M2C pomáhá: Uprchlíky z Ukrajiny ubytovala na zámečku

SecurityGuideAktuality, Bezpečnost pro širokou veřejnost

Bezpečnostní agentura M2C na zámečku Načeradec na Benešovsku zřídila ubytování pro ukrajinské rodiny svých zaměstnanců. K pomoci při zmírnění dopadů války na Ukrajině využila svůj objekt, který čeká na rekonstrukci, ale je plně funkční.

Zaměstnanci společnosti, kteří z Ukrajiny pocházejí, rozšířili informaci mezi své příbuzné, a nabídka se šířila také přes sociální sítě. Kapacita zámečku je 62 osob a dnes je již prakticky naplněna. Více než polovinu tvoří děti.

Budovu bylo třeba uvést do obyvatelného stavu. Na přípravách se podílela ve svém volném čase stovka zaměstnanců M2C. Bylo třeba uklidit, obnovit funkci topení, zprovoznit přívod vody a elektrického proudu. Následovalo vybavení vším, co mohou uprchlíci z Ukrajiny potřebovat. Kromě nákupu potřebného nábytku, kuchyňských potřeb a dalšího vybavení pomohli také zaměstnanci, kteří projekt podpořili věnováním věcí, které mohli doma postrádat. M2C se obrátila také na širokou síť svých obchodních partnerů, z nichž mnozí jí vyšli bez váhání vstříc a pomoc nabídli bezúplatně, nebo za velmi dobrých podmínek.

Zámeček se stal plně obyvatelným během deseti dnů. První uprchlíky přitom bylo třeba ubytovat již po týdnu, a i to se podařilo, a první rodina získala možnost složit hlavu v suchém a bezpečném prostředí. O chod zámku se stará jedna z ubytovaných, která přijímá nově příchozí, provede je po objektu a pomůže jim s nastěhováním. Jedna ze zaměstnankyň M2C, která umí dobře ukrajinsky, následně uprchlíkům asistuje při styku s úřady jako s úřadem práce a cizineckou policií. A pomáhá také s integrací Ukrajinců v městysi Načeradec. Děti uprchlíků se zapisují do školy, zapojují se do běžného života.

Pro všechny ubytované jsou obědy zajištěny v místní základní škole, ostatní stravování si zajišťují svépomocí. Víkendovou stravu si připravují ve společné kuchyni na zámečku. Prvotní zásobování proběhlo díky potravinové bance a další pak probíhá ve spolupráci s místními výrobci. Významnou pomoc také poskytli místní, kteří pomohli ubytovaným zajistit jídlo, než se podařilo domluvit režim ve školní jídelně.

V uplynulém týdnu se také velmi aktivně řeší pracovní uplatnění dospělých ubytovaných. Část našla zaměstnání v místním družstvu, pro další se hledají místa v blízkém i širším okolí. Další možnosti je dosud nefunkční zahradnictví přímo v areálu zámku, což by se mělo brzy změnit a někteří ubytovaní by pak mohli nalézt práci i tímto způsobem.

„Přijali nás zde velmi dobře. Se vším nám pomáhají, máme nepřetržité spojení a téměř všechny problémy se řeší okamžitě. Neočekávala jsem tak vřelé přijetí. Opravdu jsem si myslela, že usadit se zde a najít bydlení s dětmi bude mnohem těžší. Je to pro nás velmi těžké, ale měli jsme štěstí,” říká jedna z ubytovaných Ukrajinek, která do Načeradce přijela se svým synem, synovcem a neteří. Všichni si přejí vrátit se co nejrychleji do svých domovů, které bude třeba obnovit. Začít válku ve 21. století… no, já nevím. To chytrý člověk neudělá, to ani nejsou lidi. Já ani nevím, jak nazvat někoho, kdo toto přinesl do mé země. Je to prostě strašné,” dodává.

Zdroj: M2C, AN