Linka bezpečí spouští kampaň #zvladni20 zaměřenou na překonání sebepoškozování

SecurityGuideAktuality, Bezpečnost pro širokou veřejnost

Linka bezpečí dlouhodobě zaznamenává růst tématiky sebepoškozování.

Tento trend by mohl poukazovat na normalizaci sebepoškozování mezi dospívajícími a dětmi, které kontaktují služby Linky bezpečí. Ta to však považujeme za nebezpečné z hlediska vývoje a duševního zdraví.

Linka bezpečí proto přichází s výzvou #zvladni20, která podporuje zvládnutí 20 minut bez ublížení pomocí tzv. odkláněcích technik. Odkláněcí techniky jsou možností, jak akutní nutkání “ublížit si” odvrátit. Nutkání trvá většinou 20 – 30 minut. Po této době začíná slábnout. Překonat tuto kritickou dobu je náročné. Zároveň je důležité vyhledat i odbornou pomoc.

Sebepoškozování je na Lince bezpečí druhým nejčastějším tématem. Jen za první tři měsíce roku 2023 se jednalo o 929 kontaktů. Při tomto tempu by na konci roku 2023 mohlo být hypoteticky 4000 kontaktů. Tedy zhruba o 1000 více než na konci roku 2022, což Linka bezpečí považuje za alarmující.

Děti a dospívající se často přiklání k sebepoškozování, když se snaží zvládnout stresující situace nebo pocity jako jsou úzkost, smutek nebo deprese. Tyto problémy byly v posledních letech umocněny faktory jako například sociální izolace v průběhu covidu, tlak na výkon, vysoká rozvodovost nebo nedostatek volného času a offline režimu.

Zdroj: protext.cz; JM