese zákazník. V takovém případě máme s klientem dohodu, že jemu unikátně vyrobený produkt na míru nenabízíme na e-shopu ani na prodejně. 

Má svět špionáže svoje trendy? Jaké technologie jsou teď v kurzu?

Butta Trade s.r.o. Security GuideAno, špionážní technika se s vývojem technologií také rozvíjí. Před 15 lety byly oblíbené rádiové odposlechy, štěnice s baterií vysílající na rádiovém pásmu s poslechem na vysílačce v okruhu pár desítek metrů. Tento systém dnes již převážně nahradili GSM odposlechy, kdy se do zařízení vloží SIM karta a vy pak posloucháte odkudkoliv běžným hovorem. Nahrávací historické odposlechy na pásky či kazety, které znáte z muzeí, plně nahradili digitální miniaturní maskované diktafony, které jsou zabudované v propisce, přívěšku, USB disku atd. Velmi se rozvíjí také oblast špionážních kamer, kde je velká poptávka po skrytých wifi kamerách, které připojíte na internet a pak obraz sledujete odkudkoliv. Dostanete i upozornění přímo do telefonu, když se někdo vloupá do skladu nebo na chatu.

Dnes bývá častou praxí, že jsou odposloucháváni političtí a obchodní konkurenti. Přitom se dá předpokládat, že budou takoví lidé chráněni. Když pomineme situaci, že je někdo nahraje na veřejném místě, jak se dá umístit odposlouchávací zařízení třeba do sídla ministerstva nebo centrály firmy?

Často se může jednat o dárek nebo běžné vybavení kanceláře, který dotyčný dostane nebo se vymění, např. lampička, rádio, dekorační předmět, skartovačka, reproduktor, prodlužovačka, zásuvka apod. Ochrana samozřejmě možná je, ale je vždy závislá i na lidském faktoru, zda dodržuje daná bezpečnostní pravidla. Nebo zda má důvěryhodné osoby na úklid, tam bývá riziko také velké.

S jakými kuriozitami jste se během své praxe potkal?

Protože k našim produktům poskytujeme i technickou podporu, nemáme o veselé situace nouzi. Např. klient tvrdí, že je odborník na počítače a pak nedokáže najít v telefonu nastavení okolních wifi sítí. Nebo se nezobrazují data z lokátoru, a i když se technik na začátku hovoru ptá, zda je v zařízení vložená SIM karta, tak až po hodině po vyčerpání všech možností si klient všimne, že má SIM kartu mimo zařízení před sebou na stole. Snažíme se však vždy maximálně pomoci, denně školíme zákazníky po telefonu i osobně na prodejně. Zde bych chtěl poděkovat svým kolegům za jejich neuvěřitelnou ochotu a nekonečnou trpělivost.

Stalo se také, že nám volala paní, že chce zkontrolovat nohu na odposlech, protože v ní má zabudovaný čip a ten jí všude sleduje a natáčí. Vysvětlili jsme jí, že to není technicky možné a kontrolu neprovedli.

Pozná běžný člověk, že jeho telefon je “napíchnutý?”

Odposlouchávat běžné hovory, číst SMS zprávy a získat lokalizační údaje může Policie ČR na základě soudního povolení. Každoroční zveřejňované počty těchto odposlechů ukazují, že se jedná o poměrně malé číslo. Takový odposlech provádí přímo operátor a jeho zjištění legální cestou je vyloučeno. Větší pravděpodobnost máte, že Vás bude sledovat parter nebo partnerka. Pro základní údaje může použít běžně dostupné nástroje od Googlu a od Applu, nebo využít různé programy nebo profesionální řešení. Vzhledem k tomu, že mnoho uživatelů nemá dostatečně zabezpečený telefon, používá jedno heslo všude a odemyká telefon snadno zapamatovatelným gestem nebo kódem, je to pro útočníka snadné. Pokud se dostatečně neorientujete v nastavení zabezpečení telefonu, „napíchnutý“ telefon stěží odhalíte. Stáhnout antivirový program bohužel nestačí. Bezplatné antivirové programy často nadělají více škody než užitku, zpomalí telefon a posílají diagnostická i osobní data výrobci programu, zejména pro reklamní účely. Mohou také falešně hlásit hrozbu a chtít za vyčištění peníze. My nabízíme službu odborné kontroly telefonu provedené našimi specialisty. Jedná se o kompletní službu, ve kterém je součástí zaškolení na digitální bezpečnost. Klient si může přinést s sebou telefon, tablet i počítač a vše mu před ním zkontrolujeme a společně s ním zabezpečíme.

Jak hodnotíte šifrované aplikace jako Signal nebo Telegram? Jsou opravdu tak bezpečné, jak se tvrdí?

Tyto komunikační aplikace používají pro přenos informací zašifrovaná data, pro operátora je většinou nemožné bez šifrovacího klíče tyto data rozklíčovat. Policie si však i tak dokáže většinou poradit. U vážných trestných činů spolupracují přímo s výrobci (Apple, Google, Facebook) nebo se ke komunikaci dostanou jinak. Nikdy nemáte kontrolu nad druhou stranou a ta po nátlaku může data poskytnout. Pokud Vám někdo bude vyhrožovat v „mizející“ zprávě (po určité době se sama smaže z obou chatů), není nic snazšího než si zprávu hned vyfotit druhým telefonem a tím mít konverzaci uchovanou. Aplikace typu Signal nebo Telegram jsou zejména užitečné v zemích, kde režim kontroluje komunikaci a vy se chcete chránit před postihem za politické názory. U nás psaní a volání přes šifrovací aplikace určitě zvyšuje bezpečnost komunikace, ale je nutné počítat, že i tento způsob ochrany není 100 %.

Kdysi jsem dostala varování, že bych si v zájmu bezpečnosti měla zalepit oko kamery na notebooku. Je to užitečný krok nebo jen zbytečné obavy?

Některé notebooky se již vyrábějí s mechanickou krytkou kamery, jiné její zapnutí indikují diodou. Přes různé špionážní programy je opravdu možné sledovat obraz z kamery nebo pořizovat fotografie, takže její zalepení určitý smysl dává. Na druhou stranu, pokud máte počítač dobře zabezpečen, nestahujete a nepoužíváte nelegální software, neotevíráte podezřelé odkazy z e-mailu a chodíte na důvěryhodné weby, tak se nemáte čeho bát. V mobilním telefonu také v drtivé většině nepřelepujete přední kameru.

Na to navazují další otázky: Panují ve vaší sféře nějaké mýty, které je dobré vyvrátit či vysvětlit? A v čem dělají lidé nejčastěji chyby?

Někteří lidé si myslí, že odposlechy vypadají jako ve filmech nebo v televizních seriálech. Že jsou malé pár milimetrů a dokážou vše: sledovat polohu, nahrávat, poslouchat v reálném čase a dlouho vydrží. V reálu jsou špionážní zařízení sice malá, ale potřebují napájení, tedy baterii, nebo připojení do sítě, a to logicky zvyšuje rozměry. Najdou se také lidé, kteří si myslí, že je možné odposlouchávat něčí telefon jen tím, že nám řeknou telefonní číslo. Takhle to samozřejmě nefunguje. Pokud máte oprávněný důvod např. pro ochranu dítěte a potřebujete monitorovat něčí mobil, potřebujete ho mít fyzicky a naistalovat do něj speciální aplikaci. Zákazníci někdy neumí správně obsluhovat nebo nastavit nějaké zařízení. S tím jim ale rádi poradíme, většinou se jedná o nějakou drobnost. Obsluhu našich špionážních zařízení zvládne i úplný začátečník.

Mezi vaše klienty patří z velké části soukromé bezpečnostní služby. Jak se díváte na připravovaný zákon o SBS?

Butta Trade s.r.o. Security GuideO chystaném zákonu jsem slyšel a něco četl. Je určitě dobře, že bude činnost bezpečnostních agentur lépe ukotvena v zákoně, ale jsou i ze strany agentur nějaké věcné výhrady. Podrobněji to nesleduji, na právní úkony dlouhodobě využíváme služeb advokátní kanceláře.

Jak se bude svět špionážní techniky měnit do budoucna?

Díky rozvoji a dostupnosti rychlého mobilního internetu bude obraz z kamer čím dál častěji přenášen nejen přes wifi, ale také přes mobilní data. Mnoho sledovacích zařízení bude začleněno do chytré domácnosti. Skutečná revoluce by nastala, pokud by se zdokonalili baterie, a i malé akumulátory by vydržely násobně více. Protože se špionážní technika hojně používá k zabezpečení objektů, zboží, vozidel, dětí, seniorů apod., pořád je co zlepšovat. My v TopSpy neustále přidáváme do nabídky mnoho novinek, pro aktuality se podívejte na naše stránky: www.topspy.cz

Děkuji Vám za rozhovor, pane Butto.

Také děkuji a přeji všem čtenářům dostatek správných informací.

 Jonáš Butta

Bezpečnostnímu oboru se nepřetržitě věnuje od roku 2005 a od roku 2014 je majitelem a ředitelem společnosti Butta Trade s.r.o., která pod značkou TopSpy.cz provozuje kamennou prodejnu a e-shop s detektivní technikou.

Společnost Butta Trade také nabízí technicko-bezpečnostní služby – prohlídky proti     odposlechu, kontrolu telefonů a PC, vývoj a úpravy techniky na míru apod.

Děkuji za rozhovor, Andrea Novotná