Kriminalita spojená s kryptoměnami byla v roce 2021 rekordní

SecurityGuideBezpečnost pro širokou veřejnost

Hlavní kryptoměny

Kriminalita spojená s kryptoměnami vzrostla loni na rekordní hodnotu. Na nelegální adresy bylo zasláno 14 miliard dolarů, což je ve srovnání s rokem 2020 o 79 % více. Podíl nezákonných aktivit na celkovém objemu transakcí s kryptoměnami však zůstal nízký – činil zhruba 0,15 procenta. Informaci uveřejnila agentura Reuters s odvoláním na analytickou společnost Chainalysis.

Celkový objem transakcí loni vzrostl na 15,8 bilionu dolarů, což je o více než 550 % více než v roce 2020. Na nelegální adresy bylo zasláno 14 miliard dolarů (o 79 % více než v roce 2020), těmi se rozumí tzv. peněženky spojené s kriminálními aktivitami. Patří mezi ně například tzv. ransomware nebo Ponziho schéma.

Kriminální zneužívání kryptoměn vytváří obrovské překážky pro jejich budoucí přijetí a zvyšuje pravděpodobnost restrikcí jednotlivých vlád. Nejhorší ze všeho ovšem je, že obětmi jsou nevinní lidé po celém světě,“ uvádí agentura Chainalysis.

Významným faktorem nárůstu krádeží finančních prostředků a podvodů byl nárůst DeFi

Zpráva společnosti také uvádí, že významným faktorem nárůstu krádeží finančních prostředků a podvodů byl nárůst decentralizovaných financí neboli DeFi. Tento způsob usnadňuje půjčování v kryptoměnách mimo tradiční bankovnictví.

V roce 2020 byly z platforem DeFi ukradeny kryptoměny v hodnotě necelých 162 milionů dolarů, což bylo 31 % z celkové roční částky ukradených kryptoměn. To představuje 335% nárůst oproti celkovému počtu ukradených z platforem DeFi v roce 2019. V roce 2021 se toto číslo zvýšilo o dalších 1 330 % na 2,3 miliardy dolarů, uvedla společnost Chainalysis.

Nárůst kriminality související s DeFi je příkladem toho, jak zločinci často využívají nové technologie,” uvedl Kim Grauer, vedoucí výzkumu v Chainalysis, pro agenturu Reuters.

Zdroj: reuters.com; JM